Kimikatet në produktet shtëpiake dhe kozmetikën lidhen me vdekjen e parakohshme.

Nga Altin Joka

Një studim i kohëve të fundit ka lidhur një kimikat të zakonshëm shtëpiake që
gjendet në produkte të panumërta të konsumit dhe jetëgjatësi më të shkurtër.
Këto kimikate, të quajtura ftalate, gjenden në aroma dhe shampo dhe
shkëlqejnë këpucët dhe mobiljet. Ato gjenden gjithashtu zakonisht në plastikë, të tilla si ato që përdoren për kontenjerët e magazinimit të ushqimit.


Ftalatet kanë një reputacion famëkeq si përçarës endokrine – molekula që
imitojnë hormone si estrogjeni nëse grumbullohen në trup.
Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj kimikateve sintetike dhe hulumtimet kanë treguar se frymëmarrja ose marrja e ftalateve mund të çojë në zhvillimin e astmës në fëmijëri. Përdorimi i ftalatit tashmë është kufizuar në lodrat e fëmijëve për këtë arsye.


Përveç kësaj, komuniteti shkencor ka bërë një lidhje të fortë midis ftalateve
dhe fillimit të obezitetit, diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
Çuditërisht, provat e reja sugjerojnë se ftalatet mund të na shkurtojnë jetën.
Studiuesit në Shkollën e Mjekësisë Grossman të NYU mblodhën të dhëna
klinike dhe mostra nga mbi 5000 të rritur midis 55 dhe 64 vjeç. Ata zbuluan se ata me më shumë ftalate në urinë kishin më shumë gjasa të vdisnin më herët se sa pritej, veçanërisht nga sëmundjet e zemrës.
Sipas vlerësimeve të ekspertëve, statistikat janë tronditëse. Midis 90,000 dhe 107,000 amerikanë mendohet se vdesin para kohe për shkak të ekspozimit të tepërt ndaj këtyre kimikateve toksike. Këto shifra përkthehen në mes 40 dhe 47 miliardë dollarë në vit produktiviteti i humbur ekonomik.


Në nivel molekular, ftalatet po bëjnë kërdi në qelizat tona. Ato reduktojnë
hormonin e stresit të trupit, kortizolin dhe ndryshojnë hormonet e tiroides, të cilat rregullojnë metabolizmin. Ata madje mund të kalojnë barrierën gjak-tru, duke na ekspozuar ndaj një kërcënimi shkatërrues për sistemin tonë nervor qendror.
Disa studime sugjerojnë se ftalatet madje mund të ndryshojnë ADN-në tonë, duke shkaktuar dëme që gjeneratat e ardhshme mund të trashëgojnë potencialisht. Dibutil Phthalate, ose DBP, është treguar se shkakton një ulje të numrit të spermës dhe ulje të fertilitetit. Gjithashtu është treguar se shkakton deformime skeletore të fetusit dhe ulje të distancës anogjenitale tek pasardhësit.
FDA i ka njohur ftalatet si “toksike për sistemin riprodhues” dhe ka bërë përpjekje për të kufizuar përdorimin e tyre në produktet komerciale.
Nëse ftalatet janë aq të këqij sa i paraqesin shkencëtarët, pse përdoren kaq shpesh në industri?
Një nga arsyet kryesore pse ftalatet janë kaq të përhapura është se ato janë tepër të lira për t’u prodhuar. Kjo do të thotë tre gjëra për prodhuesit me një buxhet: së pari, këto produkte mund të bëhen shpejt; së dyti, ata kursejnë para për produktin përfundimtar; dhe së treti, ka më pak nxitje për të ndryshuar formulimin e tyre me kalimin e kohës.
E patentuar në vitin 1919 nga kompania gjermane Bayer, esteret ftalate fillimisht u menduan si zëvendësues të sigurt për materialet natyrore si dylli i bletës ose spermaceti më i shtrenjtë (një substancë dylli e prodhuar nga zgavra e kokës së balenave të spermës). Kjo çoi në përfshirjen e tij në shumë lloje të ndryshme të produkteve të konsumit.
Në cilëndo anë të argumentit të jeni, askush nuk mund ta mohojë se është
thelbësore të dini më shumë rreth këtyre kimikateve dhe efekteve të tyre.
Lajmi i mirë është se ka hapa të thjeshtë që konsumatorët mund të
ndërmarrin për të reduktuar ekspozimin e tyre. Më mirë akoma, blerja e alternativave më të gjelbra do të thotë më pak kimikate toksike në mjedisin tonë dhe përfundimisht përfiton të gjithë rreth nesh.
Duke zgjedhur produkte me ftalate minimale ose jo-ekzistente, ne mund të ndihmojmë në eliminimin e këtyre substancave potencialisht të dëmshme
duke kursyer para dhe kohë në planin afatgjatë.
Në fund të fundit, ajo që përfundon është zgjedhja e informuar e konsumatorit:
– aftësia për të blerë në mënyrë inteligjente pa pasur nevojë të shqetësohemi për atë që udhëheqësit e industrisë nuk po na thonë.
Ndërkohë, ekspertët thonë se ka disa mënyra të thjeshta për të mbajtur një
familje pa ftalate.
-Shmangni kozmetikë, shampo dhe kremra aromatike.
-Blini detergjentë lavanderie pa aromë dhe pajisje pastrimi.
-Zgjidhni produkte të freskëta ose të ngrira mbi versionin e konservuar dhe të përpunuar shumë.
-Mos përdorni freskues ajri në shtëpi
-Mbani plastika të freskëta – shmangni mikrovalën dhe larjen e enëve.
-Mbajini jashtë shtëpisë plastikën e etiketuar si №3, №6 dhe №7
Nuk ka asnjë arsye për të menduar se industria kimike do të riformulojë produktet e saj pa presionin e qeverisë. Konsumatorët më të mirë që mund të bëjnë tani për tani është të marrin vendime më të informuara dhe të mbajnë një sy të ngushtë në studimet e reja -me shpresën se një ditë do të jetojmë në një botë ku këto “kimikate kudo” bëhen “kimike askund”.

Ja se si agjërimi ju zgjat jetën!

Nga Altin Joka

Ushqimi i rregullt prish një proces kritik që ju mban gjallë.
Agjërimi ka parë një shpërthim të kërkimit shkencor në vitet e fundit. Dhe
provat kanë arritur në një përfundim të qëndrueshëm: të hash sa herë që
ndihesh i uritur – duke ngrënë mish herë pas here – shkurton jetëgjatësinë.
Trupat tanë janë ndërtuar për periudha urie. Romakët hanin një herë në ditë,
dhe paraardhësit tanë gjuetarë-mbledhës mbetën me ditë pa ushqim. Në fakt, protokolli “tre vakte në ditë” është relativisht i ri në historinë tonë: duke filluar nga shekulli i nëntëmbëdhjetë me revolucionin industrial.
Sa herë që hani, trupi juaj prodhon insulinë. Nëse hani shpesh, pankreasi juaj vazhdon të lëshojë insulinë në trupin tuaj edhe kur flini (tretja kërkon 7 deri në 12 orë për të përfunduar). Kur nivelet tuaja të insulinës janë gjithmonë të larta, ju prishni një proces të njohur si autofagji.
Autofagjia është procesi me të cilin trupi juaj shpëton nga mbeturinat e tij.
Mendoni për trupin tuaj si një lagje dhe autofagjinë si një kompani të
depozitimit të mbeturinave.

Pa asgjësimin e mbeturinave, i gjithë komuniteti do të mbytet në papastërti. I njëjti parim vlen edhe për trupin. Pa autofagji, ju nuk do të shpëtoni nga mbetjet tuaja toksike: është një nga proceset më vitale të trupit.

Agjerimi


Heronjtë pas autofagjisë quhen lizozome. Këto qeliza lokalizojnë mbetjet e trupit, i zbërthejnë ato në aminoacide (blloqet ndërtuese të ADN-së, ARN-së dhe proteinave), më pas përdorin këto blloqe ndërtimi për të krijuar qeliza të reja ose për të siguruar energji për organet.

Në këtë proces, ju do të korrni shumë përfitime shëndetësore:
Ju ulni rrezikun e kancerit. Kjo për shkak se autofagjia parandalon
grumbullimin e toksinave në qelizat e dëmtuara dhe grumbullimin e qelizave
të infektuara.
Jeni më të mbrojtur nga problemet e shëndetit mendor. Autofagjia ndihmon në riciklimin e qelizave të dëmtuara të trurit për të krijuar neurone të reja dhe për të forcuar ato ekzistuese.
Autofagjia gjithashtu prish akumulimin e prioneve, një proteinë jonormale që
shkakton sëmundje neurodegjenerative, si Alzheimeri, Parkinson, sëmundja e Huntingtonit dhe epilepsia.
Dhe për shkak se rigjeneron qelizat e vjetra, autofagjia ju ndihmon të jetoni
më gjatë. Nëse konsumoni meze të lehtë çdo dy orë, nuk po lejoni që autofagjia të vazhdojë të gjithë rrugën e saj. Si rezultat, mbetjet toksike vazhdojnë të grumbullohen në qelizat tuaja. Kur kjo ndodh, sistemi juaj imunitar dobësohet, gjumi juaj është i ndërprerë dhe aftësitë tuaja njohëse (kujtesa dhe fokusi) përkeqësohen. Eshtë e panevojshme të thuhet se rreziku i diabetit, kancerit, presionit të lartë të gjakut dhe sëmundjeve neurodegjenerative rritet në qiell.
Autofagjia fillon kur nivelet e glukozës dhe insulinës bien ndjeshëm dhe kur
trupi juaj tret gjithçka që keni ngrënë. Kjo është arsyeja pse koha minimale e
agjërimit prej 14 deri në 16 orë është thelbësore. Vetëm atëherë trupi juaj
fillon të prodhojë energji nga të gjitha mbeturinat e disponueshme në organe të ndryshme si stomaku, mëlçia, zorrët,veshkat dhe mushkëritë.
Ka disa mënyra për të filluar një zakon të agjërimit. Mënyra më e lehtë (dhe
miqësore për fillestarët) është të anashkaloni vaktet. Nëse jeni mësuar të hani tre vakte në ditë, ndoshta mund të anashkaloni drekën dhe të hani vetëm mëngjes dhe darkë.
Një tjetër teknikë miqësore për fillestarët është përplasja e kalorive. Hani rregullisht një ditë dhe kufizoni marrjen e ushqimit të nesërmen. Për
shembull, nëse marrja e ushqimit tuaj është 2000 kcal në një ditë të zakonshme, zvogëlojeni atë në 500 kcal ditën tjetër.
Pasi të keni bërë zakon të anashkaloni vaktet, mund të kaloni në një agjërim më rigoroz për të promovuar autofagjinë.
Një nga këto mënyra më të mira për të praktikuar agjërimin me ndërprerje
është sistemi 16/8. Për shembull, ju hani mes mesditës dhe 20:00, pastaj
agjëroni deri të nesërmen në mesditë. Përsëriteni. Një metodë e ngjashme
është sistemi 14/10. Një shembull do të ishte të hani nga ora 8 e mëngjesit
deri në 6 pasdite, pastaj të agjëroni deri të nesërmen në orën 8 të mëngjesit.
Përsëriteni.
I kalituri më shpejt do të zgjedhë një agjërim 24-orësh një herë në javë. Për
shembull, ata do të hanë në 7 të mëngjesit, pastaj do të agjërojnë deri në 7 të mëngjesit të ditës tjetër. Megjithëse nuk është i përshtatshëm për fillestarët, procesi i autofagjisë ka të ngjarë të arrijë kulmin brenda një agjërimi 24 orësh.
Shihni se cila metodë ju përshtatet më së miri. Çelësi është të filloni ngadalë
dhe të qëndroni të qëndrueshëm. Disa njerëz agjërojnë 16 ose 14 orë sa më
afër gjumit. Meqenëse gjumi në shumicën e atyre orëve e bën agjërimin më pak sfidues. Madje mund të shkarkoni disa mjete të shkëlqyera (të tilla si aplikacione celulare) për t’ju ndihmuar të praktikoni teknikën e agjërimit me të cilën jeni më rehat.
Çfarëdo që të vendosni, konsultohuni me nje nutricionist dhe mjekun tuaj
përpara se të filloni një zakon të agjërimit. Gjithashtu, sigurohuni që ta prishni agjërimin me ushqime të pasura me lëndë ushqyese: perime, fruta, proteina cilësore (mish pa dhjamë, peshk) dhe yndyrna të shëndetshme. Në këtë mënyrë, trupi juaj do të rimbushet me të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten.
Mos humbisni kurrë këtë lloj agjërimi pa e provuar për një shëndet të plotë dhe një jete më energjike e me më pak sëmundje.

A është aspirina e dobishme për parandalimin e sulmeve në zemër?

Nga Altin Joka

Deklaratat për shtyp kanë filluar të thonë ndryshe.
Task Forca Parandaluese e SHBA-së ka filluar të rekomandojë që aspirina MOS
të merret për sëmundjet e zemrës. Më tej vazhdon të përmendet se
Rreziqet e gjakderdhjes për të rriturit në të 60-at e lart që nuk kanë pësuar
sulm në zemër ose goditje në tru tejkalojnë çdo përfitim të mundshëm nga
aspirina.
Por pyetja është: a ishte aspirina për të shmangur sulmet në zemër apo
goditjet në tru?
Epo, padyshim që jo.
Ai ishte menduar si një hollues gjaku – sepse njerëzit që kanë pllaka
aterosklerotike të ndërtuara në arteriet e tyre priren të jenë të përflakur
kronikisht.
Dhe inflamacioni nxit koagulimin.
Prandaj, një këputje e pllakës do të çonte në një shkallë të përshpejtuar të
formimit të mpiksjes, dhe kjo mpiksje më pas mund të shkaktojë një goditje,
sulm në zemër ose trombozë të venave të thella, në varësi të vendit ku
mpikset dhe bllokon rrjedhën e gjakut.
Prandaj, ne kemi ilaçe kundër mpiksjes si aspirina ose warfarina për të
parandaluar shfaqjen e mpiksjes shumë të shpejtë, por kjo është gjëja
kryesore që ata bëjnë në skemën e madhe të gjërave për çështjet e
sëmundjeve të zemrës.
Rregullimi i përgjigjes inflamatore nuk është në fushën e tyre biokimike të
punës – ai vjen nga qelizat në sistemin imunitar.
Dhe kjo përgjigje inflamatore gjithashtu mund të nxisë qelizat e gjalla të
makrofagëve të bllokuara brenda pllakës aterosklerotike për të prodhuar më
shumë enzima matricë metalloproteinazë (MMP) për të ngrënë kapakun e
kolagjenit që i bllokon të gjitha brenda pllakës … derisa pllaka përfundimisht
të këputet.
Aspirina, me gjithë vlerën e saj, vetëm zvogëlon probabilitetin e formimit të
mpiksjes.
Dhe kur qelizat që prodhojnë këto MMP janë qeliza makrofage, të cilat janë
gjithashtu përgjegjëse për të qenë mbrojtësit që sistemi imunitar thërret kur
viruset ose bakteret kanë thyer barrierat fillestare të lëkurës ose mukozës…
Sa mirë mendoni se sistemi imunitar i një pacienti me sëmundje të zemrës do
të jetë në gjendje t’i përgjigjet një infeksioni COVID-19?
Ka shumë më shumë gjasa që ata të futen në një stuhi citokine sepse disa nga
mbrojtësit e tyre të makrofagëve janë të bllokuar brenda atyre pllakave dhe
nuk janë në gjendje të kryejnë detyrat e tyre normale mbrojtëse, apo jo?


Një histori …
Aspirina nuk ishte menduar kurrë të përdorej për të shmangur plotësisht
sulmet në zemër. Është një strategji e pjesshme që VETEM fokusohet në
zvogëlimin e probabilitetit të mpiksjes, pa ndikuar në aktivitetet biokimike të
qelizave që përfshihen në aspekte të tjera të anatomisë pas një sulmi në
zemër.
Ajo kërkon një qasje më të shumëanshme dhe strategjike për të mbështetur
një zemër të shëndetshme, veçanërisht kur sëmundja e zemrës është e lidhur
me inflamacionin dhe një sistem imunitar të çrregulluar.
Fillimi i tij (dhe mbajtja e vazhdueshme) e ushqimit të mirë në dietën tonë
mund të jetë shumë e dobishme!
Ndaj kujdes në përdorimin e aspirinës..

12 ushqime kundër plakjes që e ngadalësojnë atë

Si ta përdorim ushqimin si ilaç kundër plakjes.
Të gjithë kemi parë njerëz në të 60-at që duken 20 vjet më të rinj. Ne kemi
parë gjithashtu njerëz në të 40-at që duken sikur janë 60 vjeç. Por çfarë i
shkakton ndryshimet në mënyrën se si ne plakemi?
Shumë njerëz plaken më shpejt sesa duhet, dhe në pjesën më të madhe,
shkaktohet ose nga stresi emocional ose nga mosngrënia e llojit të duhur të
ushqimit. Dhe sipas Dr. Josh Axe, një doktor i mjekësisë natyrore dhe
nutricionist klinik, përcaktuesit kryesorë të plakjes kanë të bëjnë me dietën,
toksicitetin dhe gjithçka që hani çdo ditë.
Përdorimi i ushqimit si ilaç kundër plakjes është shumë i mundur. Përmes
hulumtimeve, disa lloje të veçanta ushqimesh ndihmojnë në ngadalësimin e
plakjes. Këtu janë dymbëdhjetë prej tyre.
Mjedrat
Mjedrat janë të pasura me aminoacide, glucide, oligo-elemente dhe klasa të
ndryshme të komponimeve fenolike me kapacitet antioksidues, të cilat, sipas
Dr. Josh Axe, janë treguar se luftojnë kancerin e lëkurës dhe plakjen e
hershme. Boronicat përmbajnë gjithashtu bioflavonoidë dhe resveratrol, të
njëjtat antioksidantë që gjenden në lëkurën e njerëzve që plaken mirë.
nëse doni të plakeni më ngadalë, keni nevojë për më shumë kolagjen, më
shumë antioksidantë, më shumë qeliza burimore dhe duhet të reduktoni
inflamacionin. Këta janë disa nga faktorët kryesorë që trupi juaj duhet të
plaket më ngadalë. Dhe manaferrat mjedra,frutat e pyllit janë një nga
mbretërit e antioksidantëve nga frutat.


Avokado
Avokadot janë të pasura me acide yndyrore anti-inflamatore dhe të pasura me
vitaminë A, e cila mund të na ndihmojë të heqim qelizat e vjetra të lëkurës,
duke mundësuar që lëkura e re të shkëlqejë.
Avokadot gjithashtu përmbajnë karcinoidë të cilët mund të ndihmojnë në
mbrojtjen e lëkurës tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit, bllokojnë toksinat
dhe ulin rrezikun për të marrë forma të caktuara të kancerit. Siç shkruante
Sara Lindberg BS, MEd në Healthline,
“Yndyrnat, komponimet dhe vitaminat që gjenden në avokado mund të
ndihmojnë në përshpejtimin e riparimit të lëkurës dhe përmirësimin e
kushteve kronike të lëkurës si ekzema dhe aknet.”


Papaja
Papaja ka reputacionin e një superushqimi sepse është e pasur me
antioksidantë, për të cilat studimet kanë treguar se ndihmon në reduktimin e
shenjave të plakjes. Sipas një studimi të vitit 2013, ai përmban vitaminë A, e
cila ndihmon shikimin tuaj, vitaminë C e cila është e mrekullueshme për
sistemin imunitar dhe lëkurën, vitaminë K që ndihmon zemrën dhe vitaminë E
që është një antioksidant që ndihmon jo vetëm lëkurën tuaj, por edhe
shëndetin e gjakut, syve dhe trurit tuaj.
Gjëja më e mirë për papaja është se ajo përmban një enzimë tretëse të quajtur
papain, e cila ka më shumë përfitime kundër plakjes dhe njihet gjithashtu si
një nga ushqimet më të mira anti-inflamatore.


Arra
Për shkak se arrat kanë formë natyrale si truri i njeriut, shumica e njerëzve në
mënyrë intuitive kanë supozuar se do të kenë efekte të mira në tru. Dhe kishin
të drejtë.
Arrat janë veçanërisht të mira për trurin tuaj për shkak të proteinave dhe
acideve yndyrore omega-3 që ato përmbajnë. Ngrënia e një grushti arra çdo
ditë do t’ju sigurojë dozën e duhur të acideve yndyrore për të rritur
jetëgjatësinë tuaj të përgjithshme. Për më tepër, omega 3 dihet se ndihmojnë
në mbajtjen e trurit tuaj të ri, duke parandaluar shfaqjen e demencës.
Arrat janë gjithashtu të mira për zemrën, sepse ato mund të përmirësojnë
kolesterolin tuaj dhe të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.


Çaji jeshil
Çaji jeshil është i pasur me çdo oksidant që ndihmon qelizat të luftojnë
dëmtimet që mund të shkaktojnë plakje të parakohshme ose të rrisin rrezikun
e disa sëmundjeve. Ai është i ngarkuar me lloje specifike të antioksidantëve të
quajtur polifenole, të cilët mund të luftojnë kundër sëmundjeve të zemrës,
inflamacionit, insulinës dhe diabetit.
Për më tepër, polifenolet dihet gjithashtu se nxisin proteinën kryesore në
lëkurë të quajtur kolagjen dhe gjithashtu reduktojnë pamjen dhe shenjat e
tjera të plakjes së hershme.


Rrushi
Kjo mund të befasojë shumë njerëz. Por e vërteta është se konsumimi I tij I
perhershem mund të ketë disa përfitime, veçanërisht kur bëhet fjalë për t’ju
mbajtur të rinj. Resveratroli është një antioksidant që gjendet ne rrush dhe
hulumtimet tregojnë se mund të na mbrojë kundër kancerit, diabetit dhe
sëmundjeve të zemrës.
Kur bëhet fjalë për antiplakjen, resveratroli mund të ndihmojë në aktivizimin
e proteinës së lidhur me jetëgjatësinë e quajtur sirtuin 1. Dhe sirtuina 1 mund
të përmirësojë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe funksionin e mitokondrive, të
cilat mund të ndryshohen me kalimin e moshës.


Patate e ëmbël
Patatja e ëmbël është një alternativë e shëndetshme dhe e shkëlqyer për
patatet tuaja mesatare kur dëshironi diçka të shijshme. Ai përmban beta-
karoten dhe trupi juaj e konverton beta-karotenin në vitaminë A, e cila rrit
qelizat e lëkurës tuaj, duke nxitur elasticitetin, duke inkurajuar rritjen e
qelizave të reja të lëkurës dhe ju lë me lëkurë më të re, më të butë dhe më të
lëmuar.


Perimet kryesish jeshillëqet
Shumë perime përmbajnë antioksidantë që mund t’ju mbrojnë kundër
sëmundjeve të dëmshme si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe katarakti me
kalimin e moshës.
Në një studim, studiuesit zgjodhën më shumë se 700 gra japoneze dhe matën
elasticitetin e lëkurës së tyre dhe cilësitë e tjera të lëkurës. Studiuesit zbuluan
se ata që hanin më shumë perime jeshile dhe të verdha kishin më pak rrudha
sesa ata që nuk hanin. Dhe kjo për shkak se perimet janë të ulëta në kalori dhe
të larta në lëndë ushqyese që i nevojiten trupit, veçanërisht nëse dëshironi të
dukeni të rinj.


Vaj ulliri ekstra i virgjer
Vaji i ullirit ka reputacionin si një nga burimet më të shëndetshme të yndyrave
në planet. Studimet sugjerojnë se përdorimi ekskluziv i vajit të ullirit në
kuzhinën tuaj ndikon në plakjen e suksesshme, veçanërisht në mesin e
individëve të moshës mbi 70 vjeç.
Vaji i ullirit ju mbron nga një gamë e gjerë sëmundjesh të lidhura me moshën
si sindroma metabolike, kanceri dhe presioni i lartë i gjakut. Është i
shkëlqyeshëm edhe për lëkurën pasi përmban rreth 73% yndyrë të pangopur,
e cila ndihmon në ruajtjen e qëndrueshmërisë dhe elasticitetit të lëkurës tuaj.


Shegë
Kur bëhet fjalë për antioksidantët, shega mund të ketë përparësi ndaj çajit
jeshil. Me kalimin e moshës rritet rreziku për të marrë sëmundje si kanceri i
zorrës së trashë. Shega mund të përmirësojë gjendjen e njerëzve që vuajnë
nga ky lloj kanceri. Kur bëhet fjalë për përfitimet e saj të përcaktuara nga
mosha, shega mund t’ju mbrojë nga rrezet e dëmshme të diellit. Mund të
riparojë lëkurën e dëmtuar dhe gjithashtu të rrisë prodhimin e kolagjenit nga
trupi.


Erëza
Erëzat i shtojnë shije dhe përfitime shëndetësore çdo vakti. Ata gjithashtu
kanë disa cilësi të përcaktuara nga mosha. Era e kanellës është e këndshme
dhe duhet ta shtoni më shpesh në dietën tuaj. Pse? Kanella është treguar se
rrit prodhimin e kolagjenit në lëkurën tuaj, duke e bërë atë më të fortë dhe më
rinore. Sipas HealthLine,
“Një dietë e pasur me antioksidantë nga kanella – mund të mbështesë
shëndetin e lëkurës duke luftuar radikalet e lira. Radikalet e lira përndryshe
mund të dëmtojnë qelizat e lëkurës dhe të përshpejtojnë shenjat e plakjes si
rrudhat dhe uljen e elasticitetit të lëkurës.”
Kapsaicina dhe I ftohti mund të ndryshojnë disa nga ndryshimet e lidhura me
moshën që ndodhin në qelizat e lëkurës. Specat e kuq përmbajnë gjithashtu
antioksidantë të njohur si karotenoidë dhe vitaminë C. Dhe sipas hulumtimit,
gratë e moshuara që konsumonin antioksidantë që përfshinin vitaminën C
kanë reduktuar rrudhat e fytyrës.
Një tjetër erëz që ndihmon në zgjatjen e shenjave të plakjes është xhenxhefili.
Ai përmban një përbërës të quajtur gingerol dhe ky përbërës mund të
zvogëlojë shfaqjen e njollave të moshës që shfaqen kur lëkura jonë dëmtohet
nga rrezet e diellit.


Lëng kockash
Lëngu i kockave bëhet nga zierja e kockave nga vaktet tuaja të mbetura. Për
shembull, mund të bëni lëng kockash nga kockat e mbetura të pulës ose
kockat e peshkut apo vicit.
Gatimi i kockave lëshon lëndët ushqyese të tij në supë. Lëngu i kockave më pas
jep një nxitje të kolagjenit, i cili, siç e dini tani, ndihmon lëkurën tuaj të
qëndrojë e fortë dhe të luftojë rrudhat. Shumë kremra kundër plakjes
përmbajnë kolagjen për një arsye.
“Ndërsa plakeni, trupi juaj prodhon më pak kolagjen… Pra, kur lëkura juaj
fillon të ulet, kjo është për shkak se trupi juaj nuk prodhon aq shumë kolagjen.
Kolagjeni është ngjitësi që mban trupin tuaj të bashkuar.”
Ushqimet kundër plakjes ofrojnë lëndë ushqyese bazë që na duhen për të
pasur një jetë të shëndetshme. Arsyeja kryesore që ndihmojnë në luftën
kundër plakjes është se, para së gjithash, ato janë të mira për shëndetin tonë.
Dhe pjesa më e mirë është se ato janë ushqime normale, natyrale që mund t’i
gjejmë rreth nesh. Në afat të shkurtër, ndikimi i tyre mund të mos jetë i
dukshëm, por si çdo zakon tjetër i përditshëm, efektet e tij në afat të gjatë janë
të mëdha.

Sallata me qese është e keqe. Mësoni pse dhe nuk do ta blini më kurrë.

Nga ALTIN JOKA. Big Food po na vret.
Njerëzit e dobët dhe të shëndetshëm duket se hanë shumë sallatë. Dua të jem më i hollë dhe më i shëndetshëm, ndaj duhet të ha më shumë sallatë. Në udhëtimin tim të radhës në dyqanin ushqimor, kaloj nëpër seksionin e prodhimeve dhe ja ku e shoh…
Pse të mos kapni disa thasë me sallatë të përgatitur në dyqan dhe t’i mbani në frigorifer? Do të jetë kaq e lehtë të jesh i dobët dhe i shëndetshëm tani! Thjesht hapni njërën, hidheni në një tas dhe spërkatni pak salcë. Oh, dhe tani ata kanë çanta që vijnë me veshjen, në një çantë të vogël brenda çantës. Disa vijnë me krutona, në një çantë tjetër të vogël, brenda qeses. Dhe rrush të thatë! Djathë! Fara luledielli! Është më e shëndetshme se
pica dhe më e lirë se Door Dash. Dhe kaq e lehtë!

PSE ËSHTË E DËMSHME MBAJTJA E SALLATËS NË FRIGORIFER?
Ky është argumenti, gjithsesi, dhe po funksionon. Sipas Nielsen Perishables Group, shitjet e sallatave të paketuara janë rritur me rreth 6.5% çdo vit që nga viti 2011, dhe sipas IRI, penetrimi në familje po i afrohet 90%. Por sallata me qese është e keqe, miqtë e mi. Ja pse.Është e shtrenjtë.
Në vendin ku unë blej nga një përllogaritje cmimi sallatës së paketuar shkon dyfish nga sallata e hapur edhe po të heqësh fundin e tyre apo ta pastrosh Robinson, autori i librit Eating on the Wild Side: The Missing to Optimum
Health, i tha NPR: “Shumë nga këto zarzavate të parapaketuara mund të jenë dy javë të vjetra.
Ata nuk do të kenë shije aq të mirë dhe shumë nga përfitimet e tyre shëndetësore do të humbasin përpara se t’i hamë… Nëse e merrni marulen tuaj menjëherë nga dyqani dhe e shpëlani dhe thani – dhe më pas nëse e grisni
në kafshatë -copa me përmasa para se ta ruani – do të rrisni aktivitetin antioksidues … katërfish.”
Sallatat me qese lahen me ujë të kloruar, gjë që ju djeg sytë në pishinë kur laheni. Më pas ato paketohen me një përzierje gazrash të quajtur “atmosferë e modifikuar” në listën e përbërësve, për t’i mbajtur ato të duken të freskëta
dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e tyre deri në një javë. Ndërsa ky gaz misterioz i mban gjethet të duken mirë, ai nuk mbron lëndët ushqyese… kjo është arsyeja pse një qese e hapur me sallatë shkon keq në frigorifer shumë më shpejt sesa zarzavatet e freskëta. Ata janë gjithashtu më keq për planetin. Duhet SHUMË ujë për të bërë sallatë
me qese “të larë tre herë”, sallatat e qeseve kërkojnë shumë më tepër punë përgatitore mekanike, përpunim dhe paketim sesa një kokë e thjeshtë marule.

Ne po paguajmë për komoditet, por jo për cilësi. E cila na sjell te arsyeja e
tretë dhe më e rëndësishme që sallata me qese është e keqe. Është simptomë e një problemi më të madh.


Arsyeja pse jemi të shëndoshë nuk është se nuk hamë sallatë sa duhet. Jemi të shëndoshë sepse e kemi humbur lidhjen me ushqimin. Ne kemi harruar se çfarë do të thotë të ushqehemi shëndetshëm.


Që nga vitet 1950, prodhuesit e ushqimit industrial na kanë treguar një histori se sa e vështirë është të blesh ushqim të vërtetë dhe ta vendosësh atë në tryezë, duke e hedhur veten në rolin e çliruesit nga barra shtypëse e përgatitjes së ushqimit të freskët. Ata kanë lobuar për politika federale dhe subvencione ushqimore që ulën koston e një kulture të vetme – misrit – dhe e kthyen rreshtin e mesëm të çdo supermarketi në një monokulturë të mbushur me kripë, të ngarkuar me yndyrë, të aromatizuar artificialisht dhe të tepërt të ëmbëlsuar. kaloritë e misrit. Lajmi i mirë është se ka ulur pjesën e të ardhurave të familjes që shpenzojmë për ushqim në shtëpi nga rreth 18% në 6%. Lajmi i keq? Ushqimi jo i shëndetshëm është një shtytës kryesor në rritjen spirale të kostove të kujdesit shëndetësor, të cilat gjatë të njëjtës periudhë shkuan nga 6% në 18%.
Me fjalë të tjera, ne e këmbyem brokolin tonë me operacion bypass. Ishte një tregti e keqe, që në fillim, dhe po na vret.
Në vitet 1950, vetëm 10% e popullsise ishin obezë (Deri në vitin 2030 – 70 vjet pas fillimit të ofrimit të komoditetit – pa kompromis për konsumatorët -më shumë se gjysma e popullsise do të jenë obezë, me komunitetet e pafavorizuara të përfaqësuara në mënyrë disproporcionale në statistikat e obezitetit dhe në normat e vdekshmërisë që ata parashikojnë.
Sallatat me qese mund të mos i vrasin njerëzit drejtpërdrejt, por lidhja me ushqimin që ata inkurajojnë është. Një sallatë e freskët dikur shihej si diçka e shëndetshme që mund ta grisni dhe ta hidhni së bashku nëse nuk do të kishit humor për të gatuar. Edhe kur kjo është një përpjekje e tepërt – kur paraqitet si një problem për t’u zbutur nga Big Food në formën e një zgjidhjeje të përgatitur, të përpunuar, të stabilizuar në raft – diçka është padyshim e gabuar. “E komplikuar.”
Nëse do të kisha një fjalë për të përshkruar marrëdhënien time me ushqimin, kjo do të ishte ajo. Unë jetoj për ushqim të freskët, vendas, të zgjedhur me mjeshtëri dhe të përgatitur thjesht. E ngatërroj dashurinë me kombinimet e pafundme të karbohidrateve dhe natës inflamatore të përgatitura për mua që në kujtimet e mia të hershme, dhe është një problem që kam luftuar gjatë gjithë jetës sime për ta kapërcyer. Shkrimtari i ushqimit Mark Bittman pyetet vazhdimisht nëse diçka është e shëndetshme dhe ai është marrë për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje me një tjetër: “Në lidhje me çfarë?” A është e shëndetshme tosti i grurit? Nëse e keni atë në vend të drithërave me sheqer, atëherë ndoshta po. Nëse e keni atë në vend të një veze të zier, atëherë ndoshta jo.


Ndoshta kjo është objektivi i duhur për t’u marrë edhe me çështjen e sallatave me qese. Në lidhje me çfarë? Nëse po i blini për të zëvendësuar picën e ngrirë, ose ndonjë ushqim tjetër të përpunuar po aq të neveritshëm në dietën tuaj shtëpiake, atëherë vazhdoni me kujdes në bashkëpunimin tuaj me Kompleksin Industrial Ushqimor. Por nëse ju intereson të servirni ushqime të freskëta… nëse kujdeseni përshëndetin dhe mjedisin dhe mund të gjeni vetëm kohë për një ndalesë shtesë për të marrë produkte të freskëta të rritura pranë vendit ku jetoni… bëni udhëtimin një herë në javë për të mbajtur gjënë e vërtetë në frigoriferin tuaj. Nuk është barrë. Është një shans për të përqafuar kënaqësinë e thjeshtë të larjes, prerjes dhe shërbimit të diçkaje të mirë. Bëjeni për të kursyer para, për të mbrojtur mjedisin ose si diçka të këndshme për veten tuaj. Dhe nëse asnjë nga këto nuk funksionon, atëherë bëjeni për njerëzit që doni per shendetin e tyre dhe tuajin.

Si ndikon temjani në funksionin e trurit: Një studim.

Nga ALTIN JOKA

Ndoshta ju e keni gjetur erën dhe ngrohtësinë qetësuese te temjanit dhe nuk keni mundur kurrë ta vendosni saktësisht pse.
Nga latinishtja “to djeg”, temjani në një formë ose në një tjetër ka evoluar së bashku me njerëzimin që nga kohra të lashta.
Ose të paktën që rreth 5,500 vjet më parë në Indi, ose 4,000 vjet më parë në Kinë, ose 3,500 vjet më parë në Egjipt.
A e dinin këta të lashtë se djegia e temjanit kishte një efekt psikoaktiv të
dallueshëm dhe të gjurmueshëm në tru? Ndoshta jo ashtu siç mund ta shohim sot.
Për ta, temjani largonte aromat fyese, mendohej se shëronte astmën, lidhej me hyjnitë e tyre, largonte demonët e këqij, shëronte kafshimet e gjarpërinjve,vriste insektet, pastronte energjitë negative dhe shërbente si ilaç (në Ayurveda.)
E vërteta e këtyre pretendimeve nuk është konfirmuar nga modeli mjekësor
perëndimor – por si mjekë funksionalë, dhe kujtdo që i është thënë
ndonjëherë nga mjekë të shumtë se ka një gjendje të padiagnostikueshme
vetëm për ta diagnostikuar atë nga një i ri…


Temjani përbëhet kryesisht nga dy materiale: vaj aromatik dhe material lidhës i djegshëm.
Edhe pse sot mund të gjeni temjan në pothuajse çdo aromë që dëshironi,
aroma tradicionale ishin temjan, kanellë, dru sandali, paçuli, mirrë dhe
myshku.Materialet lidhëse bëheshin zakonisht nga qymyr druri ose pluhur druri.
Disa vite më parë, Universiteti Johns Hopkins dhe Universiteti Hebraik në Jerusalem u përpoqën të përcaktonin saktësisht se sa i dobishëm ishte temjani në një nivel neurologjik. Ajo që ata gjetën ishte magjepsëse.
Kanalet vaniloidë potencialë të receptorit kalimtar!
Keni dëgjuar ndonjëherë për to?
Me siguri jo. Është një kanal jonik pak i kuptuar që kalon nëpër trup –
kryesisht përmes lëkurës, por edhe në tru. Në lëkurë, funksioni kryesor i saj
është të ndjejë temperaturën. Pa funksionimin e duhur të kanaleve jonike
TRPV, është e vështirë të vërehen ngritje ose ulje të temperaturës.
Por qëllimi i tij në tru nuk është kuptuar shumë mirë shkencërisht.
Një ekip studiuesish administroi doza të acetatit të izoluar të temjanit nga
rrëshira e bimës Boswellia (temjan indian) në një mjedis të kontrolluar.
Ata monitoruan reagimet dhe nuk zbuluan asnjë aktivizim në kanalet TRPV1, TRPV2 ose TRPV4.Megjithatë, kanali TRPV3 përjetoi aktivitet.
Pra, çfarë do të thotë kjo? Temjani mund të ketë aftësi antidepresive.
Duke përdorur ushtrime standarde për matjen e humorit, studiuesit
përcaktuan se pas gëlltitjes së acetatit të temjanit, reaguan me ankth më të
ulët dhe shënues depresiv.
Kjo ndodhi në lidhje me aktivizimin e kanaleve jonike TRPV3.
E thënë qartë, temjani ka veti të natyrshme antidepresive, duke ndriçuar një
pjesë të trurit për të cilën nuk dimë shumë në mjekësinë moderne.
Studime shtesë kanë treguar se kjo rrëshirë specifike ka gjithashtu efekte antiinflamatore – dhe ne e dimë se inflamacioni është ndoshta treguesi më i vjetër i problemeve në trupin e njeriut.
Këto gjetje mund të:
-Vërtetojnë përdorimin shekullor në mjekësinë holistike dhe themelore.
-Na ndihmojnë të çmontojmë varësinë moderne nga ilaçet kundër depresionit dhe ankthit që shiten me çmime të tepruara dhe të pakufishme përmes makinës farmakologjike të paprekshme.
Nevojiten më shumë kërkime se si dhe pse kanali jonik TRPV3 aktivizohet nga përbërësit e rrëshirës së temjanit për të shfrytëzuar me të vërtetë fuqinë e tij…
Por nëse zgjidhni të përdorni vajin esencial të tij, duhet të dini se disa studime sugjerojnë se temjani mund të luajë një rol në rritjen e presionit të gjakut ose në nxitjen e astmës.
Provoni t’i mbani dritaret të hapura për ajrosje, ose të përdorni varietete temjan me pak tym!
Eksperimentoni për të gjetur atë që funksionon më mirë për ju – dhe filloni me temjanin!

MASHTRIMI ME FJALËT “NATYRALE”

Për këdo që ka një besim të thellë dhe të qëndrueshëm në kuptimin e natyrës, mund të jetë diçka tronditëse të mësojë se fjala “natyrale” nuk do të thotë asgjë – të paktën kur bëhet fjalë për biznesin e marketingut të ushqimit të përpunuar.

Çdo vit, korporatat shesin dhjetëra miliarda dollarë produkte ushqimore të etiketuara si “natyrale”. Megjithatë, deri më sot, Administrata e Ushqimit dhe Barnave nuk e ka përcaktuar kurrë zyrtarisht termin.

Fjala është një lloj jetimi, i papërcaktuar nga qeveritë, i keqpërdorur nga industria dhe pa origjinë apo përdorim për konsumatorin mesatar. Nga këndvështrimi i shkencës ushqimore, është e vështirë të përkufizosh një produkt ushqimor që është “natyral”, sepse ushqimi ndoshta është përpunuar dhe nuk është më produkt i tokës. Në vitin 2016, në atë që tani mund të interpretohet si një ushtrim i kotësisë burokratike, FDA lëshoi një thirrje publike për komente se çfarë saktësisht duhet të thotë natyrale. Në fillim do të dukej e qartë: një produkt natyral duhet të ketë vetëm gjëra natyrale në të, apo jo?

Por,një analizë e shpejtë e disa prej përbërësve që shfaqen rregullisht në ushqimet tona duket disi e panatyrshme:
Castoreum

Një përbërës i përdorur zakonisht që u jep ushqimeve një shije të ngjashme me mjedrën,rrjedh kryesisht nga gjëndrat anale të kastorit.
L-cisteina

Një tjetër aminoacid natyral i përdorur për të zgjatur jetëgjatësinë e produkteve të pjekura shpesh na vjen nga pendët dhe flokët e njeriut të fshirë nga dyshemetë e dyqaneve të berberit.


Disa besojnë se “natyralja” duhet të promovohet si një lloj “super organike”. Në këtë model, “natyror” do të nënkuptojë çdo produkt që është 100% organik dhe pa asnjë përbërës artificial. Të tjerë, si Margot Pollans, profesore në Fakultetin Juridik të Pace dhe drejtoreshë e Iniciativës për Ligjin e Ushqimit PaceNRDC, besojnë se etiketimi i qeverisë, në mungesë të rregullimit të drejtpërdrejtë të praktikave të prodhimit të ushqimit, është i gabuar, pasi i ngarkon shumë konsumatorët të bëjnë gjënë e duhur dhe t’i lërë prodhuesit e ushqimit të largohen nga praktikat e këqija mjedisore.


Nevojitet një rrugë e mesme, një mënyrë për ta bërë “natyrale” pjesë të familjes së etiketimeve të përgjegjshme që çojnë në përmirësimin e të ushqyerit dhe një mjedis më të shëndetshëm. Në këtë pikë nuk mund të zhduket fjala “natyrore”. As nuk do të ishte konstruktive të zvogëlohej një fjalë si “organike”, të cilën kaq shumë kanë punuar gjatë dhe shumë për ta mbushur me kuptimin e vërtetë. Dhe për të përfunduar ekuacionin, ndoshta përgjigjja që na nevojitet është pikërisht aty përballë nesh në fjalor.

Një nga përkufizimet alternative të Merriam-Webster për fjalën “natyrore” është elegant në thjeshtësinë e tij.Diçka që është “natyrore” është diçka që “ndodh në përputhje me rrjedhën e zakonshme të natyrës:jo e mrekullueshme apo e mbinatyrshme”.

%d bloggers like this: