Featured

3 ushqimet që njerëzit më në formë në botë i hanë vazhdimisht.

Nga Altin Joka

Në këtë artikull, mendova se do të ishte e dobishme të diskutoja disa nga ushqimet më të shëndetshme që individët më të fortë në botë hanë shpesh. Shumë prej tyre i kam ngrënë vetë. Unë vazhdoj t’i ha ato sot, sepse secila prej tyre përmban një grusht të fuqishëm lëndësh ushqyese. Këtu janë tre nga ato qe doja te ndaja me ju.

Abonohu!

ABONOHU PER TE LEXUAR ME TEJ!

Uroj tju kene vyer keshillat dhe do vleresoja nese ndanit me mua sadopak nga eksperienca juaj me keto produkte.

Regjistrohu!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.
Featured

Hedhja e bazave për qëndrueshmërinë në kozmetikë.

Nga Altin Joka

Çfarë është bukuria?
Kjo pyetje është hulumtuar nga filozofët për shekuj dhe është dëshmuar të jetë një pikë e diskutueshme diskutimi në Filozofinë Perëndimore.
Platoni dhe Aristoteli besonin se bukuria ishte e brendshme e diçkaje, e pavarur nga përvoja e vëzhguesit. Nga ana tjetër, Hume dhe Kant do të argumentonin se bukuria është një përvojë subjektive me të bukurën, duke qenë me të vërtetë në sytë e shikuesit.
Duke pasur parasysh se sa standarde të bukurisë kanë evoluar gjatë gjithë kohës dhe shoqërive, ju mund t’i jepni merita këndvështrimit subjektivist, por kjo ia vlen
të diskutohet më vete!

Produkte kozmetike

Abonohu!

Abonohu per te lexuar me tej!

Zgjidhni produkte artizanale, te testuara. Cmimi i lire,nuk eshte zgjedhja e duhur per bukurine tuaj!

Regjistrohu!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 2 out of 5.
Featured

Anti-trupat formojnë valën tjetër të terapive të kancerit.

Antitrupat dhe funksioni i tyre ne luften ndaj kancerit.

Antitrupat e projektuar rezultojnë të jenë më të mirë dhe më të sigurt për pacientët me kancer.
Antitrupat janë proteina të gjakut me funksione shumë të specializuara: të njohin dhe eliminojnë bakteret, viruset dhe substancat e tjera të huaja në trup. Të frymëzuar nga specifika e hollë e këtyre molekulave, zhvilluesit e barnave i kanë kthyer ato në terapi për një sërë sëmundjesh, përfshirë kancerin.
Antitrupi i parë monoklonal i aprovuar për trajtimin e kancerit të gjakut (një ilaç i quajtur rituximab) hapi rrugën për një linjë të gjatë biologjike të ngjashme për të hyrë në klinikë. Problemi, megjithatë, është se këto terapi nuk funksionojnë për të gjithë pacientët. Për më tepër, në pacientët që përgjigjen, efektet vrasëse të kancerit të trajtimeve me antitrupa zbehen me kalimin e kohës pasi tumoret zhvillojnë rezistencë.
Për shkak të këtyre kufizimeve, studiuesit kanë kërkuar mënyra për të përmirësuar biologjinë e kancerit. Puna e fundit nga shkencëtarët në Universitetin e Southampton, në bashkëpunim me partnerin biopharma UCB, ka parë një përparim në këtë fushë – antitrupa të krijuara me një veçori unike 2-në-1 për të luftuar kancerin.


Abonohu

Abonohu per te lexuar me tej!

Uroj qe ky artikull tju kete pajisur me njohuri te cmuara rreth antitrupave dhe luftes ndaj kancerit!

Regjistrohu për të pasur akses!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.
Featured

12 ushqime kundër plakjes që e ngadalësojnë atë

Si ta përdorim ushqimin si ilaç kundër plakjes.
Të gjithë kemi parë njerëz në të 60-at që duken 20 vjet më të rinj. Ne kemi
parë gjithashtu njerëz në të 40-at që duken sikur janë 60 vjeç. Por çfarë i
shkakton ndryshimet në mënyrën se si ne plakemi?
Shumë njerëz plaken më shpejt sesa duhet, dhe në pjesën më të madhe,
shkaktohet ose nga stresi emocional ose nga mosngrënia e llojit të duhur të
ushqimit. Dhe sipas Dr. Josh Axe, një doktor i mjekësisë natyrore dhe
nutricionist klinik, përcaktuesit kryesorë të plakjes kanë të bëjnë me dietën,
toksicitetin dhe gjithçka që hani çdo ditë.
Përdorimi i ushqimit si ilaç kundër plakjes është shumë i mundur. Përmes
hulumtimeve, disa lloje të veçanta ushqimesh ndihmojnë në ngadalësimin e
plakjes. Këtu janë dymbëdhjetë prej tyre.
Mjedrat
Mjedrat janë të pasura me aminoacide, glucide, oligo-elemente dhe klasa të
ndryshme të komponimeve fenolike me kapacitet antioksidues, të cilat, sipas
Dr. Josh Axe, janë treguar se luftojnë kancerin e lëkurës dhe plakjen e
hershme. Boronicat përmbajnë gjithashtu bioflavonoidë dhe resveratrol, të
njëjtat antioksidantë që gjenden në lëkurën e njerëzve që plaken mirë.
nëse doni të plakeni më ngadalë, keni nevojë për më shumë kolagjen, më
shumë antioksidantë, më shumë qeliza burimore dhe duhet të reduktoni
inflamacionin. Këta janë disa nga faktorët kryesorë që trupi juaj duhet të
plaket më ngadalë. Dhe manaferrat mjedra,frutat e pyllit janë një nga
mbretërit e antioksidantëve nga frutat.


Avokado
Avokadot janë të pasura me acide yndyrore anti-inflamatore dhe të pasura me
vitaminë A, e cila mund të na ndihmojë të heqim qelizat e vjetra të lëkurës,
duke mundësuar që lëkura e re të shkëlqejë.
Avokadot gjithashtu përmbajnë karcinoidë të cilët mund të ndihmojnë në
mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit, bllokojnë toksinat
dhe ulin rrezikun për të marrë forma të caktuara të kancerit. Siç shkruante
Sara Lindberg BS, MEd në Healthline,
“Yndyrnat, komponimet dhe vitaminat që gjenden në avokado mund të
ndihmojnë në përshpejtimin e riparimit të lëkurës dhe përmirësimin e
kushteve kronike të lëkurës si ekzema dhe aknet.”


Papaja
Papaja ka reputacionin e një superushqimi sepse është e pasur me
antioksidantë, për të cilat studimet kanë treguar se ndihmon në reduktimin e
shenjave të plakjes. Sipas një studimi të vitit 2013, ai përmban vitaminë A, e
cila ndihmon shikimin tuaj, vitaminë C e cila është e mrekullueshme për
sistemin imunitar dhe lëkurën, vitaminë K që ndihmon zemrën dhe vitaminë E
që është një antioksidant që ndihmon jo vetëm lëkurën tuaj, por edhe
shëndetin e gjakut, syve dhe trurit tuaj.
Gjëja më e mirë për papaja është se ajo përmban një enzimë tretëse të quajtur
papain, e cila ka më shumë përfitime kundër plakjes dhe njihet gjithashtu si
një nga ushqimet më të mira anti-inflamatore.


Arra
Për shkak se arrat kanë formë natyrale si truri i njeriut, shumica e njerëzve në
mënyrë intuitive kanë supozuar se do të kenë efekte të mira në tru. Dhe kishin
të drejtë.
Arrat janë veçanërisht të mira për trurin tuaj për shkak të proteinave dhe
acideve yndyrore omega-3 që ato përmbajnë. Ngrënia e një grushti arra çdo
ditë do t’ju sigurojë dozën e duhur të acideve yndyrore për të rritur
jetëgjatësinë tuaj të përgjithshme. Për më tepër, omega 3 dihet se ndihmojnë
në mbajtjen e trurit tuaj të ri, duke parandaluar shfaqjen e demencës.
Arrat janë gjithashtu të mira për zemrën, sepse ato mund të përmirësojnë
kolesterolin tuaj dhe të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.


Çaji jeshil
Çaji jeshil është i pasur me çdo oksidant që ndihmon qelizat të luftojnë
dëmtimet që mund të shkaktojnë plakje të parakohshme ose të rrisin rrezikun
e disa sëmundjeve. Ai është i ngarkuar me lloje specifike të antioksidantëve të
quajtur polifenole, të cilët mund të luftojnë kundër sëmundjeve të zemrës,
inflamacionit, insulinës dhe diabetit.
Për më tepër, polifenolet dihet gjithashtu se nxisin proteinën kryesore në
lëkurë të quajtur kolagjen dhe gjithashtu reduktojnë pamjen dhe shenjat e
tjera të plakjes së hershme.


Rrushi
Kjo mund të befasojë shumë njerëz. Por e vërteta është se konsumimi I tij I
perhershem mund të ketë disa përfitime, veçanërisht kur bëhet fjalë për t’ju
mbajtur të rinj. Resveratroli është një antioksidant që gjendet ne rrush dhe
hulumtimet tregojnë se mund të na mbrojë kundër kancerit, diabetit dhe
sëmundjeve të zemrës.
Kur bëhet fjalë për antiplakjen, resveratroli mund të ndihmojë në aktivizimin
e proteinës së lidhur me jetëgjatësinë e quajtur sirtuin 1. Dhe sirtuina 1 mund
të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe funksionin e mitokondrive, të
cilat mund të ndryshohen me kalimin e moshës.


Patate e ëmbël
Patatja e ëmbël është një alternativë e shëndetshme dhe e shkëlqyer për
patatet tuaja mesatare kur dëshironi diçka të shijshme. Ai përmban beta-
karoten dhe trupi juaj e konverton beta-karotenin në vitaminë A, e cila rrit
qelizat e lëkurës tuaj, duke nxitur elasticitetin, duke inkurajuar rritjen e
qelizave të reja të lëkurës dhe ju lë me lëkurë më të re, më të butë dhe më të
lëmuar.


Perimet kryesish jeshillëqet
Shumë perime përmbajnë antioksidantë që mund t’ju mbrojnë kundër
sëmundjeve të dëmshme si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe katarakti me
kalimin e moshës.
Në një studim, studiuesit zgjodhën më shumë se 700 gra japoneze dhe matën
elasticitetin e lëkurës së tyre dhe cilësitë e tjera të lëkurës. Studiuesit zbuluan
se ata që hanin më shumë perime jeshile dhe të verdha kishin më pak rrudha
sesa ata që nuk hanin. Dhe kjo për shkak se perimet janë të ulëta në kalori dhe
të larta në lëndë ushqyese që i nevojiten trupit, veçanërisht nëse dëshironi të
dukeni të rinj.


Vaj ulliri ekstra i virgjer
Vaji i ullirit ka reputacionin si një nga burimet më të shëndetshme të yndyrave
në planet. Studimet sugjerojnë se përdorimi ekskluziv i vajit të ullirit në
kuzhinën tuaj ndikon në plakjen e suksesshme, veçanërisht në mesin e
individëve të moshës mbi 70 vjeç.
Vaji i ullirit ju mbron nga një gamë e gjerë sëmundjesh të lidhura me moshën
si sindroma metabolike, kanceri dhe presioni i lartë i gjakut. Është i
shkëlqyeshëm edhe për lëkurën pasi përmban rreth 73% yndyrë të pangopur,
e cila ndihmon në ruajtjen e qëndrueshmërisë dhe elasticitetit të lëkurës tuaj.


Shegë
Kur bëhet fjalë për antioksidantët, shega mund të ketë përparësi ndaj çajit
jeshil. Me kalimin e moshës rritet rreziku për të marrë sëmundje si kanceri i
zorrës së trashë. Shega mund të përmirësojë gjendjen e njerëzve që vuajnë
nga ky lloj kanceri. Kur bëhet fjalë për përfitimet e saj të përcaktuara nga
mosha, shega mund t’ju mbrojë nga rrezet e dëmshme të diellit. Mund të
riparojë lëkurën e dëmtuar dhe gjithashtu të rrisë prodhimin e kolagjenit nga
trupi.


Erëza
Erëzat i shtojnë shije dhe përfitime shëndetësore çdo vakti. Ata gjithashtu
kanë disa cilësi të përcaktuara nga mosha. Era e kanellës është e këndshme
dhe duhet ta shtoni më shpesh në dietën tuaj. Pse? Kanella është treguar se
rrit prodhimin e kolagjenit në lëkurën tuaj, duke e bërë atë më të fortë dhe më
rinore. Sipas HealthLine,
“Një dietë e pasur me antioksidantë nga kanella – mund të mbështesë
shëndetin e lëkurës duke luftuar radikalet e lira. Radikalet e lira përndryshe
mund të dëmtojnë qelizat e lëkurës dhe të përshpejtojnë shenjat e plakjes si
rrudhat dhe uljen e elasticitetit të lëkurës.”
Kapsaicina dhe I ftohti mund të ndryshojnë disa nga ndryshimet e lidhura me
moshën që ndodhin në qelizat e lëkurës. Specat e kuq përmbajnë gjithashtu
antioksidantë të njohur si karotenoidë dhe vitaminë C. Dhe sipas hulumtimit,
gratë e moshuara që konsumonin antioksidantë që përfshinin vitaminën C
kanë reduktuar rrudhat e fytyrës.
Një tjetër erëz që ndihmon në zgjatjen e shenjave të plakjes është xhenxhefili.
Ai përmban një përbërës të quajtur gingerol dhe ky përbërës mund të
zvogëlojë shfaqjen e njollave të moshës që shfaqen kur lëkura jonë dëmtohet
nga rrezet e diellit.


Lëng kockash
Lëngu i kockave bëhet nga zierja e kockave nga vaktet tuaja të mbetura. Për
shembull, mund të bëni lëng kockash nga kockat e mbetura të pulës ose
kockat e peshkut apo vicit.
Gatimi i kockave lëshon lëndët ushqyese të tij në supë. Lëngu i kockave më pas
jep një nxitje të kolagjenit, i cili, siç e dini tani, ndihmon lëkurën tuaj të
qëndrojë e fortë dhe të luftojë rrudhat. Shumë kremra kundër plakjes
përmbajnë kolagjen për një arsye.
“Ndërsa plakeni, trupi juaj prodhon më pak kolagjen… Pra, kur lëkura juaj
fillon të ulet, kjo është për shkak se trupi juaj nuk prodhon aq shumë kolagjen.
Kolagjeni është ngjitësi që mban trupin tuaj të bashkuar.”
Ushqimet kundër plakjes ofrojnë lëndë ushqyese bazë që na duhen për të
pasur një jetë të shëndetshme. Arsyeja kryesore që ndihmojnë në luftën
kundër plakjes është se, para së gjithash, ato janë të mira për shëndetin tonë.
Dhe pjesa më e mirë është se ato janë ushqime normale, natyrale që mund t’i
gjejmë rreth nesh. Në afat të shkurtër, ndikimi i tyre mund të mos jetë i
dukshëm, por si çdo zakon tjetër i përditshëm, efektet e tij në afat të gjatë janë
të mëdha.

Featured

BURGU I SHENDETIT

Beni blerjen e librit duke klikuar me lart.Faleminderit!

Nje liber ndergjegjesues per rreziqet qe na rrethojne nga kompanite e ilaceve dhe te prodhimit te ushqimeve duke na sjelle deme deri ne vdekje.Ndergjegjesues se ku duhet te bazohemi per nje jete te shendetshme dhe plot vitalitet. Ky liber eshte i bazuar ne qindra studime mbi te gjitha perimet,frutat,arroret,cajrat dhe boten bimore,efektet mbi semundjet qe parandalojne dhe kurojne .Pas cdo artikulli ka nje recete te shendeteshme gatimi. Libri permban 368 faqe dhe ofrohet ne PDF nepermjet Email tuaJ.

Ne kete liber tregohet arsyeja perse i jemi larguar rruges se shendetit,kush po na i demton shendetin tone ,femijeve dhe familjes?? Pse ne ushiqimin tone,pijet,duhanin jane shtuar mijra substanca te demshme dhe qe na bejne te varur duke rene ne “Kurthin e Kenaqesise” ?

Si mund ti perzgjedhim ushqimet ne treg dhe kush jane cilesite e tyre?Vlerat e ushqimeve te shendetshme cfare semundjesh kurojne,si mund te parandalohen semundjet dhe te mposhten nepermjet ushqimit.

Te gjitha keto por jo vetem jane dhe qindra receta gatimi me ushqime te shendetshme te cilat do ndikojne ne jeten tuaj

Libri gjendet ne formatin PDF e dizenjuar me kujdes dhe ne nje cilesi shume te larte nga EVA LAND.

LEXIM TE KENDSHEM!

Featured

SI FUKSIONON ABONIMI ONLINE DHE PERFITIMET NGA KY ABONIM

Te dashur miq!

Jam i plotesisht i lumtur qe ndodheni ketu ne faqen time , i gezuar dhe i vleresuar.

Ne abonimin mujor ju keni mundesine te shetisni ne nje eskursion informacioni nga fushat e mjekesise,holistikes,botes bimore,nutricionit,dietologjise.

Studime nga universitetet me prestigjoze ne bote.Studime dhe konkluzione nga revistat me me emer ne trajtimin kunder semundjeve ,luftimit te tyre,parandalimit te tyre,shenjave qe ato japin dhe paralajmerimeve ne trupat tane ne formen e sinjaleve.

Dietat me te mira per renie ne peshe dhe rritje peshe,dieta per mposhtjen e semundjeve si diabeti,hipertensioni,tumoret dhe semundjet kronike.

Tema te tilla si shendeti lekures dhe flokeve,permisimi dhe ruajtja e shikimit,forcimi imunitetit te trupit,lufta kunder semundjeve te ndryshme,trajtimi i ushqimit si ilac

Receta te shendeteshme gatimi,kombinime ushqimesh,menyra se si te beni perzgjedhjen e duhur ne supermarkete apo dyqane ushqimesh

Ilacet bimore ,perdorimin e tyre dhe kunder kujt semundjeve mund te perdoren

Informacione pa fund duke ju kursyer kohen dhe duke ju dhene thelbin e shendetit dhe nektarin e tij te informacionit ne gazeten online.

Informacione mbi kulturen e te ushqyerit ,kulturen dhe formen e mbjatjes se shendetit mendor dhe fizik

Mos harroni shendeti eshte gjeja me e rendesishme,ndaj tregohuni te kujdeshem.

Nje dite do vdesim te gjithe ,por mos vdesim per fajin tone!

Rregjistrohuni dhe abonohuni vetem me 5 euro ne muaj dhe do keni akses te te gjitha postimet dhe surpriza te perfitimit qe do merrni ,mjafton te abonoheni tek njera nga postimet qe ju dalin ne ekran

A.J

Receta:Kerri me patate të ëmbël dhe oriz integral

NGA ALTIN JOKA

Këtu është një recetë e shpejtë dhe e lehtë që të gjithë do ta shijojnë! . Një pjatë e lehtë shtesë me shije që shërben edhe si recetë e përgatitjes së vaktit kryesor. Mund ta ruani lehtësisht në frigorifer për 3-4 ditë.

Curry me patate te embel dhe oriz integral.

KOHA E PËRGATITJES: 15 MINUTA

KOHA E GATIMIT: 18 MINUTA

SHËRBIMET: 4 PERSONA

PËRBËRËSIT

 • ▢3 gota qiqra të paziera të njomura, të kulluara, të shpëlarë 12 orë – (1,5 gota të thara)
 • ▢1 qepë
 • ▢2 thelpinj hudhra
 • ▢1 lugë gjelle vaj avokado
 • ▢2-3 lugë gjelle pastë karry
 • ▢1 300 ml qumesh kokosi
 • ▢2 patate të ëmbla
 • ▢100 gr spinaq bebe
 • ▢kripë deti
 • ▢farat e susamit
 • ▢djegës i kuq

UDHËZIME

 • Një natë më parë  mbuloni 1,5 gota qiqra të thata me ujë të bollshëm dhe lërini të zhyten për 12-18 orë. Më pas kullojeni dhe shpëlajeni mirë. .
 • Qëroni dhe copëtoni qepën dhe qëroni dhe shtypni hudhrën.
 • Qëroni dhe copëtoni pataten e ëmbël.
 • Më pas shtoni vajin e avocados ose ullirit ne nje tigan , qepën e grirë dhe hudhrën dhe skuqini derisa të jenë të tejdukshme.
 • Shtoni pastën kerryt dhe qumështin e kokosit dhe përzieni mirë derisa të kombinohen mirë. Hidhini
 • Shtoni qiqrat dhe kubikët e patates së ëmbël
 • Vendosini ti zieni 15 minuta
 • Me pas shtoni sinaqin
 • Zieni oriz integral 2 filzhan caji dhe perzieni bashke
 • Siper hidhini sipas deshires fara susami

TË USHQYERIT

Kalori: 467 kcal | Karbohidratet: 66 g | Proteina: 16 g | Yndyrë: 15 g | Yndyrë të ngopura: 7 g | Natriumi: 154 mg | Kaliumi: 1054 mg | Fibra: 16 g | Sheqeri: 12 g | Vitamina A: 12795 IU | Vitamina C: 14.7 mg | Kalcium: 143 mg | Hekuri:6 mg

Rating: 1 out of 5.

Si zorra juaj flet me trurin tuaj dhe ndryshon humorin tuaj

NGA ALTIN JOKA

Është një fakt kurioz që ilacet kundër depresionit janë një trajtim i zakonshëm për sindromën e zorrës së irrituar. Por pse t’i jepni Prozac dikujt me dhimbje barku?

Ilaqet kundër depresionit funksionojnë sepse zorrët dhe truri janë të lidhura pazgjidhshmërisht. Ajo që ndodh në zorrë nuk qëndron në zorrë – ajo udhëton në tru. Më shumë se gjysma e të gjithë pacientëve me IBS janë të prekur nga një çrregullim humori. Zorrë dhe truri janë të lidhura nga nervi vagus, i quajtur ndonjëherë boshti zorrë-tru. Biseda që zhvillohet përgjatë kësaj autostrade me dy drejtime është nën kontrollin e mikrobiomës, emri kolektiv për triliona mikroorganizma që bashkëjetojnë në zorrën tuaj.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Me dietën e duhur, ju mund të rrisni disponueshmërinë e triptofanit, dhe rrjedhimisht serotoninës, në tru.

mikrobioma e zorres

Rating: 1 out of 5.

8 ushqime të shijshme dhe të lehta me pak karbohidrate për njerëzit me diabet ose prediabet

NGA ALTIN JOKA

A e keni testuar sheqerin në gjak? Disa fakte rreth diabetit:

Diabeti mund të çojë në dëmtime nervore, verbëri, sëmundje të veshkave, humbje të gjymtyrëve, sëmundje kardiovaskulare, presion të lartë të gjakut, goditje në tru dhe koma.

Shpesh më pyesin për llojet më të mira të ushqimeve për të ngrënë për të ndihmuar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Këto janë disa nga të preferuarat:

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Duajini vaktet dhe ushqimet tuaja. Ushqimi i shëndetshëm është i këndshëm, me kaq shumë opsione të shkëlqyera ushqimore për të zgjedhur.

Nderoni trupin tuaj, kujdesuni për të dhe jini mirë!

Diabeti

Rating: 1 out of 5.

Përtej probiotikëve: 6 mënyra për të rritur mikrobiomën tuaj në jetën e përditshme

NGA ALTIN JOKA

Mbështetja e “tokës tuaj të brendshme” është më e lirë nga sa mendoni dhe mund të përmirësojë rrënjësisht vitalitetin tuaj.Dekada e fundit e shkencës mjekësore ka sjellë një epokë të re të të kuptuarit të shëndetit të njeriut. Ne kemi kuptuar se trupat tanë nuk janë vetëm qeliza njerëzore. Në fakt, ne jemi plotësisht të mbuluar brenda dhe jashtë me miliarda mikroorganizma të quajtur së bashku mikrobiome!

Më mirë se probiotikët?

Probiotikët janë tema e nxehtë në shëndetin dhe imunitetin e zorrëve tani. Ndërsa projekti i gjenomit njerëzor dhe teknologjia e sekuencës mikrobiale vazhdojnë të përmirësohen, kërkimi i mikrobiomit është financuar kryesisht nga industritë farmaceutike dhe suplementet që kërkojnë të përfitojnë nga shkencën e zbuluar mikrobiomike.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Mikrobioma e zorreve

Rating: 1 out of 5.

12 mënyra për të pasur një bark të sheshtë pa dietë ose stërvitje

NGA ALTIN JOKA

Disa rregullime modeste mund t’ju ndihmojnë të humbni yndyrën e barkut

Disa ndryshime të thjeshta mund të zvogëlojnë yndyrën e barkut (dhe fryrjen e barkut), t’ju bëjnë të dukeni më të hollë dhe t’ju vendosin për sjellje të shëndetshme tani dhe në planin afatgjatë, pa iu drejtuar qasjeve ekstreme (dhe nganjëherë të rrezikshme) diete.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Provoni keto rregulla ne jeten tuaj por mos harroni ushqimi me pak kalori eshte nga me tre rendesishmit.

bark i sheshte/flat tummy

Rating: 1 out of 5.

7 fakte që duhet të dini për gjalpin e kikirikut

NGA ALTIN JOKA

Gjalpi i kikirikut ka shumë më tepër për të ofruar nga sa dini.

Gjalpi i kikirikut ndonjëherë merr një reputacion të keq nga konsumatorët që mendojnë se do t’i mbushë me yndyrë dhe kalori, por e vërteta është se gjalpi natyral i kikirikut i bërë pa vajra të hidrogjenizuara dhe sheqerna një shtesë e dobishme për çdo dietë.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

gjalp kikiriku

Nëse ju pëlqen shkrimi im dhe dëshironi të keni akses në të gjithë përmbajtjen time, ju lutemi merrni parasysh përdorimin e abonimit ne kete faqe. Faleminderit!

Rating: 1 out of 5.

5 mënyra natyrale për të ulur presionin e gjakut

Nga Altin Joka

NUMRAT JANË TË FRIKSHËM: Një në tre njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Europe  (dhe një miliard në mbarë botën) vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Në rreth gjysmën e të rriturve me hipertension, ai është i pakontrolluar. Fatkeqësisht, presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëmtim të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore.

Dua të ndaj me ju disa nga qasjet e mia për të shmangur hipertensionin. Ndërsa disa individë duhet të përdorin ilaçe për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut, shumë prej tyre mund t’i shmangin (ose të zvogëlojnë ose vonojnë) pilulat në mënyrë efektive përmes disa ndryshimeve në stilin e jetës.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Presioni i gjakut

Rating: 1 out of 5.

Suplemente që rikthejnë plakjen

Nga Altin Joka

Pse anti-plakja ose kthimi i plakjes është një temë kaq e diskutuar shumë në 2021 dhe më tej? Si fillim, popullsia jonë pritet të dyfishohet në 30 vitet e ardhshme

Një punim i kohëve të fundit në revistën e Nature shikoi një studim që u botua në Aging Cell. Studimi mori 9 burra të shëndetshëm midis moshës 50-60 vjeç dhe u dha atyre një koktej me hormon të rritjes njerëzore, metforminë, vitaminë D3 dhe zink për 1 vit. Pas atij viti, studiuesit analizuan epigjenomën e tyre dhe zbuluan se të nëntë burrat ulën moshën e tyre biologjike me 2.5 vjet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

suplemente kunder plakjes

Rating: 1 out of 5.

RECETA 1:Sallatë dimërore me salce sherebele.

Nga Altin Joka

Një sallatë dimri që do t’ju lërë pa fjalë ! Marule ose  romana ose spinaq bebe, feta portokalli, shege dhe gorgonzola,arra. Të gjitha të sperkatura me salce sherebele.

PËRBËRËSIT

 • ▢1 kokë marule romania ose 3 duar të mëdha plot me spinaq bebe
 • ▢3 portokall mesatarë
 • ▢2-3 shegë të vogla
 • ▢100g Gorgonzola 
 • ▢1 lugë gjelle mustardë dijon
 • ▢1 lugë gjelle mjaltë
 • ▢1 lugë gjelle uthull molle
 • ▢4 lugë gjelle vaj ulliri
 • ▢3 gjethe të mëdha sherebele

UDHËZIME

 • Pritini hollë marulen ose  romanien, lajeni dhe thajeni në një tjerrëse sallate.  Shtoni në një tas të madh sallate.
 • Qeroni portokallin dhe pritini në rrota. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Hiqni kokrrat e shegës. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Nxehni një tigan të thatë mbi nxehtësinë mesatare.
 • Prisni copa buke dhe arrat në tigan duke lëvizur herë pas here për të shmangur djegien. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Priteni Gorgonzolen në thërrime dhe shtojeni në tasin e sallatës.
 • Në një kavanoz ose ndonjë enë tjetër që mbyllet shtoni mustardën, uthullën e mollës, vajin e ullirit dhe gjethet e sherebelës të grira shumë imët, mbylleni dhe tundeni derisa të kombinohen shumë mirë.
 • Shtoni vinegrette në sallatë pak para se ta servirni dhe përzieni mirë.

TË USHQYERIT

Kalori: 262 kcal | Karbohidratet: 10 g | Proteina: 7 g | Yndyrë: 22 g | Yndyrë të ngopura: 6 g | Kolesteroli: 18 mg | Natriumi: 401 mg | Kaliumi: 450 mg | Fibra: 3 g | Sheqeri: 6 g | Vitamina A: 13865 IU | Vitamina C: 6.9 mg | Kalciumi:195 mg | Hekur: 1.9 mg

sallate dimerore me salce sherebele

Rating: 1 out of 5.

5 zakonet më të mira për rritjen e jetëgjatësisë së një studimi 30-vjeçar të Harvardit

Nga Altin Joka

Jetoni jo vetëm një ose dy vjet më shumë, por një dekadë ose më shumë.

Duke qenë se frika e vdekjes është e rrënjosur në lidhjet tona elektrike, nëse e gjejmë veten në prag të saj, do të jepnim gjithçka nëse do të thotë vetëm një ditë, muaj ose vit tjetër jete. Nuk është çudi që të pasurit shpenzojnë qindra mijëra dollarë për të ruajtur në mënyrë kriogjenike trupat e tyre – me shpresën qesharake të pakta se pasardhësit tanë mund të zbulojnë eliksirin e pavdekësisë. Por si qesharake, pak prej nesh i kushtojnë vëmendje stilit tonë të tanishëm të jetesës – është këtu që shumë vrasës të jetëgjatësisë kanë kërkuar strehim në mënyrë të fshehtë.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

zakone te shendetshme

Rating: 1 out of 5.
%d bloggers like this: