6 Nga bimët më të mira për shëndetin e trurit

Nga Altin Joka

Çfarë thotë shkenca për fuqinë ushqyese të bimëve të ndryshme, me kërkime të bazuara në prova se si të merrni përfitimet më të mira për trurin tuaj.

Kultura dhe vende të ndryshme anembanë globit kanë shfrytëzuar fuqinë ushqyese të bimëve në trajtimin, shtypjen dhe parandalimin e sëmundjeve dhe sëmundjeve të ndryshme për shekuj me radhë, me shkencën që sapo ka filluar të eksplorojë përfitimet e mundshme që ato mund të ofrojnë.

Ndërsa shumica e individëve mund të imagjinojnë një gjethe dafine ose një degë rozmarine kur bëhet fjalë për të menduar për barishtet e tyre të preferuara, disa nga bimët më efektive dhe më promovuese të shëndetit janë ato për të cilat mund të mos keni dëgjuar asnjëherë. Kur bëhet fjalë veçanërisht për mbështetjen e funksionimit të trurit të njeriut, si dhe rregullimin e operacioneve të ndryshme njohëse, të tilla si të mësuarit, modulimi i humorit dhe ulja e rrezikut të sëmundjeve neurodegjenerative, ekzistojnë disa barishte më të mira deri në detyrë…dhe ja pse!

Kur bëhet fjalë për kujdesin për trurin, ka një mori bimësh të dobishme që mund të ndihmojnë në rolin e sjelljeve rregullatore dhe parandalimin e sëmundjeve.

Së fundmi, ndërsa këto barishte përgjithësisht konsiderohen të sigurta për konsum, është e rëndësishme që gjithmonë të kontrolloni me mjekun ose nutricionistin tuaj përpara se të futni ndonjë substancë bioaktive në rutinën tuaj.

Rating: 1 out of 5.

6 gjërat që miliarderët bëjnë çdo ditë.

Nga Altin Joka

Merrni shembullin e Elon Musk, Oprah Winfrey dhe Mark Zuckerberg.

1.Leximi i librave që nuk kanë të bëjnë me punën
Leximi ka shumë përparësi. Kjo ju lejon të shikoni botën nga një anë tjetër.
Gjithashtu, librat zhvillojnë aftësinë për të vënë veten në vendin e një personi tjetër dhe kjo është shumë e nevojshme për një lider të vërtetë. Dhe është thjesht e dobishme të merrni njohuri të reja që shkojnë përtej kompetencës suaj. Pra, sipërmarrësi dhe inxhinieri Elon Musk përfshin domosdoshmërisht veprat fantashkencë dhe biografike në listën e leximit. Në një intervistë për revistën Rolling Stone, ai tha: “Unë jam rritur nga librat. Para së gjithash, librat dhe më pas prindërit.”

2.Duke shkuar përtej zonës së rehatisë
Merrni guximin për të bërë atë që ju duket e pamundur. Kjo është një shenjë e zhvillimit tuaj. Përndryshe, nuk ka gjasa të arrini shumë.
Nëse e urreni të folurin publik, filloni të flisni së pari në takimin tjetër. Edhe nëse jeni aq nervoz sa njollat e djersës mbeten në këmishën tuaj, është e njëjta gjë. Thjesht bëjeni dhe do të jetë më e lehtë për ju. Frika dhe rritja nuk mund të ekzistojnë së bashku. Ne do të duhet të heqim qafe njërën prej tyre.
Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg ka shpenzuar shumë vite duke mësuar Putonghua, dialektin Mandarin të gjuhës kineze. Ai nuk u dorëzua, dhe tani ai është i mirë në komunikimin për këtë.

Duhen 21 dite per te krijuar nje zakon te ri dhe 90 dite per ta bere ate permanent!

Regjistrohu!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.

Suplementi i artritit si ilaç për jetëgjatësi?

A mundet të jetë e vërtetë kjo??

Nga Altin Joka

Sulfati i kondroitinës, i përdorur shpesh si një suplement kundër artritit, është identifikuar si një ilaç potencial për jetëgjatësi.Mbi 4000 vjet më parë, mbreti mitik sumer Gilgamesh shkoi në kërkim të pavdekësisë.
ai nuk ia doli – megjithëse jeton në historinë e tij…
Ndërsa orët tona biologjike shkojnë përpara, sistemi ynë imunitar pështjellon,rreziku për kancer dhe humbje të muskujve rritet, kujtesa bëhet më e njollosur.
Deri në ADN, gjërat fillojnë të shkojnë keq.
Megjithatë, ne nuk e kemi braktisur ende atë kërkim të lashtë. Ne po përpiqemi shumë gjëra të ndryshme për të shmangur efektet e dëmshme të pleqërisë: stili i jetesës (lëvizni dhe hani frutat dhe perimet tuaja), kufizimi i kalorive (ende jo saktësisht i qartë tek njerëzit), ndërhyrjet gjenetike, qelizat burimore…
Por, ka edhe disa ilaçe që potencialisht mund të ndikojnë në plakjen. Këtu është një pasqyrë…

artriti

Studimet mbi jetëgjatesinë vazhdojnë dhe shkencëtarët kanë arritur rezultate fantastike. Për të mësuar më shumë , ju ftoj të lexoni artikullin më sipër!

Regjistrohu për të pasur akses!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.

A janë ëmbëltuesit artificialë më të mirë se sheqeri për zemrën tuaj?

Rezultatet metabolike të përdorimit tonë të gjerë të ëmbëlsuesve me kalori të ulët nuk dihen plotësisht. Ka një debat të gjatë mbi ëmbëlsuesit artificialë dhe humbjen e peshës. Ëmbëlsuesit pa kalori erdhën në skenë dekada më parë, duke ofruar ëmbëlsinë intensive që preferojmë natyrshëm, pa çmimin e kalorive. Ëmbëlsuesit si aspartame (NutraSweet, Equal), sukraloza (Splenda), sakarina (Sweet’N Low) acesulfame K (Sweet One) dhe neotame janë praktikisht pa kalori, kështu që zëvendësimi i sheqerit të shtuar me to duhet të shkurtojë kaloritë nga marrja jonë ditore, dhe më pak kalori duhet të përkthehen në humbje peshe, apo jo?

embeltues

Sigurisht, embeltuesit artificiale jane kudo,por perpara se te konsumoni nje pije apo embelsire, ju lutem te lexoni artikullin!

Rating: 1 out of 5.

Regjistrohu për të pasur akses!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Lexo me shume artikuj duke u regjistruar ne gazeten online!

%d bloggers like this: