7 fakte që duhet të dini për gjalpin e kikirikut

NGA ALTIN JOKA

Gjalpi i kikirikut ka shumë më tepër për të ofruar nga sa dini.

Gjalpi i kikirikut ndonjëherë merr një reputacion të keq nga konsumatorët që mendojnë se do t’i mbushë me yndyrë dhe kalori, por e vërteta është se gjalpi natyral i kikirikut i bërë pa vajra të hidrogjenizuara dhe sheqerna një shtesë e dobishme për çdo dietë.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

gjalp kikiriku

Nëse ju pëlqen shkrimi im dhe dëshironi të keni akses në të gjithë përmbajtjen time, ju lutemi merrni parasysh përdorimin e abonimit ne kete faqe. Faleminderit!

Rating: 1 out of 5.

A e dini se:Fitatet.

Fitatet janë komponime antioksidative (kombinim i acidit fitik i cili gjendet
tek drithërat dhe legume, me minerale, kryesisht kalcium dhe ndihmojnë në
funksionimin më të mirë të aparatit tretës. Pra, fibrat nuk janë i vetmi mbrojtës
kundër kancerit e tumoreve dhe mirëfunksionimit të aparatit tretës por dhe fitatet
luajnë një rol shumë të rëndësishëm.
Fitatet gjenden tek drithërat, bimët bishtajore si bizelja, batha, thjerrëzat, fasulja,
po ashtu dhe tek frutat e thata dhe farat. Fitatet eleminojnë hekurin e tepërt i cili
hyn në organizëm kryesisht nga konsumimi i mishit i cili lëshon në trupin e njeriut
radikale të lira të quajtuara hidroksile me efekt kancerogjen. Ato gjithashtu
forcojnë kockat dhe luftojnë sëmundjen e osteoporozës. Sapo hyjnë në organizmin
tonë fitatet sulmojnë qelizat kancerogjene dhe rrisin aktivitetin e rruazave të
bardha të gjakut të cilat krijojnë barriera mbrojtëse për trupat tanë nga
infeksionet e ndryshme. Konsumimi i fitateve luan një rol të rëndësishëm në
parandalimin dhe luftën kundër sëmundjeve të zemres, diabetit dhe sëmundjet e
veshkave duke përfshirë dhe gurët e veshkave.

fitatet/bishtajoret
%d bloggers like this: