Si zorra juaj flet me trurin tuaj dhe ndryshon humorin tuaj

NGA ALTIN JOKA

Është një fakt kurioz që ilacet kundër depresionit janë një trajtim i zakonshëm për sindromën e zorrës së irrituar. Por pse t’i jepni Prozac dikujt me dhimbje barku?

Ilaqet kundër depresionit funksionojnë sepse zorrët dhe truri janë të lidhura pazgjidhshmërisht. Ajo që ndodh në zorrë nuk qëndron në zorrë – ajo udhëton në tru. Më shumë se gjysma e të gjithë pacientëve me IBS janë të prekur nga një çrregullim humori. Zorrë dhe truri janë të lidhura nga nervi vagus, i quajtur ndonjëherë boshti zorrë-tru. Biseda që zhvillohet përgjatë kësaj autostrade me dy drejtime është nën kontrollin e mikrobiomës, emri kolektiv për triliona mikroorganizma që bashkëjetojnë në zorrën tuaj.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Me dietën e duhur, ju mund të rrisni disponueshmërinë e triptofanit, dhe rrjedhimisht serotoninës, në tru.

mikrobioma e zorres

Rating: 1 out of 5.

8 ushqime të shijshme dhe të lehta me pak karbohidrate për njerëzit me diabet ose prediabet

NGA ALTIN JOKA

A e keni testuar sheqerin në gjak? Disa fakte rreth diabetit:

Diabeti mund të çojë në dëmtime nervore, verbëri, sëmundje të veshkave, humbje të gjymtyrëve, sëmundje kardiovaskulare, presion të lartë të gjakut, goditje në tru dhe koma.

Shpesh më pyesin për llojet më të mira të ushqimeve për të ngrënë për të ndihmuar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Këto janë disa nga të preferuarat:

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Duajini vaktet dhe ushqimet tuaja. Ushqimi i shëndetshëm është i këndshëm, me kaq shumë opsione të shkëlqyera ushqimore për të zgjedhur.

Nderoni trupin tuaj, kujdesuni për të dhe jini mirë!

Diabeti

Rating: 1 out of 5.

Përtej probiotikëve: 6 mënyra për të rritur mikrobiomën tuaj në jetën e përditshme

NGA ALTIN JOKA

Mbështetja e “tokës tuaj të brendshme” është më e lirë nga sa mendoni dhe mund të përmirësojë rrënjësisht vitalitetin tuaj.Dekada e fundit e shkencës mjekësore ka sjellë një epokë të re të të kuptuarit të shëndetit të njeriut. Ne kemi kuptuar se trupat tanë nuk janë vetëm qeliza njerëzore. Në fakt, ne jemi plotësisht të mbuluar brenda dhe jashtë me miliarda mikroorganizma të quajtur së bashku mikrobiome!

Më mirë se probiotikët?

Probiotikët janë tema e nxehtë në shëndetin dhe imunitetin e zorrëve tani. Ndërsa projekti i gjenomit njerëzor dhe teknologjia e sekuencës mikrobiale vazhdojnë të përmirësohen, kërkimi i mikrobiomit është financuar kryesisht nga industritë farmaceutike dhe suplementet që kërkojnë të përfitojnë nga shkencën e zbuluar mikrobiomike.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Mikrobioma e zorreve

Rating: 1 out of 5.

12 mënyra për të pasur një bark të sheshtë pa dietë ose stërvitje

NGA ALTIN JOKA

Disa rregullime modeste mund t’ju ndihmojnë të humbni yndyrën e barkut

Disa ndryshime të thjeshta mund të zvogëlojnë yndyrën e barkut (dhe fryrjen e barkut), t’ju bëjnë të dukeni më të hollë dhe t’ju vendosin për sjellje të shëndetshme tani dhe në planin afatgjatë, pa iu drejtuar qasjeve ekstreme (dhe nganjëherë të rrezikshme) diete.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Provoni keto rregulla ne jeten tuaj por mos harroni ushqimi me pak kalori eshte nga me tre rendesishmit.

bark i sheshte/flat tummy

Rating: 1 out of 5.

5 mënyra natyrale për të ulur presionin e gjakut

Nga Altin Joka

NUMRAT JANË TË FRIKSHËM: Një në tre njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Europe  (dhe një miliard në mbarë botën) vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Në rreth gjysmën e të rriturve me hipertension, ai është i pakontrolluar. Fatkeqësisht, presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë dëmtim të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore.

Dua të ndaj me ju disa nga qasjet e mia për të shmangur hipertensionin. Ndërsa disa individë duhet të përdorin ilaçe për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut, shumë prej tyre mund t’i shmangin (ose të zvogëlojnë ose vonojnë) pilulat në mënyrë efektive përmes disa ndryshimeve në stilin e jetës.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Presioni i gjakut

Rating: 1 out of 5.

Suplemente që rikthejnë plakjen

Nga Altin Joka

Pse anti-plakja ose kthimi i plakjes është një temë kaq e diskutuar shumë në 2021 dhe më tej? Si fillim, popullsia jonë pritet të dyfishohet në 30 vitet e ardhshme

Një punim i kohëve të fundit në revistën e Nature shikoi një studim që u botua në Aging Cell. Studimi mori 9 burra të shëndetshëm midis moshës 50-60 vjeç dhe u dha atyre një koktej me hormon të rritjes njerëzore, metforminë, vitaminë D3 dhe zink për 1 vit. Pas atij viti, studiuesit analizuan epigjenomën e tyre dhe zbuluan se të nëntë burrat ulën moshën e tyre biologjike me 2.5 vjet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

suplemente kunder plakjes

Rating: 1 out of 5.

RECETA 1:Sallatë dimërore me salce sherebele.

Nga Altin Joka

Një sallatë dimri që do t’ju lërë pa fjalë ! Marule ose  romana ose spinaq bebe, feta portokalli, shege dhe gorgonzola,arra. Të gjitha të sperkatura me salce sherebele.

PËRBËRËSIT

 • ▢1 kokë marule romania ose 3 duar të mëdha plot me spinaq bebe
 • ▢3 portokall mesatarë
 • ▢2-3 shegë të vogla
 • ▢100g Gorgonzola 
 • ▢1 lugë gjelle mustardë dijon
 • ▢1 lugë gjelle mjaltë
 • ▢1 lugë gjelle uthull molle
 • ▢4 lugë gjelle vaj ulliri
 • ▢3 gjethe të mëdha sherebele

UDHËZIME

 • Pritini hollë marulen ose  romanien, lajeni dhe thajeni në një tjerrëse sallate.  Shtoni në një tas të madh sallate.
 • Qeroni portokallin dhe pritini në rrota. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Hiqni kokrrat e shegës. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Nxehni një tigan të thatë mbi nxehtësinë mesatare.
 • Prisni copa buke dhe arrat në tigan duke lëvizur herë pas here për të shmangur djegien. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Priteni Gorgonzolen në thërrime dhe shtojeni në tasin e sallatës.
 • Në një kavanoz ose ndonjë enë tjetër që mbyllet shtoni mustardën, uthullën e mollës, vajin e ullirit dhe gjethet e sherebelës të grira shumë imët, mbylleni dhe tundeni derisa të kombinohen shumë mirë.
 • Shtoni vinegrette në sallatë pak para se ta servirni dhe përzieni mirë.

TË USHQYERIT

Kalori: 262 kcal | Karbohidratet: 10 g | Proteina: 7 g | Yndyrë: 22 g | Yndyrë të ngopura: 6 g | Kolesteroli: 18 mg | Natriumi: 401 mg | Kaliumi: 450 mg | Fibra: 3 g | Sheqeri: 6 g | Vitamina A: 13865 IU | Vitamina C: 6.9 mg | Kalciumi:195 mg | Hekur: 1.9 mg

sallate dimerore me salce sherebele

Rating: 1 out of 5.

5 zakonet më të mira për rritjen e jetëgjatësisë së një studimi 30-vjeçar të Harvardit

Nga Altin Joka

Jetoni jo vetëm një ose dy vjet më shumë, por një dekadë ose më shumë.

Duke qenë se frika e vdekjes është e rrënjosur në lidhjet tona elektrike, nëse e gjejmë veten në prag të saj, do të jepnim gjithçka nëse do të thotë vetëm një ditë, muaj ose vit tjetër jete. Nuk është çudi që të pasurit shpenzojnë qindra mijëra dollarë për të ruajtur në mënyrë kriogjenike trupat e tyre – me shpresën qesharake të pakta se pasardhësit tanë mund të zbulojnë eliksirin e pavdekësisë. Por si qesharake, pak prej nesh i kushtojnë vëmendje stilit tonë të tanishëm të jetesës – është këtu që shumë vrasës të jetëgjatësisë kanë kërkuar strehim në mënyrë të fshehtë.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

zakone te shendetshme

Rating: 1 out of 5.

PANXHARI (Beta Vulgaris)

Nga Altin Joka

Panxhari e ka origjinen nga Afrika e Veriut dhe ndahet ne 2varietete :i bardhe dhe i kuq.Panxhari ka rreth 80 %uje ne perberjen e tij.U be shume I njohur dhe I perdorur rreth shekullit  te 19 –te,kur filloj te shfrytezohej per perpunimin e sheqerit.Prodhuesit me te medhej ne bote sot jane SH.B.A,Rusi dhe France.

Panxhari  nuk duhet te mungoje ne menune e cdo personi pasi eshte nje korrigjues i shkelqyer i organizmit dhe permban vlera te larta kurative dhe parandaluese per nje sere semundjesh.  Permban midis elementeve te tjere Betanin  e cila  eshte vertetuar nga disa studime qe ulin rritjen e qelizave tumoriale. Permban dhe  Vulgaxantin, antioksidant i fuqishem per rruajtjen e trupit nga infeksionet dhe semundjet qe te cojne drejt kancerit.

Gjithashtu ka nje sasi te mire te fibrave dietike.Fibrat dietike nuk jane njesoj tek te gjithe perimet per vleren qe ofrojne.Panxhari dhe Karrotat jane vertetuar se fibrat e tyre kane nivel me te larte  vlerash se shume perime te tjera sidomos lidhur me shendetin e zorres dhe shendetit Kardio- Vaskular.

Me mire eshte qe te perdoret I pa perpunuar ku mund te perdoret ne lengje te ndryshme ose I marinuar I fresket  I prere hoolle per sallata te ndryshme,ose te pakten te  mos te zihet me shume se 15 minuta per shkak te humbjes se shume vlerave dhe sidomos  te Betanines.
Kur te blini panxhar duhet patur kujdes mos kete pika dhe mos leshoj lengje nga rrenja.Merreni me mire ne kohen e pikut  te sezonit dhe mundohuni te merrni si zgjedhje panxhar te mesem ose te vogel si kokerr.Mos u shqetesoni kur konsumoni shpesh panxhar nga ngjyra e urines apo  jashteqitja pasi eshte dicka normale.

PERMBAJTJA:Ka ne 100 gram  Panxhar ka : 50kalori,3 gr fibra,1.6gr proteina,sheqer 7 gram,9gr karboidrate.

VITAMINAT: B1;B2;B12;C;A          

LENDET MINERALE: Fosfor;Jod;Squfur;Kalcium;Hekur;Zink;Nitrate natyrore;Magnez,Sodium,

Beetroot/panxhari i kuq

PERFITIMET:

• Lufton kancerin e prostates dhe te gjirit • Sherben dhe ndihmon  per semundjen e leucemise.
• Ul kolesterolin e keq.
• Pastron organizmin nga toksinat
• Stimulon melcine
• Ndihmon ne ciklet menstruale
• Lengu normalizon tensionin e larte te gjakut   deri 6 ore
• Ul nivelin e lodhjes dhe depresionin
• Sheron kapsllekun
• Shume i rekomandueshem per grate shtatzena
• Ul rrezikun e semundjeve kardi vaskulare
• Ul temperaturen e trupit
• Pastron fshikezen e temthit
• Rigjeneron qelizat e gjakut
• Permireson shikimin
• Zvogelon mundesine per tu prekur nga  diabeti
• Mban shendetshem organet riprodhuese dhe rregullon hormonet
• Ul nivelin e plakjes dhe e vonon ate
• Rrit energjine e muskujve dhe i sheron ato

Rating: 1 out of 5.

Mënyrat e shumta që kafeja mund t’ju shpëtojë jetën

NGA ALTIN JOKA

Hulumtimi i ri zbulon më shumë përfitime mbrojtëse të ilaçit tonë të preferuar.Ndonëse do të ishte një mbivlerësim të pohohej se kokrrat e kafesë janë burimet e shumëkërkuara të rinisë, hulumtimi i ri shton një rast të pirjes së kafesë si një nga ilaçet kundër plakjes më të nënvlerësuara në treg.

Nëse kafeja do të ishte patentuar nga një farmaci e madhe, do të shihnim reklama televizive që lartësonin aftësinë e saj për të ulur rreziqet për sulmet në zemër, diabetin e tipit 2, madje edhe disa lloje kanceri. E vërteta është se kafeja është gjithçka. Ose, të paktën, shkenca sugjeron fuqimisht se është, edhe nëse provat e qëndrueshme të shkak-pasojës mbeten të pakapshme, si me shumicën e kërkimeve mbi ushqimin dhe pijet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Kafeja

Rating: 1 out of 5.
%d bloggers like this: