6 gjërat që miliarderët bëjnë çdo ditë.

Nga Altin Joka

Merrni shembullin e Elon Musk, Oprah Winfrey dhe Mark Zuckerberg.

1.Leximi i librave që nuk kanë të bëjnë me punën
Leximi ka shumë përparësi. Kjo ju lejon të shikoni botën nga një anë tjetër.
Gjithashtu, librat zhvillojnë aftësinë për të vënë veten në vendin e një personi tjetër dhe kjo është shumë e nevojshme për një lider të vërtetë. Dhe është thjesht e dobishme të merrni njohuri të reja që shkojnë përtej kompetencës suaj. Pra, sipërmarrësi dhe inxhinieri Elon Musk përfshin domosdoshmërisht veprat fantashkencë dhe biografike në listën e leximit. Në një intervistë për revistën Rolling Stone, ai tha: “Unë jam rritur nga librat. Para së gjithash, librat dhe më pas prindërit.”

2.Duke shkuar përtej zonës së rehatisë
Merrni guximin për të bërë atë që ju duket e pamundur. Kjo është një shenjë e zhvillimit tuaj. Përndryshe, nuk ka gjasa të arrini shumë.
Nëse e urreni të folurin publik, filloni të flisni së pari në takimin tjetër. Edhe nëse jeni aq nervoz sa njollat e djersës mbeten në këmishën tuaj, është e njëjta gjë. Thjesht bëjeni dhe do të jetë më e lehtë për ju. Frika dhe rritja nuk mund të ekzistojnë së bashku. Ne do të duhet të heqim qafe njërën prej tyre.
Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg ka shpenzuar shumë vite duke mësuar Putonghua, dialektin Mandarin të gjuhës kineze. Ai nuk u dorëzua, dhe tani ai është i mirë në komunikimin për këtë.

Duhen 21 dite per te krijuar nje zakon te ri dhe 90 dite per ta bere ate permanent!

Regjistrohu!

Lexo më shumë artikuj duke u regjistruar në gazeten online!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.

ARGJINARE OSE ARTICHOK (Cynara Scolymus). Vlerat ne organizem.

ARGJINARE OSE ARTICHOK (Cynara Scolymus)
Eshte bime shume vjecare dhe zhvillohet kryesisht ne klime mesatare zakonisht
gjate dimrit.Mendohet se origjina e saj eshte nga Greqia e lashte dhe Italia.
Sot kultivohen afersisht rreth 40 lloje articokesh. Artichoka eshte bime qe ka
perdorim jo vetem ne gatimet e kuzhinave, por dhe ne bujqesi dhe mjekesi. Nga
vlerat e larta qe ajo mbart eshte ne 10 listen HIT te perimeve me nivel te larte te
antioksidanteve dhe fibrave .Gjithashtu ka sasi te larta te vitamines K.Ne
perberjen e saj ka Acid Kafeik dhe Acid Ferulik ,Beta-karroten, Lutein dhe
Zeaksantinë .Eshte I pasur dhe me grupin e vitaminave B -Compleks.
Artichoka luan nje rol te rendesishem per melcine dhe ka veti parandaluese te
kancerave, sidomos ate te gjirit tek grate duke goditur nje pjese te radikaleve te
lira .

artichoke

Kur zgjidhni Argjinare,ajo duhet te jete e mbyllur si boce me gjethe jeshile.Asajt i
perthyen gjethet dhe po te kerciten tregon qe eshte e fresket.Mund te mbahet per
1 jave ne frigorifer n.q.s paketohet mire me qese ose kuti hermetike.
PERMBAJTJA:
Ne 100 gram Argjinare ka: 48 kalori,12g karboidrate,3,5 g protein,0.3g yndyre,7
gr fibra
VITAMINAT : B12;K;C;B3;B2;B6;B1;B5;B9;A;D
LENDET MINERALE: Magnez;Mangan;Potas;Fosfor;Zink;Hekur;Kalium;Baker
PERFITIMET:
• Ndihmon tretjen
•Stabilizon crregullimet e zorreve
• Pengon rritjen e qelizave kancerogjene te Leucemise (sipas nje studimi te
Universitetit Comenius ne Sllovaki)
• Parandalon problemet me koronaren e zemres
• Sherben kunder kapsllekut
• Lufton semundjet e gjakut
• I shkelqyer per diabetin
• Forcon eshtrat dhe dhembet
• Forcon shendetin e trurit
• Trajton kolesterolin e keq
• Pastron dhe forcon melcine
• Trajton mire verdhezen
• Vonon plakjen tek njerezit e moshes se trete
• Trajton problemet e Alzheimerit
• Kunder edemave te lekures
• Perdoret ne menyre ideale per sidromen e zorres se irrituar
• Lufton anemine
• Ndihmon ne prodhimin e kolagjenit ne lekure

artichoke/argjinare

Çfarë ka të bëjë prerja e perimeve me luftën kundër kancerit

Hulumtimi mbi rolin e myrosinazës, sulforafanit dhe perimeve kryqëzuese në
parandalimin e kancerit dhe këshilla për konsum praktik
Ndër format më të zakonshme dhe më të parandalueshme të kancerit në mbarë
botën janë kanceret e tretjes (p.sh. kanceri i stomakut, pankreasit, zorrës së
trashë dhe ezofagut) si dhe kanceri i gjirit dhe i prostatës.
Megjithatë, jo ndryshe nga shkaqet e tjera kryesore të vdekjes, vetëm një
përqindje e vogël e kancereve mund t’i atribuohet faktorëve thjesht gjenetikë. Në
fakt, hulumtimi sugjeron se ekspozimi më i madh i një individi ndaj
kancerogjenëve – çdo substancë, radionuklid ose rrezatim që promovon
kancerogjenezën, formimin e kancerit – mund të jetë nëpërmjet dietës .
“Fitimi i vërtetë i luftës kundër kancerit kërkon përgjegjësi individuale për
zgjedhjet tona ushqimore; Për sa kohë që presim zbulimin e ardhshëm
farmaceutik ose mrekullinë e inxhinierisë gjenetike për të na shpëtuar, ne nuk do
të përdorim fuqinë e konsiderueshme që posedojmë tashmë për t’i dhënë fund
kësaj fatkeqësie.”
T. Colin Campbell

perime&prerja e tyre


Edhe pse shumë kërkime ushqyese janë përqendruar në ushqimet që duhen
shmangur – mendoni për bulmetin, mishin e kuq dhe të përpunuar – ekziston një
nevojë e barabartë, por e kundërt që ne të marrim parasysh ushqimet e
rëndësishme që duhet të hamë më shumë dhe pse.
Ky artikull thekson rolin e rëndësishëm të një përbërësi të njohur si sulforafani në
aftësinë e tij për të luftuar dhe parandaluar kancerin, por një paralajmërim i
drejtë: shkenca e të ushqyerit pas këtyre perimeve thjesht mund t’ju lërë
mendjen.
Reaksionet kimike kryqëzuese
Ju mund ose nuk mund të keni dëgjuar termin ‘cruciferous’ duke u përdorur më
parë kur flisni për lloje specifike të perimeve. Bimët që i përkasin familjes së
bimëve të mustardës dhe grupit Cruciferae – siç përmendet shkencërisht –
përfshijnë, por pa u kufizuar në, ushqime të tilla si lulelakra, brokoli, lakrat e
Brukselit, lakra, lakra jeshile, zarzavate, rukola..
Ajo që e bën këtë kategori të veçantë ushqimesh kaq të veçantë, është prania e
një enzime të njohur si myrosinase e cila ka aftësinë unike për të transformuar
glukozinolatet e pranishme në të gjitha perimet krucifere në një përbërës të
fuqishëm që lufton sëmundjet, sulforafan.
Një pyetje e thjeshtë në bazën e të dhënave PubMed.gov për termat
“sulforaphane” dhe “kancer” kthen mbi 700 artikuj të ndryshëm të hulumtimit të
rishikuar nga kolegët që implikojnë përbërjen në fjalë si një antagonist të njohur
të kancerit .
Këto efekte kundër kancerit mendohet se ndodhin si rezultat i proceseve të
shumta, të tilla si shtypja e përgjigjes inflamatore, mbështetja e apoptozës (vdekja
e programuar e qelizave) dhe modulimi i histoneve, që e bëjnë vlerën ushqyese të
këtyre perimeve afërsisht me një superushqim siç mund të merret .
Përveç trajtimit dhe parandalimit të rritjes së kancereve të ndryshme, ky përbërës
aktiv në të gjitha perimet krucifere është gjithashtu përgjegjës për mbrojtjen e
trurit tonë, ruajtjen e shikimit dhe na mbron nga radikalet e lira dhe produktet e
tjera të rrezikshme të mjedisit tonë të përditshëm .
Tani, megjithëse ky informacion trajton mirë rëndësinë e përfshirjes së perimeve
krucifere në pjatën tonë çdo ditë, ai vështirë se gërvisht sipërfaqen e gjërave
vërtet magjepsëse. Mbi të gjitha, çfarë lidhje ka prerja e perimeve me luftimin e
kancerit?
Le të futemi në shkencë.
Një enigmë e prerjes
Kur ndonjë perime krucifere copëtohet, grimcohet, copëtohet ose përtypet, ajo
liron të dyja myrosinazën, si dhe përbërësit e glukozinolatit, të cilat më pas
kombinohen për të bërë sulforafan. Ky reaksion kimik është pikërisht ai që
prodhon ndjesinë e lehtë të djegies që ne e lidhim me disa ushqime të familjes së
mustardës. Është ajo që i jep kafshimit të brokolit të papërpunuar dhe ajo që e
bën mustardën pikante.
Megjithatë, në mënyrë që enzima myrosinase të bëjë magjinë e saj, së pari duhet
t’i jepet shansi. Në përgjithësi, myrosinase mund të marrë deri në 45 minuta pasi
të lirohet për herë të parë (duke prerë ose copëtuar perimet tuaja..për t’u
shndërruar me sukses në sulforafan që lufton sëmundjet.
Çështja tjetër këtu është se myrosinase është shumë e ndjeshme ndaj nxehtësisë.
Një nga mënyrat më të shpejta për të parandaluar shfaqjen e çdo formimi të
sulforafanit është të transferoni menjëherë perimet tuaja të copëtuara krucifere
në një furrë të nxehtë ose në një tenxhere me ujë të valë – një praktikë që
mendoj se është e drejtë të supozohet se është goxha rutinë për shumicën prej
nesh.
Interesante, një zgjidhje për këtë çështje qëndron në faktin se sulforafani nuk
është i ndjeshëm ndaj nxehtësisë. Çfarë do të thotë kjo, është se për sa kohë që ju
jeni të lumtur të planifikoni përpara dhe të prisni perimet tuaja krucifere 45
minuta përpara se t’i gatuani, ato do të kenë më shumë se kohë të mjaftueshme
për të punuar magjinë e tyre enzimatike, duke ruajtur kështu të njëjtin efikasitet
në luftimin e kancerit. si kur konsumohen të papërpunuara.
Në këtë kuptim, ju ose mund t’i përmbaheni ekskluzivisht të ngrënit të perimeve
krucifere të papërpunuara – dhe jini të sigurt se myrosinase do të vazhdojë të
prodhojë sulforaphane edhe pasi të keni përtypur dhe gëlltitur perimet tuaja –
ose, mund të copëtoni lulelakrën, lakrën dhe lakër jeshile 45 minuta përpara.
Në përgjithësi, duket mjaft e drejtpërdrejtë. Përfitimet e ngrënies së rregullt të
ushqimeve të pasura me sulforafan tejkalojnë në mënyrë drastike shqetësimin e
lënies së perimeve tuaja të copëtuara në banak për pjesën më të mirë të një ore.
Duke qenë një anëtar i së njëjtës familje bimore, farat e mustardës dhe mustardës
ofrojnë një zgjidhje të zgjuar për problemin e formimit të sulforafanit.
Kur farat e sinapit shtypen, ato lëshojnë myrosinase, ashtu si homologët e tyre të
shijshëm të kryqëzuar. Një hap vendimtar në procesin e prodhimit të mustardës
është të sigurohet që farat të mos nxehen shumë nga fërkimi i bluarjes së tyre,
pasi kjo do të vriste të gjithë aktivitetin e myrosinazës dhe më pas do të
shkatërronte aromën pikante të mustardës që ne njohim dhe duam.
Kështu, për shkak se vetë farat e sinapit nuk janë ekspozuar ndaj ndonjë
nxehtësie, ato mund të bluhen dhe të spërkaten mbi ushqime të tjera në mënyrë
që të fillojë procesi i formimit të sulforafanit pikërisht aty ku ka mbetur.
E shihni, duke shtuar vetëm gjysmë luge çaji pluhur mustardë në një pjatë me
perime kryqëzuese, ju kaloni automatikisht nevojën për të pritur 45 minuta pasi
të keni copëtuar perimet tuaja – dhe do të merrni të njëjtat përfitime nga ngrënia
e tyre të papërpunuara.
Hulumtimet zbuluan se përdorimi i këtij truku të thjeshtë mund – më së shumti –
të katërfishojë biodisponibilitetin e sulforafanit në disa perime kryqëzuese, pa
kohë përgatitore.
Nëse keni nevojë ndonjëherë për një arsye tjetër për të ngrënë perimet tuaja, le
të jetë shkenca qesharake dhe komplekse e sulforafanit. Kush e dinte se prerja e
perimeve dhe (pothuajse) mund t’ju ndihmojë të luftoni kancerin?

Demet e cigares elekronike..

Nga Altin Joka

Për të gjithë duhanpirësit, dukej se cigaret elektronike ishin zgjidhja e duhur. Sipas studimeve të kryera cigaret elektronike janë të dëmshme për shkak të problemeve që shkaktojnë në mushkëri.

cigare elektronike/e-cigarettes

Në vitin 2003, cigarja e parë elektronike e suksesshme komerciale debutoi në
Kinë. Sot, miliona konsumatorë përdorin rregullisht cigare elektronike. Cigaret
elektronike u krijuan me sa duket për të ndihmuar duhanpirësit per të lënë
duhanin më lehtë.
Studimet sugjerojnë që pajisjet Juul dhe “avullimi” mund të çojnë në probleme
me zhvillimin e trurit, dëmtime të mushkërive, rritje të rrezikut për presion të
lartë të gjakut dhe rritje të demeve ne mushkeri.


Rregullorja dhe paralajmërimi i FDA
Në 2018, FDA njoftoi planet për të ndryshuar mënyrën e cigareve elektronike,
përfshirë Juuls, në treg dhe shitje. Për shembull, rregulloret e reja nënkuptojnë që
të gjitha cigaret elektronike nuk mund t’i shiten askujt nën 18 vjeç, ose pa një
deklaratë paralajmëruese shëndetësore në paketim.
Masa e FDA erdhi pas disa statistikave befasuese të reja: përdorimi i cigareve
elektronike në mesin e fëmijëve të shkollës së mesme dhe të shkollës së mesme u
rrit nga 77 për qind dhe 50 për qind, përkatësisht, nga 2017 në 2018.
Që nga qershori i vitit 2019, San Francisco është qyteti i parë i madh amerikan që
ndalon shitjen e të gjitha cigareve elektronike. Pastaj në fillim të shtatorit,
Michigan u bë shteti i parë që njoftoi se do të ndalonte shitjen e cigareve
elektronike me aromë. Këto ndalime u vendosën kryesisht “për të frenuar
epideminë e avullimit të të miturve”. Departamenti i Shëndetit i Shtetit të Nju
Jorkut gjithashtu ka hipur në bord me ndalimin e të gjitha avujve me aromë, gjë
që do ta bënte Nju Jorkun shtetin e dytë për të bërë nëse rregulloret e “renditjes
emergjente” në të vërtetë kalojnë.
Më 9 shtator 2019, FDA “lëshoi një letër paralajmëruese për JUUL Labs Inc. për
tregtimin e produkteve të duhanit me rrezik të modifikuar të paautorizuar duke u
përfshirë në etiketime, reklama dhe / ose aktivitete të tjera të drejtuara për
konsumatorët, përfshirë një prezantim të dhënë të rinjve .
Si pjesë e hetimit të tij të vazhdueshëm, duke përfshirë një seancë dëgjimore në
Kongres, të cigareve elektronike dhe sistemeve të tjera elektronike të
shpërndarjes së nikotinës (FUND), marketingu dhe komunikimi i JUUL me
studentët, kompanitë e sigurimeve shëndetësore dhe punëdhënësit është vënë
në pikëpyetje.

llojet e cigareve elektronike


Çfarë është një Juul?
Nëse nuk dini ende shumë për cigare elektronike, me siguri po pyesni veten:
“Çfarë është një vape Juul dhe çfarë do të thotë Juuling?”
Disa nga termat e shumtë që përdoren për të përshkruar sistemet elektronike të
shpërndarjes së nikotinës (FUND) përfshijnë: avuj, avullues, stilolapsa, lapsa
nargjile, cigare elektronike (cigare elektronike ose cigare elektronike) dhe tuba
elektronikë.
Juul është një lloj cigareje elektronike (shkurtimi i cigares elektronike). Sipas
Institutit Kombëtar të Kancerit, është “një pajisje që ka formën e cigares, puro ose
stilolaps dhe nuk përmban duhan. Përdor një bateri dhe përmban një tretësirë të
nikotinës, aromatizuesve dhe kimikateve të tjerë, disa prej të cilave mund të jenë
të dëmshme. ”
Juulimi është një lloj avullimi, një mënyrë tjetër për të përshkruar përdorimin e
cigareve elektronike që bën që një tretësirë nikotine të shndërrohet në një
mjegull të thithshme. Cigaret elektronike si Juuls përmbajnë nikotinë të nxjerrë
nga duhani, por ato nuk përmbajnë vetë duhan. Avullimi funksionon duke ngrohur
lëngun dhe duke e kthyer atë në avull i cili thithet dhe hyn në mushkëri.
Por ndërsa Juuls mund të synojë të shërbejë si pjesë e një “strategjie të zvogëlimit
të dëmit” – një strategji e shëndetit publik që synon të zvogëlojë efektet negative
të substancave të varësisë, duke përfshirë nikotinën / duhanin – ka prova që Juuls
mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.
Për shembull: Në shtator, 2019 mjekët dolën përpara duke deklaruar se ata kishin
identifikuar një karakteristikë të panjohur më parë të produkteve të avullimit që
ka qenë e lidhur me zhvillimin e sëmundjeve të frymëmarrjes në të gjithë SH.B.A.
Eshte zbuluar se brenda mushkërive të njerëzve që preken nga lëndime të
mushkërive ”ka qeliza të mëdha imune që përmbajnë pika të shumta vajore, të
quajtura makrofage të mbushura me lipide, të cilat nuk gjenden te njerëzit e
shëndetshëm pa këto dëmtime. Prania e këtyre makrofagëve në mushkëri tani
lidhet me simptoma duke përfshirë kollë të thatë, dhimbje gjoksi, gulçim, si dhe
dhimbje barku, të përziera dhe të vjella”
Juuling vs Vaping mund të mos përmbajnë duhan, por ato japin nikotinë në
mënyrë efikase si një produkt i djegshëm (për shembull, një cigare). Ato
shkaktojnë që nikotina të arrijë në mushkëri, ndikojnë në tru dhe potencialisht
mund të rrisin rrezikun për varësinë nga nikotina.
Këtu janë ndryshimet midis avullimit dhe Juuling?
Juulimi është një lloj avullimi. Juuling thuhet se siguron një dozë më të lartë dhe
më të shpejtë të nikotinës në krahasim me produktet e tjera të avullimit.
Juulët përmbajnë një përbërje unike kimike krahasuar me pajisjet e tjera të
avullimit. Shumica e produkteve të avullimit në treg përdorin glukol propilen dhe
glicerinë si tretës që japin nikotinë, por Juuls përmbajnë kripëra organike të
nikotinës, një kombinim i një nikotine dhe një acidi organik.
Kripërat e nikotinës lejojnë thithjen e nikotinës. PAX Labs pretendon që produktet
Juul sigurojnë një përqendrim nikotine që është e krahasueshme me një cigare
tradicionale, plus që ata mund të japin nikotinë 1.25 deri 2.7 herë më shpejt sesa
produktet konkurruese të avullimit.
Pamja dhe lehtësia e përdorimit të Juuls është gjithashtu pjesë e asaj që i bën ata
tërheqës. Ato shfaqin një dizajn të vogël, të hollë, të teknologjisë së lartë dhe
përdorin fishekë nicotine të cilat vijnë në një larmi aromash.
Një Juul duket tamam si një shkop USB dhe është aq i vogël sa të fshihet nga
prindërit dhe mësuesit. Juuls nuk heq avujt në ajër, kështu që ato janë të lehta
për t’u përdorur në publik pa e ditur askush,
Disa raportojnë se nikotina e dorëzuar nga Juuls ndihet “më pak e ashpër” në fyt
dhe në mushkëri krahasuar me nikotinën nga cigare, duke e bërë përvojën më të
këndshme, duke përfshirë midis përdoruesve të ndjeshëm ose të rinj.
Ata janë të përshtatshëm, të lehtë për t’u marrë dhe të këndshëm për t’u
përdorur. Juuls janë relativisht të lira janë të lehta për tu marrë dhe kanë një
pamje të teknologjisë së lartë. (Në thelb si një makinë e gjatë e gishtit të madh që
mund të rimbushet duke përdorur një makinë USB kompjuteri). Ato janë
gjithashtu të lehta për tu fshehur dhe përdorur në mënyrë diskrete, pasi ato nuk
prodhojnë tym, avull ose krijojnë shumë erë. Plus, Juules vijnë në aromë
tërheqëse si nenexhik, mango, fruta etj.
Organizata të tilla mendojnë se përdorimi i cigareve elektronike është
përfundimisht më i mirë se pirja e cigareve / duhanit. Për shembull, në shkurt
2018, Bordi i Drejtorëve i Shoqatës Amerikane të Kancerit (ACS) lëshoi udhëzimet
e mëposhtme për duhanpirësit: “Duhanpirësit që nuk mund ose nuk do të lënë
duhen inkurajuar të kalojnë në formën më pak të dëmshme të produktit të
duhanit të mundshëm; kalimi në përdorimin ekskluziv të cigareve elektronike
është e preferueshme sesa vazhdimi i pirjes së duhanit të produkteve të
djegshme. “
Pse Shoqata Amerikane e Kancerit do të inkurajonte përdorimin e pajisjeve të
avullimit?

Argumenti i organizatës është se produktet e duhanit të djegshëm,
kryesisht cigaret, janë shkaku i vetëm më i madh i kancerit që ne njohim,
përgjegjës për vdekjet e rreth 7 milion njerëzve në të gjithë botën çdo vit. Në
SH.B.A., rreth 98 përqind e të gjitha vdekjeve të lidhura me duhanin janë
shkaktuar nga pirja e duhanit.
Në mbrojtje të ACS, ata gjithashtu rekomandojnë që “klinikët të mbështesin të
gjitha përpjekjet për të lënë përdorimin e duhanit të djegshëm dhe të punojnë me
duhanpirësit që përfundimisht të ndalojnë përdorimin e ÇDO produkti duhani,
duke përfshirë edhe cigare elektronike … ACS rekomandon fuqimisht që të bëhen
të gjitha përpjekjet për të parandaluar fillimi i cigareve elektronike nga të rinjtë. ”
A është Juulimi i Keq për Ju? 5 rreziqe
Pra, a është Juulin keq për ju, apo është një alternativë më e sigurt për
duhanpirësit dhe një shok i dobishëm në betejën për të lënë duhanin?
Shumë duket se besojnë se përdorimi i cigareve elektronike është më pak i
dëmshëm se pirja e cigareve, por efektet shëndetësore të përdorimit afatgjatë
ende nuk dihen. Dhe sipas disa gjetjeve të studimit, ka arsye për të besuar se
përdorimi i cigareve elektronikeShumë duket se besojnë se përdorimi i cigareve
elektronike është më pak i dëmshëm se pirja e cigareve, por efektet shëndetësore
të përdorimit afatgjatë ende nuk dihen. Dhe sipas disa gjetjeve të studimit, ka
arsye për të besuar se përdorimi i cigareve elektronike shkakton më shumë ose
më shumë dëme sesa cigaret konvencionale.
Që nga lirimi i tyre, ekspertët kanë hetuar lidhjen midis një vargu çështjesh
shëndetësore dhe përdorimit të cigareve elektronike ose pajisjeve të avullimit.

cigare elektronike&vape


Disa shqetësime me juulimin / avullimin tani përfshijnë:

 1. Konsumi dhe varësia midis adoleshentëve / të rriturve të rinj
  Në maj 2016, FDA ndaloi shitjen e produkteve të avullimit fëmijëve nën 18 vjeç.
  Por ka ende shqetësim që adoleshentët po përdorin cigare elektronike dhe Juuls
  në rritje të numrit. Juuls mund të blihet në pikat e karburantit, dyqanet e
  komoditetit dhe dyqanet e tymit.
  Ekspertët gjithashtu besojnë se përdoruesit e rinj të cigareve elektronike
  përballen me një rrezik në rritje si për fillimin e pirjes së duhanit ashtu edhe për
  t’u bërë përdorues afatgjatë të cigareve dhe / ose produkteve të tjera të djegies
  së duhanit.
  Në vitin 2018 shitësit me pakicë u bënë ligjërisht përgjegjës për të kërkuar
  verifikimin e moshës nga ID-ja e fotografisë për individët nën 27 në mënyrë që të
  blejnë ndonjë produkt duhani. Disa dispozita të tjera të Aktit të Kontrollit të
  Duhanit janë gjithashtu në fuqi tani, duke përfshirë ndalimin e mostrave falas të
  produkteve të duhanit dhe ndalimin e shitjeve në makinat e shitjes.
 2. Rrezik më i lartë për sëmundjet kardiovaskulare
  Juulët përmbajnë nikotinë, një stimulues që mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe të
  rrisë presionin e gjakut. Alsoshtë gjithashtu një faktor rreziku për zhvillimin e
  sëmundjes së zemrës. Siç u tha, autoritetet e caktuara shëndetësore mendojnë se
  përdorimi i nikotinës përmes Juuling / avullimit nuk rrit rrezikun për të vuajtur nga
  një sulm në zemër.
  Një studim zbuloi se ekspozimi i cigareve elektronike ngushton arteriet me 30 për
  qind dhe ul aftësinë e enëve të gjakut për t’u zgjeruar. Për më tepër, avullimi /
  Juulimi mund të ngurtësojë aortën, arterien kryesore në trup që furnizon sistemin
  e qarkullimit të gjakut me gjak të oksigjenuar. Ngurtësia e aortës konsiderohet si
  një shenjë paralajmëruese e hershme e sëmundjeve kardiake dhe vaskulare të
  lidhura, të tilla si ateroskleroza, goditje në tru dhe aneurizëm.
  Një studim i botuar në Radiologji në Gusht, 2019 tregoi se avullimi i lëngjeve
  elektronike (madje edhe ato që nuk përmbajnë nikotinë) vetëm një herë mund të
  shkaktojë ndryshime në funksionin kardiovaskular. Avullimi u gjet që ndikonte
  përkohësisht në funksionin e enëve të gjakut në njerëz të shëndetshëm, të tilla si
  duke ndryshuar rrjedhën e gjakut në arteriet kryesore në këmbë.
  Një studim i veçantë i botuar në maj, 2019 gjeti prova që thithja e aromave të
  cigareve elektronike kishte efekte të caktuara toksike, të tilla si ulja e mbijetesës
  së qelizave dhe rritja e shënjuesve të inflamacionit.
  Nevojiten më shumë kërkime, por ekspertët besojnë se avullimi i shpeshtë me
  kalimin e kohës mund të shkaktojë procese që dihet se kontribuojnë në zhvillimin
  e sëmundjeve kardiovaskulare.
 3. Dëmtimi i ADN-së
  Kërkimet e fundit tregojnë se avullimi mund të modifikojë materialin gjenetik /
  ADN-në në qelizat orale të përdoruesve. Në një studim të drejtuar nga Qendra
  Masonike e Kancerit në Universitetin e Minesotës, studiuesit rekrutuan pesë
  përdorues të cigareve elektronike dhe mblodhën mostra të pështymës para dhe
  pas një seance avullimi 15 minutëshe për t’i analizuar ato për kimikatet që dihet
  se dëmtojnë ADN-në.
  Nivelet e rritura të përbërësve që dëmtojnë ADN-në, duke përfshirë
  formaldehidin, akroleinën dhe metilglikoksalin, u kthyen në pështymë pas
  avullimit. Krahasuar me njerëzit që nuk bëjnë vape, katër nga pesë përdoruesit e
  cigareve elektronike treguan shenja të rritjes së dëmtimit të ADN-së. Studiuesit
  besojnë se kjo mund të rrisë rrezikun e zhvillimit në kancer.
 4. Dëmtimi i frymëmarrjes / mushkërive
  Sondazhet tregojnë se janë aromat e Juuls dhe produkteve të ngjashme me
  avullimin që tërheqin përdoruesit e rinj. Në fakt, studimi i kryer në Shkollën e
  Mjekësisë të Universitetit Yale zbuloi se adoleshentët preferonin cigare
  elektronike me aromë të ëmbël që nuk përmbanin nikotinë sesa cigaret
  elektronike. me nikotinë por pa ëmbëlsi. Fatkeqësisht, këto aromë ndryshojnë
  kiminë kur kombinohen me lëngun e vapës dhe janë të afta të krijojnë kimikate të
  padeklaruara.
  Në mënyrë që të krijojnë aroma unike të avullimit, prodhuesit përdorin përbërës
  aromatizues si diacetil, acetoinë dhe 2,3-pentanedion. Studimet tregojnë se këto
  kimikate mund të bëjnë kërdi në sistemin e frymëmarrjes dhe të kontribuojnë në
  probleme shëndetësore si bronkioliti, sëmundje të rëndë të frymëmarrjes dhe
  acarim në sy, lëkurë, mukozë dhe mushkëri.
  Sipas një raporti të vitit 2018 të botuar nga Shoqata Amerikane e Fiziologjisë
  (APS), këta përbërës kimikë duket se janë të aftë të nguliten në mushkëri, duke
  shkaktuar inflamacion dhe duke lënë mushkëritë të prekshme nga infeksioni.
  Kërkimet e fundit treguan një rritje të shënuesve të inflamacionit, prodhimit të
  mukusit dhe funksionit të ndryshuar të mushkërive tek njerëzit që përdorin cigare
  elektronike që përmbajnë propilen, propilen plus nikotinë dhe grupe
  aromatizuese për tre ditë.
  Rastet e sëmundjeve pulmonare të lidhura me avullimin vazhdojnë të rriten në të
  gjithë Shtetet e Bashkuara. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e
  Sëmundjeve, kishte 215 raste të mundshme të sëmundjes së rëndë të mushkërive
  në lidhje me cigare elektronike deri më 27 Gusht 2019. Sëmundjet shtrihen në 25
  shtete, dhe sëmundje të tjera të mushkërive gjetkë janë gjithashtu nën hetim.
  Këto sëmundje po prekin adoleshentët, të rriturit e rinj dhe të moshuarit njësoj.
  Ata që janë prekur raportojnë se kanë përjetuar gulçim, kollitje, lodhje, dhimbje
  gjoksi dhe humbje peshe në javë / muaj pas vapimit. Ende nuk e di saktësisht se
  cilat përbërje në e-cigare po shkaktojnë këto simptoma, por spekulohet se
  kërpudhat dhe bakteret në disa marka të njohura të lëngut të cigareve
  elektronike, si dhe agjentët aromatizues, janë fajtorë.
  Në Kaliforni, sasi të mëdha të pesticideve dhe fungicideve u gjetën në disa
  produkte avulluese të THC, të cilat mund të luajnë një rol. Ekspertët spekulojnë se
  derivatet e vitaminës E që gjenden në disa produkte të avullimit mund të jenë
  gjithashtu të afta të irritojnë mushkëritë kur avullohen. Tani besohet se shumë
  raste të sëmundjeve të mushkërive që lidhen me avullimin janë për shkak të
  njerëzve që avullojnë produkte të kanabisit që përmbajnë nivele të larta të
  acetatit të vitaminës E, një agjent trashës për avullimin e lëngut. “Acetati i
  vitaminës E tani është një fokus kryesor i hetimit të departamentit”, sipas një
  artikulli të Shtatorit, New York Times.
  Siç u përmend më lart, skanimet e mushkërive nga pacientët me sëmundje të
  mushkërive të lidhura me avullimin kanë zbuluar se avullimi duket se çon në
  zhvillimin e pikave vajore në mushkëri të quajtura makrofage të mbushura me
  lipide. Këto makrofage janë një lloj qelize nga sistemi imunitar që mblidhen në
  vendet e infeksionit. Duke filluar nga korriku, 2019, mjekët në Universitetin e
  Utah filluan të zbulojnë këtë shënues në pacientët që ankohen për simptoma të
  ngjashme me pneumoninë, të cilët kishin një histori të avullimit. Në dy muajt në
  vijim ata zbuluan se 10 në 10 pacientë me simptoma të mushkërive të lidhura me
  avullimin që ata testuan u zbulua se kishin këtë shënues.
 5. Problemet e fertilitetit dhe rezultatet e zvogëluara të shtatzënisë
  Një studim i vitit 2019 i botuar në Journal of the Endocrine Society që u krye në
  minj gjeti prova se përdorimi i cigareve elektronike mund të dëmtojë pjellorinë
  dhe rezultatet e shtatzënisë. Ky është një lajm shqetësues, duke marrë parasysh
  se sondazhet sugjerojnë se shumë gra të reja dhe shtatzëna tani po përdorin
  cigare elektronike si një alternativë më të sigurt për pirjen e cigareve.
  Në studim u zbulua se pasi minjtë femra u ekspozuan ndaj avujve të cigareve
  elektronike ata përjetuan ulje të implantimit të embrionit dhe një vonesë të
  konsiderueshme në fillimin e shtatzënisë me pjellë e parë. Pasardhësit femra të
  ekspozuar ndaj cigareve elektronike në mitër gjithashtu nuk arritën të fitonin aq
  peshë sa minjtë e kontrollit deri në kufirin 8.5 muaj. Një nga autorët e studimit
  raportoi se “Përdorimi i cigareve elektronike gjatë gjithë shtatzënisë ndryshoi
  shëndetin afatgjatë dhe metabolizmin e pasardhësve femra
  Çfarë thotë shkenca – a është avullimi me të vërtetë më i sigurt se pirja e duhanit?
  Generallyshtë pranuar përgjithësisht se avullimi është një alternativë më e mirë
  për pirjen e cigareve, por është ende larg një zakoni të shëndetshëm dhe është
  lidhur me një numër shqetësimesh shëndetësore.
  Agjentët e përdorur në avullimin e produkteve mund të jenë përgjithësisht të
  sigurta për t’u konsumuar, por ne nuk e dimë saktësisht se si ndryshojnë struktura
  dhe efektet e tyre kimike kur nxehen dhe thithen, gjë që akoma mund të çojë në
  acarim serioz të mushkërive.
  Avullimi i produkteve që përmbajnë nikotinë mund të ketë akoma cilësi të
  varësisë, kështu që ju me siguri do të merreni me efektet e tërheqjes kur ndalet,
  siç janë nervozizmi, ankthi, shqetësimet, ndryshimet e oreksit, dhimbjet e kokës
  etj.
  Sipas FDA, nuk ka asnjë provë që ndonjë cigare elektronike është plotësisht e
  sigurt ose efektive për të ndihmuar pirjen e duhanit. Shoqata Amerikane e Zemrës
  tregon për këtë arsye se e-cigaret duhet të përdoren vetëm si një mënyrë e fundit
  për të lënë duhanin.
  Nëse tashmë po përdorni avullimin si një mjet për të lënë pirjen e duhanit, çfarë
  hapash mund të ndërmerrni për të filluar pakësimin e avullimit dhe lënien e
  duhanit fare?
  Nëse jeni dikush që përdorni një Juul, një pajisje tjetër avullimi ose që pini cigare,
  këto këshilla mund t’ju ofrojnë ndihmë kur bëhet fjalë për lënien e duhanit:
  Provoni praktikat e trupit-mendjes, duke përfshirë meditimin e vetëdijes. Ka
  prova të forta se praktikat e trupit-mendje si joga, meditimi, tai chi, hipnoterapia,
  biofeedback dhe imazhet e drejtuara ndihmojnë në lënien e duhanit. Ato ofrojnë
  ndihmë në menaxhimin e stresit, lodhje kronike, dhimbje kronike dhe simptoma
  të lidhura me tërheqjen.
  Trajnim për relaksim në grup. Një mënyrë për të mësuar praktikat e trupitmendjes është në një mjedis grupi, siç është një grup mbështetës, ose gjatë një
  seance private të udhëhequr nga një trajner / terapist. Ju mund të mësoni të
  merreni më mirë me dëshirat dhe shkaktarët duke filluar këshillimin ose terapinë,
  veçanërisht me një specialist të terapisë njohëse të sjelljes.
  Çamçakëz / arna nikotine ose zëvendësime të tjera. Terapitë pa recetë të
  zëvendësimit të nikotinës janë disi të diskutueshme pasi ato vazhdojnë të
  plotësojnë nevojën fizike pa adresuar anët psikologjike dhe të sjelljes të një
  varësie nga nikotina. Sidoqoftë, hulumtimet sugjerojnë se ata janë në gjendje të
  ndihmojnë në lehtësimin e procesit të lënies së duhanit dhe janë shumë më pak
  të varur. Ju mund të vizitoni Quit.com për informacion në lidhje me këto produkte
  dhe këshilla që mund të ndihmojnë në rritjen e suksesit të lënies së duhanit.
  Kërkoni një program në internet. Programi Liria nga pirja e duhanit e Shoqatës
  Amerikane të Mushkërive është një shembull i burimeve të mbështetjes së një
  grupi në internet që gjithashtu ofron këshilla dhe ndihmë me teknikat e treguara
  për të ndihmuar ndërprerjen e pirjes së duhanit. Smokefree.gov është një tjetër
  burim i mirë për të gjetur ndihmë.
  Merrni parasysh të provoni vaj esencial të piperit të zi: Ky vaj mund të ndihmojë
  në zvogëlimin e dëshirave për nikotinë dhe në uljen e efekteve të tërheqjes, sipas
  studimeve të caktuara. Vaji i piperit të zi mund të avullohet në mënyrë që të
  sigurojë një ndjesi të ngjashme me pirjen e duhanit. Në një studim, 48 pirës të
  duhanit u caktuan rastësisht në një nga tre kushtet: një grup duhanpirësish të
  fryrë në një pajisje që jepte një avull nga vaji thelbësor i piperit të zi; një grup i
  dytë i fryrë pajisjes me një fishek nenexhik / mentol dhe një grup i tretë përdori
  një pajisje që përmbante një fishek bosh. Dëshira për cigare u zvogëlua ndjeshëm
  në grupin duke përdorur vaj piper të zi në krahasim me kushtet e tjera të
  kontrollit. Efektet negative dhe simptomat somatike të ankthit u lehtësuan
  gjithashtu në grupin e vajit të piperit të zi. Për më tepër, intensiteti i ndjesive në
  gjoks ishte dukshëm më i lartë për grupin e piperit të zi, i cili imitonte ndjenjën e
  pirjes së duhanit dhe dukej se ndihmonte në përmbushjen e dëshirës së
  duhanpirësit.
  Autoritetet gjithashtu mund të vazhdojnë të ndihmojnë në ndalimin e përdorimit
  të produkteve Juuls / avullimit duke bërë përpjekje për të zvogëluar toksicitetin,
  varësinë dhe tërheqjen e produkteve të duhanit aktualisht në treg.
e-cigarettes vs normal cigarettes/ cigare elektronike vs cigare normale

Roli i biotinës në organizëm: këshilla.

Nga Altin Joka

Simptomat më të zakonshme të mungesës së biotinës përfshijnë humbjen e
flokëve, lodhjen, ndryshimet e humorit duke përfshirë depresionin, dhe në raste të rënda dëmtimin neurologjik.
Disa nga mënyrat se si mund të zvogëloni rrezikun tuaj për mungesë të biotinit, ose nëse keni nevojë të rritni nivelet tuaja, janë të hani mjaft ushqime të pasura me proteina, duke shmangur përdorimin e vazhdueshëm të ilaçeve të caktuara dhe për të trajtuar kushtet themelore shëndetësore që bllokojnë thithjen e
biotinës.

Biotina


Cfarë është mungesa e biotinës?
Biotina (ose vitamina B7) është një vitaminë e tretshme në ujë që vepron si koenzimë në trup që është e nevojshme për metabolizmin e acideve yndyrore, aminoacideve dhe glukozës, që do të thotë se mjaftueshëm duhet të jetë i pranishëm në mënyrë që të konvertohen dhe të përdorin makronutrientët (yndyrna, proteina dhe carbs) që ne konsumojmë nga dietat tona.
Eshte pjesë e kompleksit të vitaminave B – një grup i ushqyesve kryesorë të
nevojshëm për funksione të shëndetshme metabolike, nervore, tretëse dhe kardiovaskulare.
Mungesa e biotinës ndodh kur dikush ose nuk konsumon biotinë të mjaftueshme nga dieta e tyre ose ata nuk mund të thithin siç duhet atë që konsumojnë. Ky lloj mangësie nuk është shumë i zakonshëm -veçanërisht në krahasim me mangësitë në lëndë ushqyese të tjera si hekuri, B12 ose magnezi – për disa arsye kryesore:
Kërkesat e rekomanduara ditore të biotinës janë relativisht të ulëta.
Shumë ushqime biotike hahen zakonisht, të cilat përfshijnë shumicën e ushqimeve proteinike (si mishi, peshku, bishtajoret, etj.). Sondazhet tregojnë se konsumimi mesatar i biotinës nga ushqimet në popullatën perëndimore është rreth 35-70 mcg / ditë, e cila konsiderohet një sasi e përshtatshme.
Hulumtimet tregojnë se bakteret tona digjestive të zorrëve kanë aftësinë të
krijojnë disa biotina më vete
Sa biotinë ju nevojiten për të parandaluar mungesën?
Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit ne SH.B.A “Futja adekuate” (niveli që
supozohet të sigurojë përshtatshmëri ushqyese) të biotinës për grupmoshat e ndryshme është si më poshtë:
-5 mikrogramë çdo ditë për foshnjat
-6-8 mikrogramë çdo ditë për foshnjat e moshës 7 muaj deri në 3 vjeç
-12-20 mikrogramë çdo ditë për fëmijë të moshave 4–13 vjeç
-25 mikrogramë për adoleshentët
-30 mikrogramë për meshkuj dhe femra të rritur mbi 19 vjeç
-30 miligram për gratë shtatzëna dhe -35 miligram për gratë që ushqehen me gji
A shkakton mungesa e biotinës humbje të flokëve?
Mangësitë ushqyese, përfshirë një konsum joadekuat të proteinave dhe marrje të ulët të mineraleve si zinku, hekuri dhe seleni, acidet yndyrore thelbësore, dhe disa vitamina, përfshirë biotinën, janë një shkak i njohur për humbjen e flokëve /
rrallimin e flokëve (i quajtur edhe alopecia).
Biotina luan një pjesë të madhe në ruajtjen e shëndetit të flokëve, thonjve dhe lëkurës sonë sepse është e përfshirë në sintezën e proteinave, konkretisht në formimin e keratinës, një proteinë që mirëmban strukturat e flokëve tanë.
Ndërsa hulumtimi mbi biotinin për rritjen e flokëve është ende i kufizuar,
ekzistojnë disa prova nga disa studime që marrja e suplementeve biotin çdo ditë për rreth 3 deri në 6 muaj mund të ndihmojë në promovimin e rritjes së flokëve
dhe uljen e humbjes se tyre. Ekziston gjithashtu një lidhje midis mungesës së biotinës dhe thonjve që janë të brishtë dhe të dobët.
Një përmbledhje e vitit 2017 e përqendruar në efektivitetin e biotinës për rritjen e flokëve zbuloi se plotësimi i biotinës mund të ndihmojë njerëzit që merren me kushtet themelore shëndetësore që shkaktojnë humbjen e flokëve, por që plotësimi mund të jetë me të vërtetë i efektshëm vetëm për promovimin e rritjes së flokëve nëse dikush është i mangët.
Ndërsa biotina zakonisht shtohet në produktet e bukurisë së flokëve dhe lëkurës si serumet dhe shamponët, besohet se nuk përthithet shumë mirë përmes lëkurës, kjo është arsyeja pse është më e mira të përftoni biotinë nga dieta juaj, ose një shtesë nëse është e nevojshme.
Shkaqet e mungesës së biotinit
Biotina është e tretshme në ujë, që do të thotë se udhëton në rrjedhën e gjakut dhe çdo sasi e tepërt ose e papërdorur e pranishme në trup eliminohet përmes urinës. Prandaj, trupi nuk krijon rezerva të biotinës, dhe është shumë e vështirë të
konsumosh shumë; për shkak të kësaj, nivelet toksike (ose efektet anësore të
biotinit) janë shumë të rralla.
Sidoqoftë, kjo gjithashtu do të thotë që ju duhet të konsumoni në mënyrë ideale sasi të vogla të vitaminës B7 pothuajse çdo ditë për të mbajtur furnizimin e trupit tuaj sa duhet mjaftueshëm.
Tre proteina janë të rëndësishme për sasitë e duhura të biotinës që duhet të
mirëmbahen në trup. Këto proteina janë: biotinidaza, transportuesi multivitamin i varur nga natriumi (SMVT) dhe sintetaza holocarboxylase (HCS). Këto proteina punojnë së bashku për të siguruar që biotina të lirohet nga ushqimet që hamë dhe
që përthithen përmes sistemit gastrointestinal.
Cfarë mund të shkaktojë mungesë të biotinës? Disa nga shkaqet më të zakonshme
të mungesës së biotinës përfshijnë:

-Alkoolizmi (përqendrimet e biotinës janë të ulta në rreth 15 përqind të njerëzve me alkoolizëm kronik)
-Shtatzënia – sa një e treta e grave shtatzëna mund të jenë të ulëta në biotinë.
-Marrja e ilaçeve antikonvulante, siç është acidi valproik
-Thithja e dëmtuar e zorrëve, të tilla si për shkak të sëmundjes inflamatore të
zorrëve.
-Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve që mund të ndërpresin florën normale të
zorrëve.
-Pirje duhani.
-Marrja e medikamenteve të tjera të tilla si izotretinoin, Acutane etj.Hani ushqime të pasura me biotinë
Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të biotinës që janë në dispozicion në shtesa, por i vetmi lloj që shfaqet natyrshëm gjendet në burimet ushqimore. Mënyra e vetme
më e mirë dhe më e sigurt për të parandaluar mungesën e biotinës është të hani ushqime të pasura me biotinë.
Këtu keni një listë të burimeve më të mira për të ngrënë rregullisht:

 • mëlçi
 • vezë
 • Maja, siç është maja ushqyese
 • Salmon dhe peshq të tjerë
 • Produkte të qumështit përfshirë djathrat (provoni djathin e dhisë organike,
 • djathin fetar, etj)
 • Bishtajore dhe fasule
 • avokado
 • Mjedër dhe manaferrat e tjera
 • banane
 • Patate e ëmbël
 • lulelakër
 • Drithëra
 • kërpudha
 • Bajame, fara luledielli dhe arra / fara të tjera


Në përgjithësi, synoni të hani një dietë të larmishme, të shëndetshme që përfshin një larmi burimesh proteine, perime, fruta, drithëra të plota, produkte të
qumështit nëse i toleroni ato, arra dhe fara. Vezët dhe disa mish organesh janë burim i mirë i biotinës, siç janë shumë arra, fara, ushqim deti .
Siç u përmend më lart, ndërsa të hani të verdhat e vezëve është një mënyrë e mirë për të marrë biotinë dhe vitamina të tjera B, të bardhët e vezëve nuk japin biotinë dhe në të vërtetë kanë aftësinë për të varfëruar efektet e vitaminave B.
Mungesa e biotinës dhe nauze mund të prekin njerëzit me sëmundje inflamatore
të zorrëve, të tilla si çrregullime si sëmundja e Crohn, koliti, sëmundja celiac ose sindromi i zorrës së rrjedhjes. Disa nga mënyrat se si trajtohen çështjet e malabsorbimit të lidhura me çrregullimet e GI përfshijnë:
-Ndryshimi i dietës tuaj dhe shmangia e shkaktuesve, të cilat mund të përfshijnë
shumë fibra, ushqime acid, kafeinë, alkool, ushqime pikante dhe ushqime me yndyrë të lartë.
-Mund të konsumoni një dietë të lëngshme për të mbështetur shërimin
-Minimizimi i stresit i cili mund të përkeqësojë inflamacionin
-Marrja e probiotikëve dhe shtesave cilësore sipas nevojës.
-Heqja dorë nga pirja e duhanit
-Menaxhimi i diarresë për të parandaluar dehidratimin
-Përdorimi i ilaçeve për të kontrolluar inflamacionin siç janë aminosalicilatet,
kortikosteroidet ose imunomoduluesit.
-Përdorimi i antibiotikëve për të ndihmuar në trajtimin e infeksioneve dhe absceseve.
-Terapitë biologjike për të synuar proteinat inflamatore dhe për të zvogëluar inflamacionin
-Në disa raste, operacioni për të hequr bllokimet, indet, etj.
-Diskutoni për ilaçet që po merrni me doktorin tuaj
Biotina mund të bashkëveprojë me ilaçe të caktuara, kështu që nëse jeni duke marrë ilaçe ditore që mund të kenë një efekt negativ në nivelin e biotinës, monitoroni simptomat dhe punoni me mjekun tuaj.
Për shembull, trajtimi antikonvulsant për të paktën një vit është shoqëruar me nivele dukshëm më të ulëta të biotinit në serum. Marrja e antibiotikëve për një periudhë të zgjatur gjithashtu mund të ulë nivelet.
Diskutoni për plotësimin me mjekun tuaj, ose mundësinë e ndryshimit të ilaçeve, nëse përdorimi i ilaçeve po ul nivelin e biotinit tuaj.


3.Konsideroni të merrni suplemente biotine
Biotina është e disponueshme në shtojcat dietike që përmbajnë vetëm biotinë, në vitamina komplekse B dhe në disa multivitamina. Në formë shtesë, rekomandimet
e dozimit të biotinës variojnë nga rreth 1 mg deri në 3 mg në ditë (ose 1.000- 3,000 mcg), që është mjaft për të mbuluar nevojat ditore të dikujt.
Rreziqet dhe efektet anësore
Nëse jeni duke përjetuar simptoma të mungesës së biotinës, bisedoni me mjekun tuaj për shkaqet e mundshme themelore dhe opsionet e trajtimit të tilla si shtesa.
Marrja e dozave shumë të larta të vitaminave B nga shtojcat mund të ndikojë në nivelet e ushqyesve të tjerë në trupin tuaj, kështu që këshillohet gjithmonë që të merrni vetëm dozën e rekomanduar, përveç nëse mjeku juaj ju këshillon ndryshe.
Pilula ose shtojcat e biotinës konsiderohen të sigurta kur doza është brenda sasive të rekomanduara. Disa studime nuk kanë gjetur efekte të dëmshme edhe kur dikush po merr një dozë të lartë nga 10–50 mg në ditë.
Sidoqoftë, është akoma e mundur të përjetoni reaksione të vogla anësore si
dispepsi, nauze, ngërçe ose diarre. Marrja e një doze shumë të lartë për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë simptoma të mbidozës së biotinës si skuqje të lëkurës, nivele të ulëta të vitaminës C dhe B6, dhe nivele të larta të sheqerit në gjak.
Në të vërtetë ekzistojnë tetë forma të ndryshme të biotinës, por vetëm njëra po ndodh natyrisht – lloji që gjendet në burimet ushqimore. Ky lloj quhet “D-biotin” dhe besohet se është lloji i vetëm që ka aftësi të plota të vitaminës.
Ky është një shembull tjetër pse është gjithmonë më mirë të merrni vitaminat dhe mineralet tuaja nga burimet e vërteta të ushqimit kurdo që të jetë e mundur, pasi
ato përfshijnë lëndë ushqyese ashtu si natyra e destinuar që trupi të përdorë.
Cilat ushqime janë të pasura me biotinë? Në vitin 2004, kur studiuesit ekzaminuan 51 ushqime të ndryshme për të identifikuar sa biotinë ishte në dispozicion, ata gjetën një gamë të gjerë të niveleve të ndryshme të biotinës brenda secilit ushqim.
Për ato arsye, shumë autoritete (përfshirë USDA) nuk rendisin sasinë e biotinës të disponueshme në ushqime të zakonshme. Sidoqoftë, sipas studimeve, ushqimet më poshtë ishin disa nga më të lartat që duheshin testuar, megjithëse do të shihni
sasinë e biotinës brenda secilës sillet mjaft pak.

Këtu është një listë e ushqimeve më të pasura me biotinë që duhet të përfshini në dietën tuaj rregullisht:

 • Mëlçia – 3 ounces gatuar: 27–35 miligramë
 • Vezë – 1 e tërë: 13-25 miligram
 • Maja – 7 gram / rreth 1 lugë gjelle: 1.4-14 miligram
 • Salmon – 3 ounces: 4-5 miligramë
 • Djathë (provoni djathin e dhisë organike) – 1 ons: 0.4–2 miligram
 • Avokado – 1 e tërë: 2-6 miligramë
 • Mjedër – 1 filxhan: 0.2–2 miligram
 • Lulelakër – 1 filxhan: 0.2–2 miligram
 • Bukë me drithëra (provoni bukë Ezekiel) – 1 fetë: 0.2–6 miligram


Për më tepër, manaferrat, kërpudhat dhe llojet e tjera të peshkut gjithashtu
mendohet se janë burime të mira të biotinës.
Disa ilaçe – përfshirë ilaçin e lëkurës izotretinoin (Accutane) që është përshkruar për aknet – mund të zvogëlojnë aktivitetin e vitaminës B7. Doza jo normale të larta të vitaminave të tjera B si acidi pantothenik gjithashtu mund të ulin nivelet e biotinës së vitaminës B7 në trup.
Nivelet e vitaminës B7 gjithashtu mund të preken nëse dikush po merr ilaçe kundër konfiskimit ose antibiotikë oral, ose nëse ka një çrregullim të njohur të tretjes që mund të prishë nivelin e baktereve normale të zorrëve.
Në fund të fundit? E vërtetë për të gjitha vitaminat B, doza shumë të larta të vitaminave nga shtojcat mund të ndikojnë në dozat e të tjerëve, kështu që këshillohet gjithmonë që të merrni vetëm dozën e rekomanduar, përveç nëse mjeku juaj ju këshillon ndryshe.
Përfitimet e biotinës përfshijnë mbështetjen e metabolizmit tuaj, tolerancën e glukozës, shëndetin e zemrës, muskujt dhe indet dhe shëndetin e lëkurës dhe flokëve.

A është e dëmshme t’i zbardhni dhëmbët? (Kujdes nga Vrasësi i Fshehur i Kolagjenit)

A është e keqe të zbardhni dhëmbët tuaj? Pra, si mund t’i bëjmë dhëmbët më të
bardhë? Metodat natyrore. Si të riktheni nivelet e kolagjenit
Siç rezulton, kërkimi i atyre shiritave zbardhues pa recetë mund të dëmtojë
dhëmbët tuaj në mënyra të papritura.
Hulumtimet në zhvillim të lëshuara në 2019 sugjerojnë se rreziqet për zbardhjen e
dhëmbëve tani përfshijnë dëmtimin e shtresës së dhëmbit të njohur si dentina,
një zonë e pasur me proteina që lidh rrënjët me mishrat e dhëmbëve.
Ndërsa shumica e përqendrimit në dëmtimin e dhëmbëve nga produktet e
zbardhjes së dhëmbëve përfshin pjesën më të jashtme të dhëmbit – smaltin – vala
e fundit e hulumtimit shikoi se si shiritat zbardhues ndikojnë në atë hapësirë të
pasur me proteina nën smalt. Kjo shtresë dentine përbëhet kryesisht nga
kolagjeni.


Studiuesit e Universitetit Stockton në New Jersey hetuan ndikimin e peroksidit të
hidrogjenit – përbërësi aktiv në shiritat zbardhues pa recetë – në zonën e
dhëmbëve të pasur me kolagjen. Siç rezulton, peroksidi i hidrogjenit duket se
thyen kolagjenin e dhëmbëve në fragmente më të vogla, duke zhdukur nivelet e
kolagjenit.
Hulumtimet e mëparshme tregojnë aftësinë e peroksidit të hidrogjenit për të
depërtuar në shtresat e smaltit dhe dentinës të dhëmbëve, duke zvogëluar nivelet
e kolagjenit. Por kjo seri e fundit e studimeve shpjegon se si ndodh.
Dhe vetëm FYI: Një tjetër studim i vitit 2019 zbuloi se peroksidi i karbamidit, një
tjetër përbërës popullor zbardhues, depërton dhe zvogëlon dentinën në dhëmbë,
duke promovuar “ndryshim të dëmshëm në kolagjenin dentinal”.
Atëherë Si mund t’i bëjmë dhëmbët më të bardhë?


Si shumë gjëra, parandalimi është opsioni më i mirë. “Çdo gjë që bëni jashtë asaj
që është e natyrshme për paraardhësit tanë ka pasojë. Për shembull, ‘zbardhja’
nuk është një funksion që u është dashur paraardhësve tanë
Dhe ndërsa trupi i njeriut ka aftësinë për të rivendosur kolagjenin, mund të duhen
disa javë ose muaj për të ndërtuar nivelet e kolagjenit përsëri në dentin. Përtej
kësaj, ne nuk jemi thjesht të sigurt se si prishja e niveleve të kolagjenit të
dhëmbëve me shirita zbardhues të peroksidit të hidrogjenit do të ndikojë në
integritetin afatgjatë të dhëmbëve.
Akoma, ekzistojnë mënyra me rrezik më të ulët për të zbardhur dhëmbët
natyrshëm, megjithëse rezultatet mund të mos jenë aq të shpejta apo dramatike
sa zbardhuesit me bazë peroksid hidrogjeni.
Shumë njerëz fajësojnë kafenë si fajtorin më të madh, por tharja e gojës shkakton
më shumë zverdhje të dhëmbëve se çdo shkak tjetër
“Dhëmbët dehidrohen ashtu si pjesa tjetër e trupit, kështu që hidratimi dhe
frymëmarrja me hundë janë praktikat më të dobishme për t’u zbatuar,”.
Tani, nëse vendosni të shkoni në rrugën e peroksidit të hidrogjenit edhe duke
ditur rreziqet vrasëse të kolagjenit, rekomandohet që të punoni me një dentist
për të marrë kujdes per zbardhim te personalizuar. Kjo të paktën do të zvogëlojë
sasinë e xhelit të dëmshëm që ndikon në mishrat e dhëmbëve.
Metodat Natyrore:
-Pini shumë ujë për të qëndruar i hidratuar mirë. Dhëmbët janë dinamikë, kështu
që ata gjithmonë ndryshojnë. Qëndrimi i mirë i hidratuar do të shkaktojë
përmirësim në një kohë të shkurtër.
-Shmangni ilaçet që shkaktojnë tharje të gojës kur mundeni.
-Përdorni një pastë dhëmbësh me qymyr të aktivizuar, i cili mund të ndihmojë
duke u lidhur me njollat në dhëmbë.
-Ushqimi gjithashtu luan një rol. Shmangni sheqerin, ushqimet acidike dhe shumë
të pigmentuara. Mësoni si të lani dhëmbët siç duhet.


Si të riktheni nivelet e kolagjenit:
Kolagjeni i tipit 1 është lloji kryesor i kolagjenit që gjendet në dentinën e dhëmbit,
duke zënë 90 përqind të kolagjenit të gjetur atje.
Ngrënia e ushqimeve me vitaminë C është një mënyrë e shkëlqyeshme për të
mbështetur aftësinë e trupit për të prodhuar më shumë kolagjen natyrisht.
Plotësimi me një kolagjen të hidrolizuar me burime detare dhe gjedhe mund të
ndihmojë në mbështetjen e niveleve të kolagjenit në trup.
“Mund të jetë një shtesë e shkëlqyer për parandalimin, për sa kohë që
përqendroheni në thithjen efikase”, thotë Dr. Burhenne. “Kolagjeni mund të jetë i
dobishëm për indin lidhor, ligamentet periodontale, shëndetin e mishit të
dhëmbëve dhe rimineralizimin.”
Nëse jeni duke marrë një suplement të kolagjenit të hidrolizuar, sigurohuni që ta
provoni dhe ta bashkoni me një burim aminoacidesh dhe vitamine C për tu
siguruar që lëndët ushqyese aktivizuese nxisin thithjen dhe dobinë më të mirë në
trup.


Pra përfundimisht:
Hulumtimet në zhvillim sugjerojnë se shiritat zbardhues të dhëmbëve në shtëpi
me peroksid hidrogjeni mund të zbrazin dhëmbin nga kolagjeni i tij.
Mënyra më e mirë për të shmangur njollosjen e dhëmbëve është të
përqendroheni në hidratimin, një dietë të shëndetshme dhe shpëlarjen e gojës
mirë me ujë pasi të merrni ushqime dhe pije acidike dhe më shumë.
Tërheqja e vajit dhe qymyri i aktivizuar gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e
moderuar të njollave të dhëmbëve.
Për të ndihmuar në rivendosjen e kolagjenit, hani ushqime të pasura me vitaminë
C për të ndihmuar trupin të prodhojë më shumë kolagjen dhe merrni parasysh
plotësimin me një pluhur kolagjeni që përmban kolagjenin e tipit 1.

%d bloggers like this: