DIETA JUAJ MUND TE NDRYSHOJ PLANETIN

Zakonisht kuptohet që instalimi i paneleve diellorë në çatinë tuaj dhe drejtimi i makinave elektrike do të luftojë më mirë ndryshimin e klimës dhe do të adresojë emetimet tona gjithnjë në rritje të CO2 .Po ashtu ngarja e bicikletes ne rruget tona,apo scooter elektrik do ndikoj gjithnje e me shume ne kete problem madhor.

Të gjitha këto ide janë të shkëlqyera. Por deri tani, gjëja më e rëndësishme që mund të bëni është tronditëse e thjeshtë nqs do deshironi ta mbroni planetin tuaj; NDALONI TE HANI MISH!

Një raport i vitit 2006 nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara zbuloi se industria e mishit thith më shumë se 8% të ujit të përdorur nga njerëzit globalisht dhe se ka më shumë se 1,800 gallons ujë pas çdo kile mishi të prodhuar.Per te prodhuar dhe marre 1 liter qumesht nga bagetite duhen 1000 l uje ,ndersa nga qumshrat alternativ duhen nga 40 deri 60 lit uje.

Mbeturinat e kafshëve, hormonet, antibiotikët, plehrat, pesticidet, bakteret, viruset dhe sedimentet nga toka e gërryer lahen në rrugët tona ujore. Sektori i blegtorisë sugjerohet të jetë burimi më i madh i ndotjes së ujit në të gjithë globin; dhe kjo është e gjitha për të mos përmendur ndikimin e industrisë së mishit në ngrohjen globale.

Nuk ka absolutisht asnjë skenar për të parandaluar katastrofën gjithnjë kaq të pranishme në të gjithë botën e ndryshimit të klimës që nuk përfshin një ulje të madhe në shkallën e bujqësisë së kafshëve.

Kjo mund të duket si një deklaratë e guximshme për të bërë, por le ta vëmë në perspektivë… Emetimet totale të gazrave serë nga i gjithë sektori i transportit – kjo është e gjitha makinat, kamionët, aeroplanët dhe anijet së bashku – është më pak se emetimet totale të sektorit qe vjen nga bagëtia .

Fondi i Mbrojtjes së Mjedisit raportoi përsëri në 2007 që nëse secili amerikan zëvendëson mishin me ushqime me bazë bimore për vetëm një vakt çdo javë, kursimet e dioksidit të karbonit do të ishin të njëjta me marrjen e më shumë se gjysmë milioni makina nga rrugët e SHBA. NJE GJYSME MILION MAKINA!PER VETEM 1 VAKT PA MISH NE JAVE!

Në vitin 2018, Programi i Mjedisit i Kombeve të Bashkuara e quajti mishin “problemi më urgjent i botës”. Dhe studim pas studimit mbështet këtë pretendim. Jo vetëm që zvogëlimi i bujqësisë së kafshëve lufton çështjen e ndryshimit të klimës dhe ndotjes; trajton shumë nga rreziqet shëndetësore me të cilat përballen njerëzit dhe adreson çështjen e urisë botërore.

Studimi është i qartë – një dietë e rëndë në mish rrit rrezikun e mbipeshes, kancerit dhe sëmundjeve të zemrës,ishemise cerebrale,diabetit,semundjeve te veshkave melcise ,alergjite etj ne listen e gjate. Megjithatë njerëzit janë udhëhequr të besojnë “ju duhet të hani mish për të marrë mjaft proteina”, dhe “mishi është i mirë për ju”. Organizata Botërore e Shëndetësisë në të vërtetë ka klasifikuar mishin e përpunuar – përfshirë proshutën, sallamin, proshutën dhe hamburgerat – si një kancerogjen i Grupit 1, që do të thotë se ka prova të forta se mishi i përpunuar shkakton kancer. Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin me 22 ekspertë nga 10 vende zbuluan se ngrënia e 50 gramë mish të përpunuar në ditë (që është më pak se vetëm dy feta proshutë) rrit mundësinë e zhvillimit të kancerit kolorektal me 18%. Dhe besoni apo jo, shumica e tokave bujqësore (83%) përdoret për bagëtinë, megjithatë siguron vetëm afërsisht 37% të proteinave në të cilat ne konsumojmë (për të mos përmendur që gjëra të tilla si fasulet, thjerrëzat dhe arrat sigurojnë më shumë proteina për duke shërbyer sesa mishi). Kështu që deklaratat ku do i marrim proteina jane apatike,te vjeteruara dhe nga studimet e fundit dalin jashte loje.

Fakti që globalisht 10 % e popullsisë së botës (720milion njerëz) shkojnë në shtrat të uritur, megjithatë ne ushqejmë gjysmën e drithërave të botës për kafshë – të rritura për mish, vezë dhe qumësht . Nëse i vini një sy kritik situatës, ju filloni të pyesni pse ne përdorim kaq shumë burime, vrasim kaq shumë kafshë dhe krijojmë kaq shumë ndotje dhe mbeturina kur ne në radhë të parë mund të hamë bimë dhe drithëra?Mos ndoshta jemi te manipuluar nga kompanite qe duan te fitojne pa fund mbi kurrizin tone dhe mbi shendetin dhe jeten planetare??

Globalisht, vetëm rreth 59 për qind e kalorive që prodhohen përfundojnë si ushqim për njerëzit që të konsumojnë. Në SHBA specifikisht, dy-të tretat e kalorive përdoren për të ushqyer kafshët. Nëse këto kalori drejtoheshin drejt njerëzve, SH.B.A. mund të ushqente gati tre herë më shumë njerëz sesa ushqen aktualisht.Po te shohim dhe shifrat e botes perendimore eshte pothuaj e njejta situate.

Kjo nuk është vetëm një humbje e konsiderueshme e burimeve natyrore, duke përfshirë lëndët djegëse fosile, ujin dhe tokën, por është një krizë etike absolute dhe mbi te gjitha nje humbje e ngadalte e shendetit te planetit qe do te thote humbje e shendetit te cdo individi. Por ju mos e merrni nga une keto te dhena mjafton te hulumtoni pak dhe do shikoni sa gazra sere ementohen nga bagatite sa burime uji konsumojne ato..por jo vetem kaq shikoni pyjet kudo qe po shfarosen ne glob per ti hapur rruge ushqimit te bagetive..shikoni sesa i fuqishem eshte bere industria e mishit sa vret dhjetra persona qe i denoncoj nga organizatat per mbrojtjen e planetit ose te pyjeve.Ne disa shtete ne bote si teme eshte tabu se mund te humbesh jeten pa ardhur mengjesi.

Ekzistojnë tre fusha shqetësuese për shumicën në zvogëlimin (ose prerjen) e produkteve shtazore: shëndeti i mire, mjedisi i paster dhe ekulibruar dhe etika. Për mua, ishte një ndërthurje e të treve. Te kuptohemi me etiken qe do te thote shikoni kudo ne bote kushtet shtazarake te shfrytezimit cnjerezor qe po i behen kafsheve.Ky eshte turp per qenien tone.

Sapo të keni kuptuar se “fermat” në të cilat ju merrni mishin tuaj NUK duken si ato në paketim (ose në reklama), aq më shpejt e kuptoni realitetin e trishtuar, të neveritshëm, mizor, por të vërtetë dhe lidhjen e tij me çështjet shoqërore dhe mjedisore. Gjigandët e ushqimit kudo kanë gëlltitur shumicën e fermave familjare, duke i kthyer ato në fabrika të ngritura për të përfituar korporatat dhe aksionarët e tyre në kurriz të kafshëve, fermerëve të familjes, mjedisit tonë dhe shëndetit tonë.

Ne kemi fuqinë t’i tregojmë botës dhe njeri tjetrit se nuk kemi nevojë të presim pa fund nga politika dhe qeverite në luftën ndaj ndryshimit të klimës. Si qytetarë, si njerëz , secili prej nesh mund të ngrihet për të përmbushur sfidat e ndryshimit të klimës thjesht duke rregulluar zakonet tona për të krijuar një botë më të pastër.

Qëllimi im eshte per te shkruajtur këtë artikull eshte te ndaj pak grimca sesi mund te shpetojme planetin ,pyjet,tokat,ujin dhe shendetin tone ,nuk është të të detyroj vegjetarianizmin ose të të bëj të mos hash kurrë më produkte shtazore; është për të hedhur një dritë mbi ndikimin që mund të kenë ndryshime të lehta në dietën tuaj në të gjithë planetin. Ne të gjithë duhet të zhvillojmë “vetëdijen e mishit” dhe të zvogëlojmë qëllimisht sasinë e mishit që kemi në tryezën e darkës dhe gjatë ditës.M e e mira eshte pothuaj ta heqim fare nga dieta jone. Kjo jo vetëm që do të shpëtojë jetën e kafshëve nga barbarizmi ku jetojne,por do shpetoje jetet tuaja- por dhe planetin!

Qendroni te sigurte aty ku jeni,kujdesuni per shendetin tuaj,ndihuni mire dhe lumturohuni..nga une ALTIN JOKA..JU PERSHENDES!

Author: jokaaltin@gmail.com

Une jam si JU, nje njeri i cili punet qe bej i nis dhe i coj pergjithesisht deri ne fund.Jam i pasionuar drejt udhetimit,leximit,meditimit,gatimit.Kam punuar e drejtuar shume subjekte nga firma dhe hotele apo resorte ne Shqiperi.Kam bere rolin e konsulentit,arreduesit dhe drejtuesit.Kam marre diploma e certifikata per nutrition dhe mjekesi holistike,per menaxhim,per gatim si shef kuzhine.Jam pak i nderlikuar i sjellshem dhe besoj si shume njerz me kulture dhe me dije modeste.I hapur dhe i gatshme te ndihmoj kedo qe ka probleme me shendetin,me kequshqyerjen dhe te jem trainer i shendetit i atyre qe e kerkojne kete gje.Mirepres cdo keshille,kritike dhe ide pasi jam i bindur qe vetem ato te cojne perpara....

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: