Receta:Kerri me patate të ëmbël dhe oriz integral

NGA ALTIN JOKA

Këtu është një recetë e shpejtë dhe e lehtë që të gjithë do ta shijojnë! . Një pjatë e lehtë shtesë me shije që shërben edhe si recetë e përgatitjes së vaktit kryesor. Mund ta ruani lehtësisht në frigorifer për 3-4 ditë.

Curry me patate te embel dhe oriz integral.

KOHA E PËRGATITJES: 15 MINUTA

KOHA E GATIMIT: 18 MINUTA

SHËRBIMET: 4 PERSONA

PËRBËRËSIT

 • ▢3 gota qiqra të paziera të njomura, të kulluara, të shpëlarë 12 orë – (1,5 gota të thara)
 • ▢1 qepë
 • ▢2 thelpinj hudhra
 • ▢1 lugë gjelle vaj avokado
 • ▢2-3 lugë gjelle pastë karry
 • ▢1 300 ml qumesh kokosi
 • ▢2 patate të ëmbla
 • ▢100 gr spinaq bebe
 • ▢kripë deti
 • ▢farat e susamit
 • ▢djegës i kuq

UDHËZIME

 • Një natë më parë  mbuloni 1,5 gota qiqra të thata me ujë të bollshëm dhe lërini të zhyten për 12-18 orë. Më pas kullojeni dhe shpëlajeni mirë. .
 • Qëroni dhe copëtoni qepën dhe qëroni dhe shtypni hudhrën.
 • Qëroni dhe copëtoni pataten e ëmbël.
 • Më pas shtoni vajin e avocados ose ullirit ne nje tigan , qepën e grirë dhe hudhrën dhe skuqini derisa të jenë të tejdukshme.
 • Shtoni pastën kerryt dhe qumështin e kokosit dhe përzieni mirë derisa të kombinohen mirë. Hidhini
 • Shtoni qiqrat dhe kubikët e patates së ëmbël
 • Vendosini ti zieni 15 minuta
 • Me pas shtoni sinaqin
 • Zieni oriz integral 2 filzhan caji dhe perzieni bashke
 • Siper hidhini sipas deshires fara susami

TË USHQYERIT

Kalori: 467 kcal | Karbohidratet: 66 g | Proteina: 16 g | Yndyrë: 15 g | Yndyrë të ngopura: 7 g | Natriumi: 154 mg | Kaliumi: 1054 mg | Fibra: 16 g | Sheqeri: 12 g | Vitamina A: 12795 IU | Vitamina C: 14.7 mg | Kalcium: 143 mg | Hekuri:6 mg

Rating: 1 out of 5.

8 ushqime të shijshme dhe të lehta me pak karbohidrate për njerëzit me diabet ose prediabet

NGA ALTIN JOKA

A e keni testuar sheqerin në gjak? Disa fakte rreth diabetit:

Diabeti mund të çojë në dëmtime nervore, verbëri, sëmundje të veshkave, humbje të gjymtyrëve, sëmundje kardiovaskulare, presion të lartë të gjakut, goditje në tru dhe koma.

Shpesh më pyesin për llojet më të mira të ushqimeve për të ngrënë për të ndihmuar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Këto janë disa nga të preferuarat:

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Duajini vaktet dhe ushqimet tuaja. Ushqimi i shëndetshëm është i këndshëm, me kaq shumë opsione të shkëlqyera ushqimore për të zgjedhur.

Nderoni trupin tuaj, kujdesuni për të dhe jini mirë!

Diabeti

Rating: 1 out of 5.

Suplemente që rikthejnë plakjen

Nga Altin Joka

Pse anti-plakja ose kthimi i plakjes është një temë kaq e diskutuar shumë në 2021 dhe më tej? Si fillim, popullsia jonë pritet të dyfishohet në 30 vitet e ardhshme

Një punim i kohëve të fundit në revistën e Nature shikoi një studim që u botua në Aging Cell. Studimi mori 9 burra të shëndetshëm midis moshës 50-60 vjeç dhe u dha atyre një koktej me hormon të rritjes njerëzore, metforminë, vitaminë D3 dhe zink për 1 vit. Pas atij viti, studiuesit analizuan epigjenomën e tyre dhe zbuluan se të nëntë burrat ulën moshën e tyre biologjike me 2.5 vjet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

suplemente kunder plakjes

Rating: 1 out of 5.

5 zakonet më të mira për rritjen e jetëgjatësisë së një studimi 30-vjeçar të Harvardit

Nga Altin Joka

Jetoni jo vetëm një ose dy vjet më shumë, por një dekadë ose më shumë.

Duke qenë se frika e vdekjes është e rrënjosur në lidhjet tona elektrike, nëse e gjejmë veten në prag të saj, do të jepnim gjithçka nëse do të thotë vetëm një ditë, muaj ose vit tjetër jete. Nuk është çudi që të pasurit shpenzojnë qindra mijëra dollarë për të ruajtur në mënyrë kriogjenike trupat e tyre – me shpresën qesharake të pakta se pasardhësit tanë mund të zbulojnë eliksirin e pavdekësisë. Por si qesharake, pak prej nesh i kushtojnë vëmendje stilit tonë të tanishëm të jetesës – është këtu që shumë vrasës të jetëgjatësisë kanë kërkuar strehim në mënyrë të fshehtë.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

zakone te shendetshme

Rating: 1 out of 5.

Mënyrat e shumta që kafeja mund t’ju shpëtojë jetën

NGA ALTIN JOKA

Hulumtimi i ri zbulon më shumë përfitime mbrojtëse të ilaçit tonë të preferuar.Ndonëse do të ishte një mbivlerësim të pohohej se kokrrat e kafesë janë burimet e shumëkërkuara të rinisë, hulumtimi i ri shton një rast të pirjes së kafesë si një nga ilaçet kundër plakjes më të nënvlerësuara në treg.

Nëse kafeja do të ishte patentuar nga një farmaci e madhe, do të shihnim reklama televizive që lartësonin aftësinë e saj për të ulur rreziqet për sulmet në zemër, diabetin e tipit 2, madje edhe disa lloje kanceri. E vërteta është se kafeja është gjithçka. Ose, të paktën, shkenca sugjeron fuqimisht se është, edhe nëse provat e qëndrueshme të shkak-pasojës mbeten të pakapshme, si me shumicën e kërkimeve mbi ushqimin dhe pijet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Kafeja

Rating: 1 out of 5.

Dëshironi të ngadalësoni procesin e plakjes? Provoni Chlorella

NGA ALTIN JOKA

Chlorella ka qenë një temë e nxehtë në fushën e shëndetit natyror për vitet e fundit.Chlorella, një kushëri i spirulinës së superyllit tjetër të algave, është plot me vitamina, minerale dhe aminoacide. Është gjithashtu burimi më i bollshëm i klorofilit. E cila, në vetvete është një molekulë mbresëlënëse me përfitime të shumta shëndetësore.

Nuk më pëlqen termi superushqim, kështu që jam i rezervuar ta përdor këtu, por nëse ka pasur ndonjëherë një të tillë, atëherë është chlorella.Dhe jo vetëm për ushqimin e jashtëzakonshëm, aftësinë dhe vetitë kundër kancerit.

Clorella

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Clorella

Rating: 1 out of 5.

Suplementi i artritit si ilaç për jetëgjatësi?

A mundet të jetë e vërtetë kjo??

Nga Altin Joka

Sulfati i kondroitinës, i përdorur shpesh si një suplement kundër artritit, është identifikuar si një ilaç potencial për jetëgjatësi.Mbi 4000 vjet më parë, mbreti mitik sumer Gilgamesh shkoi në kërkim të pavdekësisë.
ai nuk ia doli – megjithëse jeton në historinë e tij…
Ndërsa orët tona biologjike shkojnë përpara, sistemi ynë imunitar pështjellon,rreziku për kancer dhe humbje të muskujve rritet, kujtesa bëhet më e njollosur.
Deri në ADN, gjërat fillojnë të shkojnë keq.
Megjithatë, ne nuk e kemi braktisur ende atë kërkim të lashtë. Ne po përpiqemi shumë gjëra të ndryshme për të shmangur efektet e dëmshme të pleqërisë: stili i jetesës (lëvizni dhe hani frutat dhe perimet tuaja), kufizimi i kalorive (ende jo saktësisht i qartë tek njerëzit), ndërhyrjet gjenetike, qelizat burimore…
Por, ka edhe disa ilaçe që potencialisht mund të ndikojnë në plakjen. Këtu është një pasqyrë…

artriti

Abonohu!

Abonohu per te lexuar me tej!

Studimet mbi jetëgjatesinë vazhdojnë dhe shkencëtarët kanë arritur rezultate fantastike. Për të mësuar më shumë , ju ftoj të lexoni artikullin më sipër!

Regjistrohu për të pasur akses!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.
%d bloggers like this: