LAKRA (Brassica oleracea var.capitata)

Nga Altin Joka

Eshte bime barishtore  qe I perket familjes Cruciferous.Origjinen e saj e ka  nga Azia.Pjesetaret e perimeve te kesaj familjeje nga studimet  e shumta kane treguar se eshte nga perimet qe luftojne me shume qelizat kancerogjene dhe hyjne tek perimet HIT.

Lakra e kuqe eshte 7 here me e shendetshme se lakra e bardhe dhe qe nga ngjyra kuptohet niveli I larte I antioksidanteve qe I perket me shume lakres se kuqe.Te dyja llojet kane afersisht 90% uje.

Pas lakres se kuqe vjen per vlera lakra jeshile pastaj lakra e  bardhe.Me e mira per te mos humbur vlerat eshte te perdoret pa u zier por ne gjendjen natyrale. Nga nje studim I fundit ne Danimarke u vertetua se lakra eshte nga perimet me HIT per parandalimine diabetit te tipit2 dhe gjithashtu mbron qelizat e gjakut, sidomos lakra e kuqe dhe ul dhe nivelin e kolesterolit te keq LDL. Ne laker midis shume antioksidantesh eshte gjetur dhe  SINIGRINA  nje lende cila eshte nje anti-kancerogjen sidomos kunderr zorres se trashe,prostates dhe fshikezes se urines.

Eshte vertetuar nga shume studime serioze qe lengu lakres kuron semundjet e stomakut duke rregulluar problemin me acidin e tepert por dhe duke luftuar Helicobacter Pylorin shkaktarin e ulcerave. Kur  te zgjidhni laker ajo duhet te jete e rende ,gjethet e dendura e te lidhura mire ,pa plasaritje apo te cara pasi mund te tregoje qe lakra mund te jete e demtuar dhe brenda.

PERMBAJTJA:

Ka 24 kalori  per 100gram Laker:Lakra e bardhe ka: 1gr karboidrate,3gr fibra, 1gr proteina   

                                                         Lakra e kuqe: 7gr karboidrate,3gr fibra,1.5gr proteina.

VITAMINAT: B1;B2;B3;B5;B6;B9;C;A;E ;K     

LENDET MINERALE: E pasur shume me: jod;kalium;hekur;magnez;fosfor;Kalcium;natrium,squfur.

lakra e bardhe&e kuqe&jeshile

PERFITIMET:

• Forcon sistemin imunitar            
• Parandalon dhe lufton kancerin e gjirit;prostates;te trurit
•  Forcon shikimin
• Sherben mire tretjes dhe kapsllekut
• Parandalon problemet me zemren dhe infarktet
• Parandalon ulceren dhe e kuron ate sidomos lengu I perftuar nga ajo
• Qeteson nervat dhe lodhjen
• Qeteson migrenen
• Rigjeneron lekuren dhe indet
• Qetson gungat dhe te vrarat
•  Lufton Kancerin e zorres se trashe
• Kufizon tumoret e shtylles kurrizore
• Permison perqendrimin
• Ndihmon ne dhimbjet e  kyceve dhe reumatizmat
• Per hemorroidet lyhet me vaj ulliri e vendoset ne plage
• Ngadalson plakjen
• Kuron dhimbjet e gjirit ne formen e kompresave me gjethet e saj

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: