Sallata me qese është e keqe. Mësoni pse dhe nuk do ta blini më kurrë.

Nga ALTIN JOKA. Big Food po na vret.
Njerëzit e dobët dhe të shëndetshëm duket se hanë shumë sallatë. Dua të jem më i hollë dhe më i shëndetshëm, ndaj duhet të ha më shumë sallatë. Në udhëtimin tim të radhës në dyqanin ushqimor, kaloj nëpër seksionin e prodhimeve dhe ja ku e shoh…
Pse të mos kapni disa thasë me sallatë të përgatitur në dyqan dhe t’i mbani në frigorifer? Do të jetë kaq e lehtë të jesh i dobët dhe i shëndetshëm tani! Thjesht hapni njërën, hidheni në një tas dhe spërkatni pak salcë. Oh, dhe tani ata kanë çanta që vijnë me veshjen, në një çantë të vogël brenda çantës. Disa vijnë me krutona, në një çantë tjetër të vogël, brenda qeses. Dhe rrush të thatë! Djathë! Fara luledielli! Është më e shëndetshme se
pica dhe më e lirë se Door Dash. Dhe kaq e lehtë!

PSE ËSHTË E DËMSHME MBAJTJA E SALLATËS NË FRIGORIFER?
Ky është argumenti, gjithsesi, dhe po funksionon. Sipas Nielsen Perishables Group, shitjet e sallatave të paketuara janë rritur me rreth 6.5% çdo vit që nga viti 2011, dhe sipas IRI, penetrimi në familje po i afrohet 90%. Por sallata me qese është e keqe, miqtë e mi. Ja pse.Është e shtrenjtë.
Në vendin ku unë blej nga një përllogaritje cmimi sallatës së paketuar shkon dyfish nga sallata e hapur edhe po të heqësh fundin e tyre apo ta pastrosh Robinson, autori i librit Eating on the Wild Side: The Missing to Optimum
Health, i tha NPR: “Shumë nga këto zarzavate të parapaketuara mund të jenë dy javë të vjetra.
Ata nuk do të kenë shije aq të mirë dhe shumë nga përfitimet e tyre shëndetësore do të humbasin përpara se t’i hamë… Nëse e merrni marulen tuaj menjëherë nga dyqani dhe e shpëlani dhe thani – dhe më pas nëse e grisni
në kafshatë -copa me përmasa para se ta ruani – do të rrisni aktivitetin antioksidues … katërfish.”
Sallatat me qese lahen me ujë të kloruar, gjë që ju djeg sytë në pishinë kur laheni. Më pas ato paketohen me një përzierje gazrash të quajtur “atmosferë e modifikuar” në listën e përbërësve, për t’i mbajtur ato të duken të freskëta
dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre deri në një javë. Ndërsa ky gaz misterioz i mban gjethet të duken mirë, ai nuk mbron lëndët ushqyese… kjo është arsyeja pse një qese e hapur me sallatë shkon keq në frigorifer shumë më shpejt sesa zarzavatet e freskëta. Ata janë gjithashtu më keq për planetin. Duhet SHUMË ujë për të bërë sallatë
me qese “të larë tre herë”, sallatat e qeseve kërkojnë shumë më tepër punë përgatitore mekanike, përpunim dhe paketim sesa një kokë e thjeshtë marule.

Ne po paguajmë për komoditet, por jo për cilësi. E cila na sjell te arsyeja e
tretë dhe më e rëndësishme që sallata me qese është e keqe. Është simptomë e një problemi më të madh.


Arsyeja pse jemi të shëndoshë nuk është se nuk hamë sallatë sa duhet. Jemi të shëndoshë sepse e kemi humbur lidhjen me ushqimin. Ne kemi harruar se çfarë do të thotë të ushqehemi shëndetshëm.


Që nga vitet 1950, prodhuesit e ushqimit industrial na kanë treguar një histori se sa e vështirë është të blesh ushqim të vërtetë dhe ta vendosësh atë në tryezë, duke e hedhur veten në rolin e çliruesit nga barra shtypëse e përgatitjes së ushqimit të freskët. Ata kanë lobuar për politika federale dhe subvencione ushqimore që ulën koston e një kulture të vetme – misrit – dhe e kthyen rreshtin e mesëm të çdo supermarketi në një monokulturë të mbushur me kripë, të ngarkuar me yndyrë, të aromatizuar artificialisht dhe të tepërt të ëmbëlsuar. kaloritë e misrit. Lajmi i mirë është se ka ulur pjesën e të ardhurave të familjes që shpenzojmë për ushqim në shtëpi nga rreth 18% në 6%. Lajmi i keq? Ushqimi jo i shëndetshëm është një shtytës kryesor në rritjen spirale të kostove të kujdesit shëndetësor, të cilat gjatë të njëjtës periudhë shkuan nga 6% në 18%.
Me fjalë të tjera, ne e këmbyem brokolin tonë me operacion bypass. Ishte një tregti e keqe, që në fillim, dhe po na vret.
Në vitet 1950, vetëm 10% e popullsise ishin obezë (Deri në vitin 2030 – 70 vjet pas fillimit të ofrimit të komoditetit – pa kompromis për konsumatorët -më shumë se gjysma e popullsise do të jenë obezë, me komunitetet e pafavorizuara të përfaqësuara në mënyrë disproporcionale në statistikat e obezitetit dhe në normat e vdekshmërisë që ata parashikojnë.
Sallatat me qese mund të mos i vrasin njerëzit drejtpërdrejt, por lidhja me ushqimin që ata inkurajojnë është. Një sallatë e freskët dikur shihej si diçka e shëndetshme që mund ta grisni dhe ta hidhni së bashku nëse nuk do të kishit humor për të gatuar. Edhe kur kjo është një përpjekje e tepërt – kur paraqitet si një problem për t’u zbutur nga Big Food në formën e një zgjidhjeje të përgatitur, të përpunuar, të stabilizuar në raft – diçka është padyshim e gabuar. “E komplikuar.”
Nëse do të kisha një fjalë për të përshkruar marrëdhënien time me ushqimin, kjo do të ishte ajo. Unë jetoj për ushqim të freskët, vendas, të zgjedhur me mjeshtëri dhe të përgatitur thjesht. E ngatërroj dashurinë me kombinimet e pafundme të karbohidrateve dhe natës inflamatore të përgatitura për mua që në kujtimet e mia të hershme, dhe është një problem që kam luftuar gjatë gjithë jetës sime për ta kapërcyer. Shkrimtari i ushqimit Mark Bittman pyetet vazhdimisht nëse diçka është e shëndetshme dhe ai është marrë për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje me një tjetër: “Në lidhje me çfarë?” A është e shëndetshme tosti i grurit? Nëse e keni atë në vend të drithërave me sheqer, atëherë ndoshta po. Nëse e keni atë në vend të një veze të zier, atëherë ndoshta jo.


Ndoshta kjo është objektivi i duhur për t’u marrë edhe me çështjen e sallatave me qese. Në lidhje me çfarë? Nëse po i blini për të zëvendësuar picën e ngrirë, ose ndonjë ushqim tjetër të përpunuar po aq të neveritshëm në dietën tuaj shtëpiake, atëherë vazhdoni me kujdes në bashkëpunimin tuaj me Kompleksin Industrial Ushqimor. Por nëse ju intereson të servirni ushqime të freskëta… nëse kujdeseni përshëndetin dhe mjedisin dhe mund të gjeni vetëm kohë për një ndalesë shtesë për të marrë produkte të freskëta të rritura pranë vendit ku jetoni… bëni udhëtimin një herë në javë për të mbajtur gjënë e vërtetë në frigoriferin tuaj. Nuk është barrë. Është një shans për të përqafuar kënaqësinë e thjeshtë të larjes, prerjes dhe shërbimit të diçkaje të mirë. Bëjeni për të kursyer para, për të mbrojtur mjedisin ose si diçka të këndshme për veten tuaj. Dhe nëse asnjë nga këto nuk funksionon, atëherë bëjeni për njerëzit që doni per shendetin e tyre dhe tuajin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: