RREZIQET E TATUAZHEVE: CFARE KA NE BOJEN E TYRE?

Pavarësisht nëse jeni te joshur dhe ju duket dicka artistike, te bëni kujtime një të dashur ose të theksoni një moment të rëndësishëm në jetën tuaj, të bësh një tatuazh mund tju duket si pervoje tunduese dhe frymezuese. Por është e rëndësishme të dini rreth rreziqeve të frikshme të tatuazheve para se të vendosni  gjilpërën ne lekuren tuaj.

Ajo që bie në sy është se shumica e njerëzve nuk dinë për këto rreziqe të qenësishme të tatuazheve. Kur studiuesit anketuan më shumë se 200 individë në lidhje me çështjet mjekësore në lidhje me rreziqet e tatuazheve, më shumë se 50 përqind e të anketuarve iu përgjigjën pyetjeve gabimisht. Kjo mungesë njohurish përfshinte njerëz të tatuazhuar dhe jo-tatuazh.

Ky studim tregon se publiku mund të përdorë një farë edukimi mbi efektet e mundshme anësore të tatuazheve për të marrë më mirë vendime të informuara. Duke marrë parasysh qe numri personave qe po ben tatuazhe po rritet frikshem,harrohen pasojat ne shendetin qe atom und te krijojne

Çfarë ka në bojë tatuazhesh?

Le të fillojmë duke eksploruar se çfarë ndodh kur bëni një tatuazh. Një artist tatuazhesh injekton përfundimisht bojë në lëkurë duke përdorur hala. Prerjet e vogla dërgojnë makrofagët në zonë në mënyrë që të mbyllin plagën dhe të shkatërrojnë pushtuesit e huaj. Sidoqoftë, grimcat e bojës janë shumë të mëdha për t’u shkatërruar, kështu që ato mbeten në dermis.

Ngjyruesit, ose përbërësit me ngjyra, përzihen me një lëng bartës si glicerina për të krijuar grimca te vogla. Për të marrë ngjyrën e dëshiruar në një bojë, pigmentet zakonisht rrjedhin nga minerale (metale të rënda) ose pigmente që prodhojnë ngjyrime të caktuara. Pigmentet azo duket se janë veçanërisht shqetësuese për studiuesit sepse ato mund të degradojnë dhe lejojnë përbërjet toksike të hyjnë në qarkullimin e gjakut. Këtu janë kimikatet që gjenden në disa ngjyra të bojës tatuazh:

Kuqe – pigmente azo, zhivë, kadmium dhe hekur

Blu – kobalt, bakër

E gjelbër – krom, plumb, alumin dhe bakër

E verdha – kadmium, plumb dhe zink

Portokalli – kadmium

E bardha – plumb, titan, zink dhe barium

E zezë – nikel

Çfarë tjetër mund të gjendet në bojën e tatuazheve? Nanopjesëzat, bakteret dhe aditivët.

Studimi i botuar në Revistën Britanike të Dermatologjisë zbuloi se nanopjesëzat me bojë tatuazhesh janë aq të vogla sa mund të depërtojnë përmes shtresave të lëkurës dhe në qarkullimin tuaj te gjakut duke bere qe keto helme kancerogjene te kalojne ne trupin tuaj.

Këto grimca kanë efekte të mundshme toksike në tru, shkaktojnë dëmtime nervore dhe madje mund të jenë kancerogjene. Boja e zezë më së shpeshti shoqërohet me nivele më të larta të nanopjesëzave.

Studimet sugjerojnë gjithashtu që bojërat e tatuazheve ndonjëherë janë të ndotura me baktere, duke përfshirë Stafilokokët, Streptokoket dhe Pseudomonas, edhe kur ato përmbajnë ruajtës.

Shkencëtarët e dinë që sasi të vogla të grimcave të bojës kalojnë në sistemin limfatik dhe mund të grumbullohen në nyjet limfatike.

Rreziqet e tatuazheve:

1. Reagimet alergjike

Eshte  e mundur të përjetoni një reaksion alergjik ndaj bojës tatuazh që hyn në lëkurë. Shenjat e alergjisë së bojës tatuazh përfshijnë lëkurë të ngritur, gunga dhe flluska.

Në disa raste, një reaksion serioz alergjik mund të ndodhë dhe të shkaktojë dhimbje të forta, probleme me frymëmarrjen, rrahje zemre të shpejta, marramendje dhe dhimbje stomaku.

2. Reagimet dhe infeksionet e lëkurës

Kur bëni një tatuazh, gjilpëra dëmton lëkurën dhe bën që të formohen mpiksje gjaku aty ku prishen enët e gjakut. Kjo është arsyeja pse zona e tatuazhuar zakonisht bëhet e mavijosur dhe e enjtur; pezmatimi në zonë e mbron atë nga lëndimet e mëtejshme dhe nxit shërimin.

Ky proces shërimi është normal pasi të bëni një tatuazh dhe me kujdesin e duhur, përfundimisht do të qetësohet. Mos kujdesja e duhur për lëkurën pas një tatuazhi rrit rrezikun e infektimit. Në raste serioze, inflamacioni aseptik është i mundur, sipas hulumtimit të botuar në The Journal of Clinical and Estest Dermatology.

Nëse mikobakteret ndotin bojën e tatuazhit të injektuar në lëkurë, mund të shfaqen simptoma të infeksionit si ënjtje, skuqje, kruajtje dhe lëkurë të ngritur të njollave. Mund të ndodhin shenja të përhershme, varësisht nga ashpërsia e infeksionit.

3. Formimi i Granulomave dhe Keloideve

Ndonjëherë, zonat e tatuazheve të infektuara mund të shkaktojnë granuloma – zona të vogla inflamacioni që bëhen një masë e indeve. Granulomat janë grupe të qelizave imune që synojnë të murojnë ose mbrojnë zonën nga substancat e huaja.

Infeksionet e lidhura me tatuazhet gjithashtu mund të çojnë në keloide, plagë të ngritura që ndodhin pasi shërimi i lëkurës së dëmtuar. Prerjet e bëra kur bëni një tatuazh mund të shkaktojnë rritjen keloide për shkak të riparimit të tepërt të indeve të nevojshme për shërimin e zonës.

4. Efektet kancerogjene

Një përmbledhje e vitit 2018 e literaturës e botuar në Kirurgjia Plastike Estetike vlerësoi incidencën e kancerit të lëkurës të lidhur me tatuazhe. Studiuesit identifikuan 51 botime të kancerit të lidhura me tatuazhet.

Raportet tregojnë për potencialin kancerogjen të bojërave të tatuazheve, veçanërisht të zeza, blu dhe të kuqe.

A është kënaja më e sigurt?

Ndryshe nga boja e përhershme e tatuazheve që injektohet në lëkurë, boja e tatuazhit të këna qëndron në sipërfaqen e lëkurës. Këna është e përkohshme dhe zakonisht zbehet brenda një ose dy javësh. Edhe pse kjo mund të duket si rruga më e sigurt, FDA paralajmëron se tatuazhet e përkohshëm mund të shkaktojnë efekte anësore të rënda, që zgjasin shumë.

Raportet tregojnë se bojë këna shpesh përmban ngjyra të flokëve që synojnë të zgjasin më shumë. Disa prej tyre mund të përmbajnë një përbërës të quajtur p-fenilenediamin (ose PPD), një kimikat që nuk është i destinuar për përdorim të lëkurës.

Përdorimi lokal i PPD mund të shkaktojë reaksione të rrezikshme të lëkurës, të tilla si skuqje, flluska, lezione të ngritura, humbje e pigmentimit të lëkurës, ndjeshmëri e shtuar ndaj rrezeve të diellit dhe mbresë, sipas FDA.

Nëse tashmë jeni duke bërë një tatuazh ose po mendoni per nje te tille , shanset që nyjet tuaja limfatike të përmbajnë metale të rënda, nanopjesëza dhe përbërës të tjerë të bojës tatuazhit por dhe rrezikut te kancerave ne trupin tuaj duhet ta merrni parasysh,pasi eshte ne loje jeta juaj.

Author: jokaaltin@gmail.com

Une jam si JU, nje njeri i cili punet qe bej i nis dhe i coj pergjithesisht deri ne fund.Jam i pasionuar drejt udhetimit,leximit,meditimit,gatimit.Kam punuar e drejtuar shume subjekte nga firma dhe hotele apo resorte ne Shqiperi.Kam bere rolin e konsulentit,arreduesit dhe drejtuesit.Kam marre diploma e certifikata per nutrition dhe mjekesi holistike,per menaxhim,per gatim si shef kuzhine.Jam pak i nderlikuar i sjellshem dhe besoj si shume njerz me kulture dhe me dije modeste.I hapur dhe i gatshme te ndihmoj kedo qe ka probleme me shendetin,me kequshqyerjen dhe te jem trainer i shendetit i atyre qe e kerkojne kete gje.Mirepres cdo keshille,kritike dhe ide pasi jam i bindur qe vetem ato te cojne perpara....

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: