PANXHARI (Beta Vulgaris)

Nga Altin Joka

Panxhari e ka origjinen nga Afrika e Veriut dhe ndahet ne 2varietete :i bardhe dhe i kuq.Panxhari ka rreth 80 %uje ne perberjen e tij.U be shume I njohur dhe I perdorur rreth shekullit  te 19 –te,kur filloj te shfrytezohej per perpunimin e sheqerit.Prodhuesit me te medhej ne bote sot jane SH.B.A,Rusi dhe France.

Panxhari  nuk duhet te mungoje ne menune e cdo personi pasi eshte nje korrigjues i shkelqyer i organizmit dhe permban vlera te larta kurative dhe parandaluese per nje sere semundjesh.  Permban midis elementeve te tjere Betanin  e cila  eshte vertetuar nga disa studime qe ulin rritjen e qelizave tumoriale. Permban dhe  Vulgaxantin, antioksidant i fuqishem per rruajtjen e trupit nga infeksionet dhe semundjet qe te cojne drejt kancerit.

Gjithashtu ka nje sasi te mire te fibrave dietike.Fibrat dietike nuk jane njesoj tek te gjithe perimet per vleren qe ofrojne.Panxhari dhe Karrotat jane vertetuar se fibrat e tyre kane nivel me te larte  vlerash se shume perime te tjera sidomos lidhur me shendetin e zorres dhe shendetit Kardio- Vaskular.

Me mire eshte qe te perdoret I pa perpunuar ku mund te perdoret ne lengje te ndryshme ose I marinuar I fresket  I prere hoolle per sallata te ndryshme,ose te pakten te  mos te zihet me shume se 15 minuta per shkak te humbjes se shume vlerave dhe sidomos  te Betanines.
Kur te blini panxhar duhet patur kujdes mos kete pika dhe mos leshoj lengje nga rrenja.Merreni me mire ne kohen e pikut  te sezonit dhe mundohuni te merrni si zgjedhje panxhar te mesem ose te vogel si kokerr.Mos u shqetesoni kur konsumoni shpesh panxhar nga ngjyra e urines apo  jashteqitja pasi eshte dicka normale.

PERMBAJTJA:Ka ne 100 gram  Panxhar ka : 50kalori,3 gr fibra,1.6gr proteina,sheqer 7 gram,9gr karboidrate.

VITAMINAT: B1;B2;B12;C;A          

LENDET MINERALE: Fosfor;Jod;Squfur;Kalcium;Hekur;Zink;Nitrate natyrore;Magnez,Sodium,

Beetroot/panxhari i kuq

PERFITIMET:

• Lufton kancerin e prostates dhe te gjirit • Sherben dhe ndihmon  per semundjen e leucemise.
• Ul kolesterolin e keq.
• Pastron organizmin nga toksinat
• Stimulon melcine
• Ndihmon ne ciklet menstruale
• Lengu normalizon tensionin e larte te gjakut   deri 6 ore
• Ul nivelin e lodhjes dhe depresionin
• Sheron kapsllekun
• Shume i rekomandueshem per grate shtatzena
• Ul rrezikun e semundjeve kardi vaskulare
• Ul temperaturen e trupit
• Pastron fshikezen e temthit
• Rigjeneron qelizat e gjakut
• Permireson shikimin
• Zvogelon mundesine per tu prekur nga  diabeti
• Mban shendetshem organet riprodhuese dhe rregullon hormonet
• Ul nivelin e plakjes dhe e vonon ate
• Rrit energjine e muskujve dhe i sheron ato

Rating: 1 out of 5.

Mënyrat e shumta që kafeja mund t’ju shpëtojë jetën

NGA ALTIN JOKA

Hulumtimi i ri zbulon më shumë përfitime mbrojtëse të ilaçit tonë të preferuar.Ndonëse do të ishte një mbivlerësim të pohohej se kokrrat e kafesë janë burimet e shumëkërkuara të rinisë, hulumtimi i ri shton një rast të pirjes së kafesë si një nga ilaçet kundër plakjes më të nënvlerësuara në treg.

Nëse kafeja do të ishte patentuar nga një farmaci e madhe, do të shihnim reklama televizive që lartësonin aftësinë e saj për të ulur rreziqet për sulmet në zemër, diabetin e tipit 2, madje edhe disa lloje kanceri. E vërteta është se kafeja është gjithçka. Ose, të paktën, shkenca sugjeron fuqimisht se është, edhe nëse provat e qëndrueshme të shkak-pasojës mbeten të pakapshme, si me shumicën e kërkimeve mbi ushqimin dhe pijet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Kafeja

Rating: 1 out of 5.

A e zgjat jetën ecja?

Nga Altin Joka

A DO TË BËSH VETËM një shëtitje 15-minutëshe si aktivitetin tend  fizik te ditës? Pacientët e mi shpesh pyesin nëse ecja llogaritet si ushtrim dhe habiten kur përgjigjem “absolutisht!” Edhe aktiviteti fizik minimal shoqërohet me përmirësime të shëndetit.

Bëjeni siç duhet, dhe mund të zbuloni se presioni i gjakut ulet, kolesteroli juaj përmirësohet dhe mund të përjetoni përmirësime të kujtesës. Përveç kësaj, ju mund të zvogëloni rrezikun për diabetin, sëmundjet e zemrës, kancerin dhe më shumë.

Ecja mund të jetë thelbësore për humbjen e peshës, uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit dhe rritjen e kujtesës, si dhe uljen e rrezikut për diabetin, kancerin dhe sëmundjet e zemrës.

Ecja ne natyre

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.

Ushqimi numër një që duhet shmangur nëse doni të optimizoni shëndetin tuaj.

Nga Altin Joka

Ky ushqim po bën kërdi në trupin tuaj.

Ka shumë ushqime që etiketohen si “të pashëndetshme” dhe cilat janë ato varet kryesisht nga paradigma e të ushqyerit që ndiqni. Megjithatë, ekziston një ushqim që përgjithësisht nuk është i mirë për ju, që duhet shmangur sa më shumë që të jetë e mundur. Dhe ky ushqim është vaj vegjetal.

Shmangia e vajit vegjetal mund të jetë mjaft sfidë, pasi ka vaj vegjetal në kaq shumë ushqime të para-paketuara dhe të përpunuara, si dhe në ushqime dhe restorante. Është kudo. Megjithatë, siç do ta shihni së shpejti, është kaq e rëndësishme ta shmangni pasi ka të ngjarë të ndikojë në shëndetin tuaj më shumë sesa e kuptoni.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Dëshironi të përmirësoni shëndetin tuaj, një zakon në të njëjtën kohë?Atehere largojuni sa me shume vajit vegjetal.

Rating: 1 out of 5.

LAKRA (Brassica oleracea var.capitata)

Nga Altin Joka

Eshte bime barishtore  qe I perket familjes Cruciferous.Origjinen e saj e ka  nga Azia.Pjesetaret e perimeve te kesaj familjeje nga studimet  e shumta kane treguar se eshte nga perimet qe luftojne me shume qelizat kancerogjene dhe hyjne tek perimet HIT.

Lakra e kuqe eshte 7 here me e shendetshme se lakra e bardhe dhe qe nga ngjyra kuptohet niveli I larte I antioksidanteve qe I perket me shume lakres se kuqe.Te dyja llojet kane afersisht 90% uje.

Pas lakres se kuqe vjen per vlera lakra jeshile pastaj lakra e  bardhe.Me e mira per te mos humbur vlerat eshte te perdoret pa u zier por ne gjendjen natyrale. Nga nje studim I fundit ne Danimarke u vertetua se lakra eshte nga perimet me HIT per parandalimine diabetit te tipit2 dhe gjithashtu mbron qelizat e gjakut, sidomos lakra e kuqe dhe ul dhe nivelin e kolesterolit te keq LDL. Ne laker midis shume antioksidantesh eshte gjetur dhe  SINIGRINA  nje lende cila eshte nje anti-kancerogjen sidomos kunderr zorres se trashe,prostates dhe fshikezes se urines.

Eshte vertetuar nga shume studime serioze qe lengu lakres kuron semundjet e stomakut duke rregulluar problemin me acidin e tepert por dhe duke luftuar Helicobacter Pylorin shkaktarin e ulcerave. Kur  te zgjidhni laker ajo duhet te jete e rende ,gjethet e dendura e te lidhura mire ,pa plasaritje apo te cara pasi mund te tregoje qe lakra mund te jete e demtuar dhe brenda.

PERMBAJTJA:

Ka 24 kalori  per 100gram Laker:Lakra e bardhe ka: 1gr karboidrate,3gr fibra, 1gr proteina   

                                                         Lakra e kuqe: 7gr karboidrate,3gr fibra,1.5gr proteina.

VITAMINAT: B1;B2;B3;B5;B6;B9;C;A;E ;K     

LENDET MINERALE: E pasur shume me: jod;kalium;hekur;magnez;fosfor;Kalcium;natrium,squfur.

lakra e bardhe&e kuqe&jeshile

PERFITIMET:

• Forcon sistemin imunitar            
• Parandalon dhe lufton kancerin e gjirit;prostates;te trurit
•  Forcon shikimin
• Sherben mire tretjes dhe kapsllekut
• Parandalon problemet me zemren dhe infarktet
• Parandalon ulceren dhe e kuron ate sidomos lengu I perftuar nga ajo
• Qeteson nervat dhe lodhjen
• Qeteson migrenen
• Rigjeneron lekuren dhe indet
• Qetson gungat dhe te vrarat
•  Lufton Kancerin e zorres se trashe
• Kufizon tumoret e shtylles kurrizore
• Permison perqendrimin
• Ndihmon ne dhimbjet e  kyceve dhe reumatizmat
• Per hemorroidet lyhet me vaj ulliri e vendoset ne plage
• Ngadalson plakjen
• Kuron dhimbjet e gjirit ne formen e kompresave me gjethet e saj

HUDHRA (Allium sativium L)

Nga Altin Joka

Është bimë barishtore 1vjecare dhe ka një origjinë përdorimi 7000 vjecare. Origjinën e ka nga Azia.Në përmbajtjen e saj ka  rreth 65% uje .

Hudhra është një fabrikë vlerash për trupin e njeriut.Është Antioksidues i shkëlqyer dhe antibiotik i fuqishëm natyral kundër baktereve në trupat tanë.Hudhra ka mbi 400 elemente që i shërbejnë trupit tonë.Është një nga perimet që ul më shumë kolesterolin në gjak.Nga studimet ka dalë se është nga perimet  që të shton më së shumti jetën.

Hudhra kur hyn në organizëm  lëshon Oksid Nitrik gjë e cila I qetëson enët e gjakut dhe ul presionin e tij.Që në kohët e lashta kinezët dhe indianët e kanë përdorur kundër ftohjeve,gripit,kollës.Ndërsa në mjekesinë moderne shërben kundër kolesterolit,diabetit,uljen e kolesterolit dhe tensionit.Përdoret shumë në industrinë kozmetike dhe mjekësore.Nuk ka kuzhine që se perdor atë për aromën dhe shijen që ajo ofron në gatimet e ndryshme.
Rekomandohet të konsumohen 3-4 thelpinj hudhra në ditë, por jo më shumë.

PËRMBAJTJA:

Ne 100 gram  Hudhër ka: 130 kalori,33gr karboidrate,2.5gr fiber,proteina 6gr,1gr sheqer

VITAMINAT: C,D,B2,B1,B3,B6,B12

LENDET MINERALE: Squfur;Jod;Kalcium;Selen;Magnez;Sodium;Kalium

hudhra

PËRFITIMET:

• Ul kolesterolin                   
• Rrit jetegjatesine
• Ul tensionin
• Parandalon kancerin e stomakut dhe te zorres
• Lufton parazitet e zorres
• Forcon imunitetin
• Lehteson rruget e frymarrjes
• Lufton stafilokokun
• Lufton arteriosklerozen
• Lufton kancerat e  pankreasit ,e gjirit tek femrat ne cdo faze pasi  permban nivel te  larte squfuri
• Pastron gjakun
• Lufton ftohjet
• Parandalon goditjet ne tru si tromboza
• Lufton mbipeshen
• Pastron melcine
• Mund te kuroje asmen dhe tuberkulozin
• Ndihmon ne ruajtjen e shendetit te kockave
• Lehteson reuatizmen
• Sherben per kurimin e zmadhimit te prostates
• Mjekon mire plaget
• Lufton semundjen e Alzheimer
• Vaji saj perdoret per infeksionet e veshit

Hudhra

Rating: 1 out of 5.

6 Nga bimët më të mira për shëndetin e trurit

Nga Altin Joka

Çfarë thotë shkenca për fuqinë ushqyese të bimëve të ndryshme, me kërkime të bazuara në prova se si të merrni përfitimet më të mira për trurin tuaj.

Kultura dhe vende të ndryshme anembanë globit kanë shfrytëzuar fuqinë ushqyese të bimëve në trajtimin, shtypjen dhe parandalimin e sëmundjeve dhe sëmundjeve të ndryshme për shekuj me radhë, me shkencën që sapo ka filluar të eksplorojë përfitimet e mundshme që ato mund të ofrojnë.

Ndërsa shumica e individëve mund të imagjinojnë një gjethe dafine ose një degë rozmarine kur bëhet fjalë për të menduar për barishtet e tyre të preferuara, disa nga bimët më efektive dhe më promovuese të shëndetit janë ato për të cilat mund të mos keni dëgjuar asnjëherë. Kur bëhet fjalë veçanërisht për mbështetjen e funksionimit të trurit të njeriut, si dhe rregullimin e operacioneve të ndryshme njohëse, të tilla si të mësuarit, modulimi i humorit dhe ulja e rrezikut të sëmundjeve neurodegjenerative, ekzistojnë disa barishte më të mira deri në detyrë…dhe ja pse!

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Kur bëhet fjalë për kujdesin për trurin, ka një mori bimësh të dobishme që mund të ndihmojnë në rolin e sjelljeve rregullatore dhe parandalimin e sëmundjeve.

Së fundmi, ndërsa këto barishte përgjithësisht konsiderohen të sigurta për konsum, është e rëndësishme që gjithmonë të kontrolloni me mjekun ose nutricionistin tuaj përpara se të futni ndonjë substancë bioaktive në rutinën tuaj.

Rating: 1 out of 5.

Dëshironi të ngadalësoni procesin e plakjes? Provoni Chlorella

NGA ALTIN JOKA

Chlorella ka qenë një temë e nxehtë në fushën e shëndetit natyror për vitet e fundit.Chlorella, një kushëri i spirulinës së superyllit tjetër të algave, është plot me vitamina, minerale dhe aminoacide. Është gjithashtu burimi më i bollshëm i klorofilit. E cila, në vetvete është një molekulë mbresëlënëse me përfitime të shumta shëndetësore.

Nuk më pëlqen termi superushqim, kështu që jam i rezervuar ta përdor këtu, por nëse ka pasur ndonjëherë një të tillë, atëherë është chlorella.Dhe jo vetëm për ushqimin e jashtëzakonshëm, aftësinë dhe vetitë kundër kancerit.

Clorella

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Clorella

Rating: 1 out of 5.

Kjo është shenja numër 1 e inteligjencës së lartë, sipas Jeff Bezos

Nga Altin Joka

Jeff Bezos themeloi një nga kompanitë më të suksesshme të kohës sonë dhe qëndron në krye të një pasurie personale prej rreth 200+ miliardë dollarësh. Mendoj se të gjithë mund të pajtohemi se me çdo përkufizim kuptimplotë, ai  është mjaft i zgjuar. Është gjithashtu e qartë se ai ka një talent për ta rrethuar veten me njerëz të tjerë të zgjuar që mund të ndihmojnë në realizimin e vizionit të tij.

Si i gjen ato? Është një pyetje që ai e drejtoi kur u ndal në zyrat e Basecamp disa vite më parë, themeluesi i kompanisë, Jason Fried, raporton në blogun e Basecamp. Dhe përgjigja që dha Bezos ishte e kundërta e asaj që do të prisnin shumica e njerëzve.

jeff bezos

Nese e ben Jeff Bezos, pse mos ta besh edhe ti?

Rating: 1 out of 5.

3 ushqimet që njerëzit më në formë në botë i hanë vazhdimisht.

Nga Altin Joka

Në këtë artikull, mendova se do të ishte e dobishme të diskutoja disa nga ushqimet më të shëndetshme që individët më të fortë në botë hanë shpesh. Shumë prej tyre i kam ngrënë vetë. Unë vazhdoj t’i ha ato sot, sepse secila prej tyre përmban një grusht të fuqishëm lëndësh ushqyese. Këtu janë tre nga ato qe doja te ndaja me ju.

Abonohu!

ABONOHU PER TE LEXUAR ME TEJ!

Uroj tju kene vyer keshillat dhe do vleresoja nese ndanit me mua sadopak nga eksperienca juaj me keto produkte.

Regjistrohu!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.
%d bloggers like this: