RECETA 1:Sallatë dimërore me salce sherebele.

Nga Altin Joka

Një sallatë dimri që do t’ju lërë pa fjalë ! Marule ose  romana ose spinaq bebe, feta portokalli, shege dhe gorgonzola,arra. Të gjitha të sperkatura me salce sherebele.

PËRBËRËSIT

 • ▢1 kokë marule romania ose 3 duar të mëdha plot me spinaq bebe
 • ▢3 portokall mesatarë
 • ▢2-3 shegë të vogla
 • ▢100g Gorgonzola 
 • ▢1 lugë gjelle mustardë dijon
 • ▢1 lugë gjelle mjaltë
 • ▢1 lugë gjelle uthull molle
 • ▢4 lugë gjelle vaj ulliri
 • ▢3 gjethe të mëdha sherebele

UDHËZIME

 • Pritini hollë marulen ose  romanien, lajeni dhe thajeni në një tjerrëse sallate.  Shtoni në një tas të madh sallate.
 • Qeroni portokallin dhe pritini në rrota. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Hiqni kokrrat e shegës. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Nxehni një tigan të thatë mbi nxehtësinë mesatare.
 • Prisni copa buke dhe arrat në tigan duke lëvizur herë pas here për të shmangur djegien. Shtoni në tasin e sallatës.
 • Priteni Gorgonzolen në thërrime dhe shtojeni në tasin e sallatës.
 • Në një kavanoz ose ndonjë enë tjetër që mbyllet shtoni mustardën, uthullën e mollës, vajin e ullirit dhe gjethet e sherebelës të grira shumë imët, mbylleni dhe tundeni derisa të kombinohen shumë mirë.
 • Shtoni vinegrette në sallatë pak para se ta servirni dhe përzieni mirë.

TË USHQYERIT

Kalori: 262 kcal | Karbohidratet: 10 g | Proteina: 7 g | Yndyrë: 22 g | Yndyrë të ngopura: 6 g | Kolesteroli: 18 mg | Natriumi: 401 mg | Kaliumi: 450 mg | Fibra: 3 g | Sheqeri: 6 g | Vitamina A: 13865 IU | Vitamina C: 6.9 mg | Kalciumi:195 mg | Hekur: 1.9 mg

sallate dimerore me salce sherebele

Rating: 1 out of 5.
%d bloggers like this: