A ESHTE E RREZIKSHME GELLTITJA E PASTES SE DHEMBEVE PER FEMIJET??

NGA FLORINDA ISMAILAJA

Higjena e gojes eshte mjafte e rendesishme per te gjithe edhe per foshnjat dhe femijet e vegjel.

Cdo prind deshiron me te miren per femijen e tij dhe ne shendetin oral.

Rekomandimet e Akademisë Amerikane të Stomatologjisë Pediatrike dhe Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë (ADA), inkurajojnë larjen me një furçë dhëmbësh të butë dhe pastë dhëmbësh femijen poshte 3 vec e siper- posa të dalin dhëmbët.Meqenese femijet nuk peshtyjne dot pasten dhe shpelajne gojen plotesisht,nje shumice e tyre pasten e dhembeve e kaperdijne.

Një fëmijë e gelltit pasten e dhembeve se nuk i rezistojne dot aromave dhe shijes se pastave..
Shumica e pastës është me fomulë fluorur bashkë me sapun dhe lëndë abrazive. Fluoruri
ndihmon në parandalimin e rënies së dhëmbëve duke mbajtur të fortë shtresën e smaltit të
dhëmbit dhe duke parandaluar formimin e pllakave bakteriale.
Kur fluoruri është në stomak, mund të shkaktojë irritim, deri dhe të përziera, të vjella dhe diarre.
Kjo është ndër arsyet përse fëmijët që gëlltitin pastë dhëmbësh, mund të zhvillojnë sismptoma të
vogla gastrointestinale.
Është e pazakontë për fëmijët që të përjetojnë pasoja të shpejta nga ngrënia e pastës. Në raste të
rralla, nëse është gëlltitur një sasi e madhe e pastës e fluorizuar, mund të ketë probleme serioze.Ndaj konsulta me mjekun eshte e rendesishme.Gjithashtu konsulta me dentistin tuaj duhet te jete e vazhdueshme.
Fluoruri mund të zvogëlojë sasinë e kalciumit dhe magnezit në oganizëm. Pasta e dhëmbëve e
fomuluar pë të ndihmuar me ndjeshmërinë, ka një përbërës të dytë – një nitrat – që mund të
shkaktojë gjithashtu probleme serioze nëse sasi të mëdha janë gëlltitur. Një zgjidhje e dytë është
ushqyerja e fëmijës me vakt ose pije që pëmban kalcium (si qumësht ose kos), kjo do të
parandalojë stomakun nga simptomat sepse kalciumi lidhet me fluorurin.
Në pëgjithësi pasta e dhembeve per femije janë aromatizuar me fruta ose
me përmbajtje çamçakëzi. Aromatizimi dhe paketimi me personazhet e animuara mund të bëjnë
pastat e dhëmbëve të parezistueshëm për fëmijët. Pasta të tilla janë ëmbëlsuar me sorbitol, që
mund të ketë një efekt të butë laksativ.

Kujdes duhet te kene prinderit ne blerjen e pastave per femijet ku duhet te shikojne kush e ka certifikuar ate paste,pasi nje pjese e madhe e pastave per femije nuk jane te certifikuara dhe kane kimikate te rrezikshme per jeten dhe shendetin e femijeve tuaj.

Kujdes gjithashtu ne zgjedhjen e furces qe duhet te jete e vogel ,e bute dhe plot ngjyra terheqese.

KUJDESI PER SHENDETIN ORAL ESHTE NJEKOHESISHT KUJDES NDAJ SHENDETIT NE TERESI TE FEMIJES SUAJ

FLORINDA ISMAILAJA

Author: jokaaltin@gmail.com

Une jam si JU, nje njeri i cili punet qe bej i nis dhe i coj pergjithesisht deri ne fund.Jam i pasionuar drejt udhetimit,leximit,meditimit,gatimit.Kam punuar e drejtuar shume subjekte nga firma dhe hotele apo resorte ne Shqiperi.Kam bere rolin e konsulentit,arreduesit dhe drejtuesit.Kam marre diploma e certifikata per nutrition dhe mjekesi holistike,per menaxhim,per gatim si shef kuzhine.Jam pak i nderlikuar i sjellshem dhe besoj si shume njerz me kulture dhe me dije modeste.I hapur dhe i gatshme te ndihmoj kedo qe ka probleme me shendetin,me kequshqyerjen dhe te jem trainer i shendetit i atyre qe e kerkojne kete gje.Mirepres cdo keshille,kritike dhe ide pasi jam i bindur qe vetem ato te cojne perpara....

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: