Atëherë, cilat jane vajrat më te shëndetshëm për të gatuar? Le ta zbulojmë..

Kur bëhet fjalë për vajrat qe perdorim ne gatim duhet te jemi te kujdesshem e
pasi behet fjale per semundje apo shendet, mund të duket sikur ka mundësi të
pafund për të zgjedhur kur hyjme ne nje supermarket .
Atëherë, cili është vaji më i shëndetshëm për të gatuar me të? Le ta zbulojmë
Ka shumë lloje të ndryshme të vajit të gatimit, secila prej të cilave sjell një
aromë të veçantë dhe një grup unik të përfitimeve shëndetësore në tryezë.
Sidoqoftë, jo të gjitha vajrat e gatimit janë krijuar të barabartë.
Para së gjithash, është e rëndësishme të mbani në mend pikat e djegies pra ate
tymit të vajit të gatimit në bazë të llojit të metodës së gatimit që po planifikoni
të përdorni. Vajrat e gatimit me një pikë të ulët tymi mund të oksidohen dhe
prishen nën nxehtësinë e lartë, duke çuar në formimin e radikalëve të lirë, të
cilat shkaktojnë sëmundje. Prandaj, kur receta juaj kërkon thirrje për tiganisje,
ose pjekje, është më mirë të zgjidhni një vaj gatimi me një pikë të lartë djegie.
8 vajrat më të shëndetshëm të gatimit

Vaji i avokados
Arsyeja: Vaji i avokados është i shkëlqyeshëm sepse është i lartë në yndyrnat
të shëndetshme nga zemra dhe ka një nga pikat më të larta të tymit të të gjitha
vajrave të gatimit, duke e bërë atë një nga më të gjithanshmit dhe të lehtë për
t’u përdorur.
Pika e tymit: 520 Fahrenheit 270 grade
Përfitimet: Vaji i avokados është i ngarkuar me acid oleik, një lloj acidi
yndyror të që është jashtëzakonisht i shëndetshëm, dhe gjithashtu përmban
lutein, një lloj antioksidanti që mund të ndihmojë në ruajtjen e shikimit dhe
shëndetit të syve. Jo vetëm kaq, por hulumtimet e tjera premtuese sugjerojnë
se përbërjet e nxjerra nga avokado mund të zvogëlojnë dhimbjen e osteoartrit.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Ju mund të përdorni vaj avokado për
gatim ose pjekje gati për çdo recetë, falë pikës së tij të lartë të tymit dhe
aromës së butë. Plus, ai gjithashtu mund të pihet mbi sallata, smoothie, zhytje
dhe përhapet për të përhapur përmbajtjen e yndyrnave të shëndetshme nga
zemra.

Vaj kokosi
Arsyeja: Vaji i arrës së arrës së kokosit është një burim i shkëlqyeshëm i
triglicerideve me zinxhir të mesëm (MCT), të cilat janë një lloj acidi yndyror i
ngopur që është i mbushur me bllokime me përfitime shëndetësore dhe veti
medicinale.
Pika e tymit: 350 Fahrenheit 180 grade
Përfitimet: MCT-të që gjenden në vajin e arrës së arrës së kokosit
metabolizohen ndryshe nga llojet e tjera të yndyrës dhe dërgohen direkt në
mëlçi, ku ato mund të përdoren si lëndë djegëse ose shndërrohen në ketone.
MCT-të në vajin e arrës së kokosit janë treguar se përmirësojnë metabolizmin,
ulin marrjen e ushqimit dhe madje rritin funksionimin e trurit.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Ka shumë mënyra për të përdorur vajin
e arrës së arrës së kokosit për gatim, dhe lehtë mund të zëvendësohet me
vajra ose gjalpë të tjerë duke përdorur një raport 1: 1 në shumicën e recetave.
Ju gjithashtu mund të shtoni një lugë kafeje në kafenë tuaj të mëngjesit ose
gojëmjaltë, ta kullojeni atë mbi kokoshka me ajër ose madje ta shtoni atë në
rutinën tuaj natyrore të kujdesit për lëkurën, si një balsam buzësh, hidratues
dhe grimues për qëllime të dyfishta.

Vaj rrushi
Arsyeja: Vaji i rrushit dyfishohet si një burim i mirë i të dy yndyrnave të pangopura dhe vitaminës E.
Pika e tymit: 420 Fahrenheit 200grade
Përfitimet: Vaji i rrushit është i pasur me vitaminë E, një lëndë ushqyese
thelbësore kur bëhet fjalë për shëndetin e lëkurës, funksionin imunitar dhe
parandalimin e dëmtimit oksidativ të qelizave. Në fakt, një lugë e vetme vaj
grapese arrin të paketojë rreth 19 përqind të vlerës së rekomanduar ditore,
duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të ndihmuar në plotësimin e
nevojave tuaja të përditshme.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Vaji i rrushit nuk duhet të përdoret në
gatimin me nxehtësi të lartë sepse është i lartë në yndyrna të pasiguruara,
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Vaji i rrushit nuk duhet të përdoret në
gatimin me nxehtësi të lartë sepse është i lartë në yndyrna të ngopura, të cilat
mund të reagojnë me oksigjen për të formuar radikalë të lirë të dëmshëm. Në
vend që të përdorni vajin e rrushit për gatim në temperatura të larta, provoni
ta përzieni atë me presione sallate, zhytje ose produkte të pjekura për të
maksimizuar përfitimet shëndetësore.

Vaj ulliri ekstra i virgjër
Arsyeja: Shpesh konsiderohet vaji më i shëndetshëm dhe më i mirë për t’u
gatuar, vaji i ullirit po zhyten me antioksidantë dhe yndyrna të pangopura të
shëndetshme për zemrën që e bëjnë atë një element kryesor në çdo dietë
ushqyese.
Pika e tymit: 405 Fahrenheit 200grade
Përfitimet: Studimet tregojnë se shtimi i vajit të ullirit në dietë mund të
zvogëlojë inflamacionin, të përmirësojë nivelin e sheqerit në gjak dhe të ulë
disa faktorë të rrezikut të sëmundjes së zemrës. Sigurohuni që të zgjidhni vaj
ulliri ekstra të virgjër sa herë të jetë e mundur si vaji më i mirë ulliri për gatim
dhe kontrolloni me kujdes etiketën e përbërësve për të siguruar që ju po
merrni marrëveshjen e vërtetë.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Përdorni vajin e ullirit të vërshuar mbi
vaktet e përgatitura siç janë perimet e gatuara, enët me grurë ose sallatat.

Vaj arre
Arsyeja: Acidet yndyrore të pasura me omega-3 dhe një pasuri e pasurive të
fuqishme dhe promovuese të shëndetit, vaji i arrës mund të sjellë një aromë të
shijshme dhe të shijshme në recetat tuaja të preferuara.
Pika e tymit: 320 Fahrenheit 160grade
Përfitimet: Vaji i arrës është i pasur me acid alfa-linolenik (ALA), një lloj acidi
yndyror omega-3 që mund të përmirësojë shëndetin e zemrës dhe të ulë
inflamacionin. Acidet yndyrore omega-3 nga ushqime si vaji i arrës gjithashtu
mund të promovojnë funksionimin dhe ndihmën e trurit në rritjen dhe
zhvillimin e duhur.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Përfitoni nga aroma unike e vajit të
arrës duke e mërzitur atë mbi frutat e pjekura në skarë, perime, patate ose
enët e shpendëve. Ju gjithashtu mund ta hidhni sipër makaronave ose ta lyeni
sipër enëve të mishit të gatuar ose ushqimeve të detit.

Vaji i susamit
Arsyeja: Nxjerrë nga fara e susamit super ushqyes, vaji i susamit është plot
aromë dhe i ngarkuar me një përzierje të mirë të acideve yndyrore mono- dhe
të polonizuara.
Pika e tymit: 410 Fahrenheit 200grade
Përfitimet: Vaji i susamit jo vetëm që ka efekte anti-inflamatore dhe
antioksiduese, por gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e niveleve të
kolesterolit “të keq” të LDL për të mbajtur arteriet e qarta dhe për të
zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Mund të ndihmojë gjithashtu në
lehtësimin e kapsllëkut dhe të lehtësojë kalimin e jashtëqitjes nga trupi.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Kur është fjala për vajin e susamit për
gatim, duhet ta përdorni atë si një vaj përfundimi dhe spërkatni pjatat e
gatshme për një shpërthim aromë të shtuar. Mund të përdoret në një larmi
recetash të ndryshme por funksionon veçanërisht mirë me enët e mishit,
shpendëve, petë dhe oriz.

Vaji i Palmës së Kuqe
Arsyeja: Falë qëndrueshmërisë së tij të nxehtësisë dhe pikës së lartë të tymit,
vaji i palmës së kuqe është padyshim një pretendent për vajin më të
shëndetshëm për tu gatuar. Jo vetëm që është i lartë në antioksidantë, por
është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i beta-karotenit dhe mund të
ndihmojë në rritjen e statusit të vitaminës A.
Pika e tymit: 450 Fahrenheit 230grade
Përfitimet: Studimet tregojnë se vaji i palmës mund të ulë njëkohësisht nivelin
e kolesterolit dhe të zvogëlojë trigliceridet e larta për të ndihmuar zemrën
tuaj të funksionojë në mënyrë efikase. Modelet e kafshëve gjithashtu kanë
zbuluar se përbërjet brenda vajit të palmës së kuqe mund të përmirësojnë
funksionimin e trurit dhe të përmirësojnë shëndetin e lëkurës gjithashtu.
Mënyrat më të mira për t’u përdorur: Për shkak të shqetësimeve të shumta
etike dhe mjedisore në lidhje me vajin e palmës, sigurohuni që të zgjidhni
vetëm produkte që janë të certifikuar me RSPO. Dhe pasi që është shumë i
qëndrueshëm dhe ka një pikë të lartë tymi, ju lehtë mund të përdorni vaj
palme për pjekje, tiganisje dhe pjekje si një zëvendësues i vajit të gatimit.
E lidhur: A është vaji i kikirikut i mirë apo i keq për shëndetin? Ndarja e Faktit
nga imagjinata.


Vajrat që duhen shmangur, veçanërisht kur gatuani:
Me kaq shumë lloje të vajit të gatimit atje, mund të jetë e vështirë të bëhet
dallimi midis vajrave të gatimit jo të shëndetshëm dhe të shëndetshëm.
Shmangni vajrat vegjetarianë shumë të rafinuar, të përpunuar shumë, si misri,
kanola, soja dhe vaji i shafranit. Jo vetëm që shpesh janë të larta në acide
yndyrore inflamatore omega-6, por që mungojnë në omega-3 të shëndetshme
për zemrën, por shumë shpesh rrjedhin nga të lashtat e modifikuara
gjenetikisht që mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj. Për shkak se ato
gjithashtu i nënshtrohen një përpunimi të gjerë, ato mund të jenë më të
ndjeshëm ndaj oksidimit dhe prishjes, gjë që mund të çojë në krijimin e
radikalëve të lirë që shkaktojnë sëmundje.
Për më tepër, rri larg markave të vajit të gatimit që përdorin yndyrna të
hidrogjenizuara siç është margarina ose shkurtimi i perimeve. Këto përbërës
janë të pasura me yndyrna trans, të cilat mund të forcojnë rrezikun e
sëmundjeve të zemrës dhe çështje të tjera shëndetësore.
Me kaq shumë lloje të vajit të gatimit atje, mund të jetë e vështirë të bëhet
dallimi midis vajrave të gatimit jo të shëndetshëm dhe të shëndetshëm.
Në mënyrë ideale, përdorni një përzierje të mirë të të gjitha këtyre vajrave të
shëndetshëm të gatimit për të shijuar përfitimet e mundshme që secila duhet
të ofrojë dhe shtoni pak larmi në tryezat dhe ushqimet tuaja.

olive oil

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: