Nje hap perpara ,2 mbrapa per vaksinen ASTRA ZENECA

Ka qenë një hap përpara, dy prapa për vaksinën AstraZeneca COVID-19. Edhe ndërsa kompania kundërshtoi kritikat e pretendimeve të saj të efikasitetit javën e kaluar, një problem më i madh u shfaq për vaksinën . Provat vazhdojnë të grumbullohen se një çrregullim i pazakontë i mpiksjes se gjakut i parë në dhjetëra marrës evropianë është një efekt anësor i vërtetë, megjithëse i rrallë. Një letër paraprake ka detajuar një mekanizëm të propozuar dhe grupe të shumta shkencore kanë thënë që shqetësimi është i ligjshëm dhe duhet të peshohet seriozisht kundër mbrojtjes COVID-19 të vaksinës.

Këtë javë, Kanadaja dhe Gjermania u bashkuan me Islandën, Suedinë, Finlandën dhe Francën për të rekomanduar kundër përdorimit të vaksinës tek të rinjtë, të cilët duket se janë në rrezik më të lartë për problemin e mpiksjes dhe kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë COVID-19 të rëndë. Qasja ka kuptim duke pasur parasysh se vaksina të tjera janë në dispozicion, thotë Sandra Ciesek, një virologe në Universitetin Goethe të Frankfurtit. “Ne nuk kemi vetëm një vaksinë. Ne kemi disa.

Vaksina e AstraZeneca përfshin gjenin spike nga SARS-CoV-2 në një virus tjetër, jopatogjen. Muajin e kaluar, shumë vende pezulluan përdorimin e tij pas raporteve fillestare të çështjeve të mpiksjes në marrësit, të cilat kanë çuar në të paktën 15 vdekje në Evropë por numri eshte rritur kete jave,pa diskutuar efekte te tjera te renda anesore. Disa studiues i hodhën poshtë rastet si nivele normale të mpiksjes në gjak. Dhe shumica e vendeve rifilluan vaksinimet pasi Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha se përfitimet e vaksinës tejkalojnë çdo rrezik, edhe pse nuk mund të përjashtonte që simptomat e mpiksjes ishin të lidhura me vaksinën.

Në një njoftim për shtyp, AstraZeneca pretendoi se prova kishte treguar se vaksina kishte 79% efikasitet në parandalimin e sëmundjes simptomatike. Por bordi i pavarur që mbikëqyr gjyqin protestoi se të dhënat që kompania nxori ishin “të vjetruara” dhe potencialisht mashtruese. Dy ditë më vonë, AstraZeneca rishikoi efikasitetin deri në 76%, duke lënë vëzhguesit të hutuar nga mosmarrëveshja, por kryesisht të qetësuar.

Nga ana tjetër, efekti anësor i mundshëm nuk duket se po zhduket. Një grup ekspertësh EMA e diskutoi atë në 29 Mars, por agjencia nuk lëshoi ​​asnjë azhurnim të menjëhershëm publik; Paneli i vlerësimit të rrezikut të EMA do të vlerësojë çështjen javën e ardhshme.

Kombinimi tepër i pazakontë i simptomave – mpiksje të përhapura gjaku dhe një numër i ulët i trombociteve, ndonjëherë i shoqëruar me gjakderdhje – është raportuar deri më tani nga të paktën shtatë vende. Shoqëritë mjekësore në të gjithë botën kanë paralajmëruar anëtarët që të jenë në vëzhgim të çrregullimit të mpiksjes në marrësit e vaksinave dhe ta raportojnë atë. Vlerësimet e incidencës variojnë nga një në 25,000 njerëz të dhënë vaksinën AstraZeneca në Norvegji në të paktën një në 87,000 në Gjermani. “Njerëzit po punojnë absolutisht si të çmendur në prapaskenë për të dhënë më shumë qartësi”, thotë Saskia Middeldorp, një interniste vaskulare në Qendrën Mjekësore të Universitetit Radboud në Hollandë.

Deri më tani, shumica e rasteve të mpiksjes janë vërejtur tek gratë nën moshën 65 vjeç. Kjo mund të jetë për shkak se shumë vende evropiane përdorën goditje vetëm në popullata më të reja, me përparësi, siç janë punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe mësuesit, shumica e të cilave janë gra. Ata fillimisht hezituan ta jepnin atë për njerëzit më të vjetër se 65 vjeç, sepse të dhënat e hershme të provave klinike të kompanisë përfshinin pak në atë grup.

Mbretëria e Bashkuar mbetet një enigmë. Pavarësisht administrimit të më shumë se 11 milion dozave të AstraZeneca, ajo deri më tani ka raportuar vetëm disa raste të dyshimta të mpiksjes. Por Britania e Madhe nuk e kufizoi vaksinën në grupe të reja, kështu që mosha mesatare e marrësve atje mund të jetë më e vjetër. AstraZeneca nuk kishte komentuar mbi rastet e mpiksjes ndërsa Shkenca shkoi në shtyp, përveç për të thënë se grupi i rrallë i simptomave nuk u shfaq në provat e vaksinave të kompanisë.

Studiuesit në Gjermani kanë propozuar që disa përbërës të vaksinës shkaktojnë një reagim të rrallë imunitar si ai që shihet herë pas here me heparinën e holluar të gjakut, në të cilën antitrupat shkaktojnë trombocitet për të formuar mpiksje të rrezikshme në të gjithë trupin. Këtë javë ekipi postoi përshkrimet e rasteve të asaj që ata e quajnë trombocitopeni imunitare protrombotike të shkaktuar nga vaksinat (VIPIT) në sheshin e Kërkimit të serverit para shtypjes. Ekipi, i udhëhequr nga Andreas Greinacher në Universitetin e Greifswald, gjithashtu rekomandon një mënyrë për të provuar çrregullimin dhe një trajtim, i cili sipas tyre duhet të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimeve për vaksinën.

Shumë studiues të tjerë i thanë Shkencës se tani janë të bindur se vaksina në një farë mënyre shkakton një grup të rrallë simptomash. Nëse është e vërtetë, kjo mund të jetë një goditje serioze për një vaksinë që është thelbësore për shtytjen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të imunizuar botën. AstraZeneca po punon me partnerë anembanë globit për të bërë dhe shpërndarë miliarda doza në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Diskutimi i këtij efekti të mundshëm anësor ka të ngjarë të shkaktojë hezitim afatshkurtër të vaksinës, thotë Michael Bang Petersen, një shkencëtar politik në Universitetin Aarhus në Danimarkë. Ai thekson, megjithatë, se komunikimi i qartë, transparent rreth rreziqeve të mundshme është thelbësor për ruajtjen e besimit të publikut në të gjitha vaksinat COVID-19.

Author: jokaaltin@gmail.com

Une jam si JU, nje njeri i cili punet qe bej i nis dhe i coj pergjithesisht deri ne fund.Jam i pasionuar drejt udhetimit,leximit,meditimit,gatimit.Kam punuar e drejtuar shume subjekte nga firma dhe hotele apo resorte ne Shqiperi.Kam bere rolin e konsulentit,arreduesit dhe drejtuesit.Kam marre diploma e certifikata per nutrition dhe mjekesi holistike,per menaxhim,per gatim si shef kuzhine.Jam pak i nderlikuar i sjellshem dhe besoj si shume njerz me kulture dhe me dije modeste.I hapur dhe i gatshme te ndihmoj kedo qe ka probleme me shendetin,me kequshqyerjen dhe te jem trainer i shendetit i atyre qe e kerkojne kete gje.Mirepres cdo keshille,kritike dhe ide pasi jam i bindur qe vetem ato te cojne perpara....

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: