19 PERBERESIT ME TE MIRE PER KUJDESIN DHE SHENDETIN E LEKURES SUAJ

Megjithëse shumica e njerëzve nuk e kuptojnë dhe neglizhojne, produktet e tyre të preferuara të kujdesit të lëkurës mund të jenë kontribues të rëndësishëm të përbërësve të dëmshëm, toksinave dhe kimikateve. Fakti është, shumica e produkteve të bukurisë të prodhuara në dyqane, të prodhuara në treg, vijnë të mbushura me ngjyra artificiale, aromë, konservantë dhe stabilizues që mund të absorbohen lehtësisht përmes poreve të lëkurës, duke shkaktuar potencialisht një sërë efektesh negative afatgjata shëndetësore.

Pra, çfarë do të thotë kjo për rutinën tuaj të bukurisë? Lajmi i mirë është se ka ende shumë mënyra natyrore për ta bërë lëkurën tuaj – dhe madje edhe flokët, dhëmbët ose thonjtë tuaj – të duken më së miri pa pasur nevojë të blini produkte të shtrenjta dhe të dëmshme komerciale. Gratë në të gjithë botën kanë përdorur produkte natyrore të kujdesit të lëkurës për shekuj me radhë dhe kanë disa nga lëkurat më të admirueshme !

Fatkeqësisht, sot është një realitet që shumica e produkteve të prodhuara në masë që përdorim çdo ditë – qoftë për kujdesin personal të bukurisë, pastrimin e shtëpisë apo ruajtjen e gjërave si ushqimet në plastikë – janë të ngarkuara me përbërës sintetikë të pafund që mund të përfundojnë duke shkaktuar më shumë dëm sesa dobi.

Kur kërkoni produkte për kujdesin e lëkurës, ndiqni të njëjtat rregulla që ndiqni për një dietë të shëndetshme: gjeni përbërës të papërpunuar, pa ndonjë kimikat të ashpër ose ndonjë gjë artificiale! Në thelb, sa më afër natyrës të jetë produkti natyral i lëkurës, aq më shumë lëkura juaj do të dijë të bëjë me përbërësit e saj të dobishëm në mënyrë që të përmirësojë shëndetin e lëkurës tuaj.

Produktet e kujdesit të lëkurës të blera në dyqan zakonisht përmbajnë përbërës toksikë dhe aromë kimike që lidhen me të gjitha llojet e çështjeve – që nga problemet hormonale, periudhat e parregullta dhe infertiliteti e deri te alergjitë dhe madje edhe kanceri.

Një nga pasojat më të rëndësishme të ekspozimit të toksinave të krijuara nga produktet artificiale të kujdesit të lëkurës është çekuilibri i hormoneve, pasi shumë produkte përmbajnë përçarës të hormoneve. Këto hormone të jashtme, ose ekzogjene, që gjenden në produktet tregtare janë substanca të prodhuara jashtë trupit që mund të veprojnë si ose ndikojnë në hormonet brenda trupit.

Si lejohet e gjithë kjo? Për t’i vënë gjërat në perspektivë për ju, këtu janë disa fakte të rëndësishme për produktet e bukurisë të blera në dyqane:

• Rregullimi i produkteve kozmetikë dhe të kujdesit personal janë të pakta; ekziston vetëm një proces i lehtë miratimi në mënyrë që një produkt të aprovohet për përdorim komercial.

• Shumica e etiketave të përbërësve të kujdesit të lëkurës të blera në dyqane mund të jenë plotësisht të frikshme! Ka mijëra kimikate në produktet tuaja – dhe mos bëni asnjë gabim për këtë, ato zakonisht absorbohen drejtpërdrejt në trupin tuaj. Ka pak rishikim ose aprovim të qeverive, sepse industria e kujdesit të lëkurës është shumë e parregulluar kudo ne bote.

• Shumica e produkteve për kujdesin dhe bukurinë e lëkurës, përfshirë pastruesit, locionet dhe pastrimet, përdorin përbërje inorganike dhe xhel me bazë naftë si themelin e tyre. Vajrat minerale nuk korren natyrshëm nga bimët. Kur një përbërës bëhet me kimikate, ai në fakt bllokon poret tuaja. Lëkura juaj humbet aftësinë e saj natyrore për të dëbuar toksinat, gjë që çon në rritjen e akneve dhe shenjave të plakjes.

• Disa kimikate të dëmshme që përdoren në lavazhet, pastrimet dhe locionet e blera në dyqane përfshijnë paraben të rrezikshme (të përdorura për ruajtje), ngjyra sintetike (që rrjedhin nga burimet e katranit të naftës ose qymyrit), aromë (e cila shoqërohet me alergji dhe shqetësime të frymëmarrjes), tolueni (i cili përdoret gjithashtu për të tretur bojën), dhe Sulfati natriumi Lauryl ose SLS (i cili mund të shkaktojë dëme në veshka dhe frymëmarrje). Dhe këto janë vetëm disa nga përbërësit e ashpër! Kjo eshte arsyeja pse një shampo në dukje e thjeshtë mund t’ju ​​dëmtojë vërtet. Nëse qëllimi nëse përdorni këto produkte është të dukeni dhe të ndjeheni bukur, padyshim që ky është një problem i madh.

• Vendosja e kimikateve në trupin tuaj do të kufizojë proceset natyrore të shërimit të lëkurës suaj. Sistemi imunitar i trupit tuaj, shëndeti i syve tuaj dhe sistemi juaj i frymëmarrjes mund të dëmtohet nga kimikate dhe aditivë jo të shëndetshëm. Gjithashtu, shumë prej këtyre kimikateve janë irritues të lëkurës, duke çuar në lëkurë të skuqur, të thatë madje tju dalin dhe qime .

. Gjithashtu, paketimi plastik është një mbetje e madhe; mendoni për të gjitha ato kavanoza dhe shishe plastike që më vonë duhet të hidhen, shumë prej të cilave nuk riciklohen nga klientët.

Ka më shumë produkte natyrore të kujdesit të lëkurës në dispozicion tani se kurrë, dhe lista e tyre e gjatë e përfitimeve përtej lëkurës me pamje të shkëlqyeshme mund të vijë si një surprizë për ju. Kur përdorni rregullisht produkte natyrale si ky, jo vetëm që po zbukuroni lëkurën tuaj, por po thithni edhe antioksidantë, duke rritur rezistencën ndaj lëkurës tuaj ndaj rrezeve ultraviolet dhe duke stimuluar sistemin tuaj imunitar gjithashtu.

Filloni të bëni rutinën tuaj të bukurisë duke provuar këto 13 produkte natyrore të kujdesit të lëkurës:

1. Vaj kokosi

Një nga përbërësit më të zhdërvjellët të lëkurës (dhe ushqimit) që ka, përfitimet e lëkurës së vajit të kokosit përfshijnë: forcimin e indit themelor epidermal, heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës, duke na mbrojtur nga djegiet nga dielli dhe që përmbajnë veti antibakteriale, antivirale, antifungale dhe antioksiduese.

Përdorni vaj kokosi në të dy lëkurën dhe flokët tuaj për të ndihmuar në pastrimin, lagështimin, heqjen e përbërjes, shërimin e plagëve ose plagëve më shpejt apo dhe prerjes nga brisku.

Vaji i kokosit që ndihmon në funksionin hormonal dhe tretës është thelbësor për shëndetin optimal të lëkurës.

2. Vaji i Pemës së Çajit (Melaleuca alternifolia) është përdorur për qindra vjet në Australi për të luftuar shpërthimet, skuqjen dhe inflamacionin në lëkurë. Ndërsa shumë njerëz reagojnë ashpër ndaj përbërësve tipikë të trajtimit të puçrrave si acidi, vaji i pemës së çajit zakonisht tolerohet mirë dhe vjen me pak, nëse ka, të efekteve anësore të keqe kur kombinohen me një vaj transportues dhe aplikohen direkt në lëkurë. Përdorimet e vajit të pemës së çajit përfshijnë punën si një anti-inflamator natyral, anti-bakterial, antimikrobik dhe anti-kërpudhat – kimikatet e saj fitokimikale e bëjnë atë një nga vajrat thelbësorë të kujdesit natyror të lëkurës më të gjithanshëm dhe më të njohur që ekziston.

Vajrat thelbësore të paqëndrueshme të pemës së çajit vijnë nga afërsisht 230 specie të ndryshme të bimëve, pothuajse të gjitha janë vendase në Australi. Përbërësit kryesorë aktivë përgjegjës për aftësinë e tij për të zvogëluar bakteret e dëmshme përfshijnë hidrokarbure terpene, monoterpene dhe seskiterpene. Studimet kanë vëzhguar më shumë se 100 përbërës të ndryshëm kimikë dhe hidrokarbure të paqëndrueshëm që konsiderohen aromatikë dhe të aftë të udhëtojnë nëpër ajër, poret e lëkurës dhe membranave të mukusit për të siguruar përfitime shëruese. Kjo eshte arsyeja pse vaji i pemës së çajit është pjesa kryesore e mjeteve juridike më të mira në shtëpi për puçrrat.

3. Uthull molle

Një produkt jashtëzakonisht i shkelqyer dhe i lirë natyror i kujdesit të lëkurës, përfitimet e uthullës së mollës përfshijnë ndihmën për të vrarë patogjenë (si bakteret), pastrimin e problemeve të lëkurës të shkaktuara nga problemet e zorrëve, pastrimin e lëkurës dhe ndihmën për të ndaluar aknet, plus sigurimin e vetive antifungale. Përdorimi i saj për problemet e lëkurës daton që nga Hipokrati (460-377 pes), i konsideruar “babai i mjekësisë moderne” dhe një besimtar në përdorimin e uthulles anti-fungale dhe mjaltit të papërpunuar për pastrimin e ulçerave dhe trajtimin e plagëve të lëkurës .

Ajo gjithashtu përmban acid acetik shumë të dobishëm dhe vitamina të caktuara si kalium dhe magnez që e bëjnë atë një agjent detoksifikues kur konsumohet brenda, pasi rrit funksionin e mëlçisë dhe ndihmon në ekuilibrimin e baktereve në zorrë.

4. Mjalti i papërpunuar

Mjalti i papërpunuar është një nga burimet më të mira natyrore të lëndëve ushqyese, enzimave, vitaminave dhe acideve që rrisin lëkurën. Përfitimet e mjaltit të papërpunuar përfshijnë zvogëlimin e shpërthimeve, sigurimin e vetive hidratuese, përmbajnë cilësi antiseptike, inkurajimin e shërimit të plagëve, luftimin e alergjive ose skuqjet dhe ndihmon për të zvogëluar plagët. Mjalti i papërpunuar është i pa ngrohur, i papërpunuar dhe i pasterizuar, ndryshe nga shumica e mjaltëve që gjenden në dyqanet ushqimore. Prandaj, është në gjendje të mbajë të gjitha lëndët ushqyese të paprekura, pasi ato nuk shkatërrohen nga përpunimi.

Si një mjaltë antimikrobik është veçanërisht i përshtatshëm si një salcë për plagët dhe djegiet. Sherimi përfshin gjithashtu trajtimet e përdorura për shërimin e infeksioneve bakteriale, zbokthit, dermatitit nga pelenat, psoriazës dhe më shumë.

Mjalti gjithashtu bën një produkt të shkëlqyeshëm shtëpiak për kujdesin e lëkurës si një kurë per puçrra sepse, mund të përdoret në pastrues të fytyrës edhe në lloje të ndjeshme ose të përziera të lëkurës. Merrni gjysmë lugë çaji, ngrohni mes duarve dhe përhapeni në fytyrë butësisht, lëreni të veprojë për 10 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe thajeni. Për ta përdorur atë si një shtresues për lëkurën e thatë të dimrit, provoni të shtoni dy gota mjaltë në një banjë, zhytuni për 15 minuta, pastaj shtoni një filxhan sodë buke për 15 minutat e fundit.

5. Kripë deti

Kripa e detit vjen e ngarkuar me dhjetra minerale dhe lëndë ushqyese si magnez, kalcium, natrium dhe kalium që thith nga uji i detit ku prodhohet. Shumë prej këtyre mineraleve janë të njëjtat që gjenden në qelizat tona të lëkurës dhe brenda trupave tanë, e cila është pikërisht arsyeja pse kripa e vërtetë e detit mund të ndihmojë në ekuilibrin, mbrojtjen dhe rivendosjen e lëkurës.

Përdorni kripëra të vërteta himalaje ose kelte të detit në maska ​​shtëpiake të fytyrës, tonerë dhe pastrime me përbërës të tjerë që rrisin lëkurën, si vaji i kokosit, vaji esencial i livandos dhe mjalti i papërpunuar. Kripa përmban veti anti-inflamatore për të qetësuar lëkurën dhe për të qetësuar thyerjet, për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe acarimin, për të ekuilibruar dhe për të ndihmuar lëkurën të mbajë nivelet e lagështisë.

Bëni pastrimin tuaj shtëpiak duke përzier dy lugë çaji kripë deti me katër lugë çaji mjaltë të papërpunuar, pastaj aplikoni përzierjen në mënyrë të barabartë për të pastruar lëkurën, fërkojeni butësisht, lëreni të qëndrojë për 15 minuta dhe shplaje.

6. Avokado

Një frut yndyror ultra-hidratues, përfitimet e avokados përfshijnë përmbajnë vitamina A, D dhe E që janë në gjendje të depërtojnë në lëkurë. Ndihmon në qetësimin e lëkurës së djegur nga dielli, mund të rrit prodhimin e kolagjenit dhe të trajtojë njollat ​​e moshës. Ai gjithashtu punon për të zvogëluar inflamacionin e lëkurës kur aplikohet në mënyrë lokale dhe mund të bëjë të njëjtën gjë brenda kur hahet. Rrëshqisni një Maskë për Fytyrën e Avokados në shtëpi me avokado të freskët të kombinuar me vajra thelbësorë, mjaltë ose një vaj transportues për të rimbushur hidratimin dhe për ta lënë lëkurën te krijoj kenaqesi dhe relax

. 7. Vaj Esencial i Limonit

Me përbërësit e tij të fortë antibakterialë, të aftë për të zvogëluar llojet e baktereve edhe fatalisht të rrezikshme, vaji esencial i limonit mund të përdoret për të zvogëluar shpërthimet e akneve të shkaktuara nga nivele të larta të baktereve të mbërthyer në poret. Eshte gjithashtu e dobishme për venitje të cikatrikujve dhe njollave të moshës, mund të shtresojë lëkurën, të ndriçojë dhe lehtësojë lëkurën, të tonifikojë lëkurën me vaj dhe të luftojë rrudhat.

Vaji i limonit është një nga vajrat thelbësorë më të mire që mund të keni në dorë sepse mund të përdoret si zbardhues dhëmbësh, aromatizues , krem ​​celuliti, larës fytyre dhe pastrues shtëpiak! Përzieni atë me një vaj transportues si vaj jojoba dhe masazhojeni në zona të ndryshme të lëkurës. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë në flokët tuaj për të rritur shkëlqimin dhe për të hequr mbetjet.

8. Vaji i Arganit

Në Marok eshte përdorur për breza të tërë, vaji i arganit është kaq shërues sepse është i pasur me vitaminë A dhe vitaminë E, antioksidantë të ndryshëm, acide yndyrore omega-6 dhe acid linoleik. Argani është jo vetëm i shkëlqyeshëm për lagështimin e butë të lëkurës, por gjithashtu rrit shkëlqimin dhe shëndetin e flokëve tuaj.

Vendosni një sasi të vogël të vajit të arganit direkt në lëkurën normale ose të trazuar dy herë në ditë për të ndihmuar në shërimin e irritimeve të tilla si puçrrat, ekzema dhe psoriaza, duke e lënë lëkurën të ndjehet dhe të duket rinore.

9. Aloe Vera

Shumica e njerëzve i lidhin përfitimet e aloe verës me djegien nga dielli, por a e dini se aloe gjithashtu përmban përbërës qetësues të baktereve që luftojnë inflamacionin, skuqjen dhe kruajtjen? Për qindra vjet aloe është përdorur për të trajtuar sëmundjet e lëkurës, infeksionet dhe si një trajtim natyral për sëmundjet e kërpudhave në mjekësinë tradicionale kineze.

Rezultatet e fundit të hulumtimit sugjerojnë që aloe vera është efektive për djegiet dhe shërimin e plagëve, por çuditërisht ajo gjithashtu ju detoksifikon nga brenda dhe jashtë. Aq shumë saqë kur merret me gojë, aloe mund të zvogëlojë numrin dhe madhësinë e tumoreve dhe parazitëve në mëlçi, shpretkë dhe palcën e kockave.

Bimët e aloe vera prodhojnë dy substanca të përdorura për ilaçe: xheli që gjendet në qelizat në qendër të gjethes dhe latexi që merret nga qelizat poshtë lëkurës së gjetheve. Këto mund të përdoren si një ilaç natyral për kujdesin e lëkurës për djegie, rigjenerim, psoriazë dhe demtime te ndryshme.

Aloe vera konsiderohet të jetë forma më aktive biologjikisht e specieve miller të Aloe barbadensis dhe mban më shumë se 75 përbërës potencialisht aktivë duke përfshirë anti-inflamatorë, vitamina, minerale, sakaride, aminoacide, acide yndyrore, enzima, lignin dhe acide salicilike. Ekzistojnë ato që i japin aloes pronat e saj nën-mikrobike dhe antifungale që e bëjnë atë një “terapi fotodinamike” për shërimin e lëkurës.

10. Vaj Jojoba

Një nga vajrat transportues më të përdorur gjerësisht, vaji i jojobës është jashtëzakonisht hidratues dhe mund të ndihmojë në shërimin e djegieve, plagëve, shenjave, dermatitit, psoriazës së puçrrave dhe rrudhave. Vendasit në jug të SHBA dhe Meksikë, e kane përdorur për të trajtuar aknet, psoriazën, djegien nga dielli dhe lëkurën e copëtuar për breza të tërë. Eshtë përdorur gjithashtu për të zvogëluar baldimin sepse inkurajon rigjenerimin e flokëve, qetëson lëkurën dhe zhbllokon gjëndrat e flokëve.

Kur bëhet fjalë për strukturën kimike të vajit të jojobës, është unike në atë që është një dyll poli-i pangopur. Si dylli, vaji i jojobës është veçanërisht i dobishëm për mbrojtjen e lëkurës, sigurimin e kontrollit të lagështisë dhe qetësimin e lëkurës dhe flokëve.

11. Vaj bajame

Ju ndoshta tashmë keni njohuri për përfitimet e shumta ushqyese të bajameve, por mbase jeni i ri në përdorimin e vajit të bajames në lëkurën tuaj. Vaji i bajames jo vetëm që ka erë të shkëlqyeshme, por ka veti anti-inflamatore, antivirale, antibakteriale dhe antiseptike. Bën një vaj bartës të shkëlqyeshëm për vajrat thelbësorë për të trajtuar në mënyrë të natyrshme skuqjet e lëkurës, aknet ose thatësinë. Ai gjithashtu shkrihet lehtësisht me erëra të ndryshme, prandaj provoni ta perdorni per, maska ​​ose locione shtëpiake.

12. Gjalpë Shea

Gjalpi shea është përdorur si një produkt natyral i kujdesit të lëkurës në Afrikë për qindra vjet, ku ende kultivohet dhe transportohet në të gjithë botën sot. Bën mundësi të shkëlqyera hidratuese për llojet e lëkurës së thatë dhe është e lirë, por efektive në zvogëlimin e plakjes se lekures, skuqjes ose tharjes.

Provojeni për Kujdesin e Lëkurës të përzier me vajrat tuaj të preferuar esencial si temjan, eukalipt ose vaj bergamot ose me vaj livandoje dhe nenexhik si balsamin të buzëve.Nuk do gjeni dicka me te mire askund.

13. Vaj ricini

Përdoret për të pastruar lëkurën, vaji i ricinit është në të vërtetë një “vaj tharës”, edhe pse kjo mund të duket kundërintuitive. Për pastrimin e fytyrës, duhet të përdorni vetëm një sasi shumë të vogël, rreth një lugë çaji vaj ricini, të përzier në 1/4 filxhan të një vaji tjetër si kokosi ose bajame. Fërkojeni në fytyrë dhe masazhojeni, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë për të larguar papastërtitë.

Këshilla të tjera për kujdesin natyror të lëkurës

Ndërsa përdorimi i këtyre përbërësve natyralë mund të jetë shumë efektiv për shërimin e lëkurës ose problemet, natyrisht, ajo që vendosni në trupin tuaj, gjithashtu luan një rol të madh në pamjen tuaj të jashtme. Ju ndoshta keni vërejtur nga dora e parë se si një dietë e shëndetshme, gjumë i mirë, ushtrime të rregullta dhe pirja e shumë ujit mund të përmirësojë pamjen e dikujt. Përveç ndërtimit te jetesës primare ,faktorë në rutinën tuaj të bukurisë, shtesa të caktuara mund të ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e efektivitetit të regjimit tuaj të bukurisë.

Unë ju këshilloj që të vazhdoni të përqendroheni në përdorimin e rregullt të produkteve natyrore të kujdesit të lëkurës të përmendura më lart rregullisht dhe heqjen dorë nga versionet e ashpra të bëra nga njeriu, por gjithashtu mund të provoni disa nga këto produkte dhe strategji të tjera të dobishme për të ndihmuar në shërimin e lëkurës, flokëve ose bukurive të tjera.

14.Provoni Probiotikët

Përfitimet probiotike patjetër janë zhvendosur në qendër të vëmendjes gjatë disa viteve të fundit, dhe për një arsye të mirë. Probiotikët, “bakteret e mira” që ndihmojnë në ekuilibrimin e mjedisit tonë të zorrëve, janë të lidhura me imunitetin e përmirësuar, kontrollin hormonal, rregullimin e oreksit dhe nivelet e energjisë. Ato mund të ndihmojnë sistemin tuaj imunitar dhe nervor të merret me toksina si baktere të këqija, maja, viruse, kërpudha dhe parazitë që të gjitha mund të shfaqen në lëkurën tuaj.

15.Merrni një Cilësi te mire te Omega-3 Suplement Vaj Mëlçie Peshku

Omega-3 janë të mbushura me acide yndyrore të shëndetshme që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të lagur dhe elastike. Ato gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e funksionit të hormoneve, shëndetin e sistemit nervor dhe funksionin imunitar. Vaji i mëlçisë së merlucit është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave që duan lëkurën, A, D dhe K, omega-3 dhe antioksidantë.

16.Merrni parasysh përdorimin e proteinave kolagjenit

Proteina e kolagjenit po rritet në popullaritet si një nga shtesat më të mira natyrore të kujdesit të lëkurës që disponohet sot. Kolagjeni ndihmon në ndërtimin e qelizave të shëndetshme të lëkurës dhe është pjesërisht përgjegjës për elasticitetin, butësinë dhe qëndrueshmërinë rinore të lëkurës.

Ndërsa shumë produkte aktuale shtojnë kolagjen në formulën e tyre për të rritur tërheqjen e tij, në të vërtetë është shumë më efektive kur merret brenda. Kolagjeni është në të vërtetë shumë i madh për të përthithur përmes lëkurës dhe duhet të prodhohet brenda për rezultatet më të mira.

17.Pini shumë ujë

Ka shumë arsye që ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm, duke përfshirë atë një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të kujdesur për lëkurën tuaj. Shumica e ekspertëve rekomandojnë që të merrni të paktën tetë gota ujë të thjeshtë çdo ditë, dhe ndoshta edhe më shumë nëse vuani nga lëkura e thatë dhe shqetësuese. Uji përbën rreth 70 për qind të trupit tuaj, dhe një pjesë shumë të madhe të lëkurës tuaj gjithashtu!

Uji ndihmon në largimin e toksinave nga qarkullimi i gjakut dhe qelizat tona, duke lejuar trupin tuaj të përjetojë një “detoksim” dhe që ai të largojë gjëra të tilla si bakteret dhe mbeturinat që të ndikojnë në lëkurën tuaj. Sigurisht, uji luan një rol të madh në mbajtjen e lëkurës të hidratuar dhe në dukje të re – pa mjaftueshëm prej tij, ne dukemi të moshuar dhe të shurdhër dhe mund të vuajmë nga një lëkurë e ashpër dhe e plasaritur.

18.Bëni gjumë të mirë dhe stres të ulët

Konsideroni nëse mungesa e gjumit dhe nivelet e larta të stresit mund të shkaktojnë një çekuilibër hormonal që po çon në shpërthime. – një gjumë i mirë natën është me të vërtetë aty ku ndodh magjia kur bëhet fjalë për një lëkurë të shëndetshme.

Bërja e gjumit të mjaftueshëm të qetë është çelësi për lëkurën e mirë, sepse kur jeni duke fjetur, “hormonet tuaja të lumtura” janë në nivelin më të lartë dhe hormonet e stresit janë në nivelin më të ulët. Kjo do të thotë që trupi juaj ka energji për të përdorur për t’u kushtuar gjërave të tilla si tretja e duhur, rritja e muskujve dhe riparimi i lëkurës tuaj – kështu që zgjoheni duke u rifreskuar.

Mos gjumi i mirë ka një efekt të ngjashëm në trup sikurse bën stresi. Si stresi ashtu edhe mungesa e gjumit e bëjnë trupin tuaj të kursejë energjinë, prandaj shëndeti i lëkurës bëhet i rrezikuar. Kështu, merrni parasysh zbatimin e strategjive natyrore të gjumit, si dhe mënyrat për të goditur stresin.

19.Mos harroni, nëse vuani akoma nga puçrra dhe probleme të shpeshta të lëkurës: Hani shumë zarzavate me gjethe dhe merrni parasysh glutenin, sheqerin dhe qumështin qe duhet ti eleminoni

Se fundmi,kujdesuni si per shendetin e brendshem dhe ate te jashtem sic eshte lekura,thonjte,floket.

Ushqehuni shendetshem,jetoni te sigurte,kujdesuni per veten aty ku jeni..Ushqimi ka kuptim..nga une..

ALTIN JOKA..LUMTURI DHE SHENDET!

Author: jokaaltin@gmail.com

Une jam si JU, nje njeri i cili punet qe bej i nis dhe i coj pergjithesisht deri ne fund.Jam i pasionuar drejt udhetimit,leximit,meditimit,gatimit.Kam punuar e drejtuar shume subjekte nga firma dhe hotele apo resorte ne Shqiperi.Kam bere rolin e konsulentit,arreduesit dhe drejtuesit.Kam marre diploma e certifikata per nutrition dhe mjekesi holistike,per menaxhim,per gatim si shef kuzhine.Jam pak i nderlikuar i sjellshem dhe besoj si shume njerz me kulture dhe me dije modeste.I hapur dhe i gatshme te ndihmoj kedo qe ka probleme me shendetin,me kequshqyerjen dhe te jem trainer i shendetit i atyre qe e kerkojne kete gje.Mirepres cdo keshille,kritike dhe ide pasi jam i bindur qe vetem ato te cojne perpara....

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: