ARGJINARE OSE ARTICHOK (Cynara Scolymus). Vlerat ne organizem.

ARGJINARE OSE ARTICHOK (Cynara Scolymus)
Eshte bime shume vjecare dhe zhvillohet kryesisht ne klime mesatare zakonisht
gjate dimrit.Mendohet se origjina e saj eshte nga Greqia e lashte dhe Italia.
Sot kultivohen afersisht rreth 40 lloje articokesh. Artichoka eshte bime qe ka
perdorim jo vetem ne gatimet e kuzhinave, por dhe ne bujqesi dhe mjekesi. Nga
vlerat e larta qe ajo mbart eshte ne 10 listen HIT te perimeve me nivel te larte te
antioksidanteve dhe fibrave .Gjithashtu ka sasi te larta te vitamines K.Ne
perberjen e saj ka Acid Kafeik dhe Acid Ferulik ,Beta-karroten, Lutein dhe
Zeaksantinë .Eshte I pasur dhe me grupin e vitaminave B -Compleks.
Artichoka luan nje rol te rendesishem per melcine dhe ka veti parandaluese te
kancerave, sidomos ate te gjirit tek grate duke goditur nje pjese te radikaleve te
lira .

artichoke

Kur zgjidhni Argjinare,ajo duhet te jete e mbyllur si boce me gjethe jeshile.Asajt i
perthyen gjethet dhe po te kerciten tregon qe eshte e fresket.Mund te mbahet per
1 jave ne frigorifer n.q.s paketohet mire me qese ose kuti hermetike.
PERMBAJTJA:
Ne 100 gram Argjinare ka: 48 kalori,12g karboidrate,3,5 g protein,0.3g yndyre,7
gr fibra
VITAMINAT : B12;K;C;B3;B2;B6;B1;B5;B9;A;D
LENDET MINERALE: Magnez;Mangan;Potas;Fosfor;Zink;Hekur;Kalium;Baker
PERFITIMET:
• Ndihmon tretjen
•Stabilizon crregullimet e zorreve
• Pengon rritjen e qelizave kancerogjene te Leucemise (sipas nje studimi te
Universitetit Comenius ne Sllovaki)
• Parandalon problemet me koronaren e zemres
• Sherben kunder kapsllekut
• Lufton semundjet e gjakut
• I shkelqyer per diabetin
• Forcon eshtrat dhe dhembet
• Forcon shendetin e trurit
• Trajton kolesterolin e keq
• Pastron dhe forcon melcine
• Trajton mire verdhezen
• Vonon plakjen tek njerezit e moshes se trete
• Trajton problemet e Alzheimerit
• Kunder edemave te lekures
• Perdoret ne menyre ideale per sidromen e zorres se irrituar
• Lufton anemine
• Ndihmon ne prodhimin e kolagjenit ne lekure

artichoke/argjinare

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: