8 ushqime të shijshme dhe të lehta me pak karbohidrate për njerëzit me diabet ose prediabet

NGA ALTIN JOKA

A e keni testuar sheqerin në gjak? Disa fakte rreth diabetit:

Diabeti mund të çojë në dëmtime nervore, verbëri, sëmundje të veshkave, humbje të gjymtyrëve, sëmundje kardiovaskulare, presion të lartë të gjakut, goditje në tru dhe koma.

Shpesh më pyesin për llojet më të mira të ushqimeve për të ngrënë për të ndihmuar në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshme. Këto janë disa nga të preferuarat:

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Duajini vaktet dhe ushqimet tuaja. Ushqimi i shëndetshëm është i këndshëm, me kaq shumë opsione të shkëlqyera ushqimore për të zgjedhur.

Nderoni trupin tuaj, kujdesuni për të dhe jini mirë!

Diabeti

Rating: 1 out of 5.

Mënyrat e shumta që kafeja mund t’ju shpëtojë jetën

NGA ALTIN JOKA

Hulumtimi i ri zbulon më shumë përfitime mbrojtëse të ilaçit tonë të preferuar.Ndonëse do të ishte një mbivlerësim të pohohej se kokrrat e kafesë janë burimet e shumëkërkuara të rinisë, hulumtimi i ri shton një rast të pirjes së kafesë si një nga ilaçet kundër plakjes më të nënvlerësuara në treg.

Nëse kafeja do të ishte patentuar nga një farmaci e madhe, do të shihnim reklama televizive që lartësonin aftësinë e saj për të ulur rreziqet për sulmet në zemër, diabetin e tipit 2, madje edhe disa lloje kanceri. E vërteta është se kafeja është gjithçka. Ose, të paktën, shkenca sugjeron fuqimisht se është, edhe nëse provat e qëndrueshme të shkak-pasojës mbeten të pakapshme, si me shumicën e kërkimeve mbi ushqimin dhe pijet.

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Kafeja

Rating: 1 out of 5.

A e zgjat jetën ecja?

Nga Altin Joka

A DO TË BËSH VETËM një shëtitje 15-minutëshe si aktivitetin tend  fizik te ditës? Pacientët e mi shpesh pyesin nëse ecja llogaritet si ushtrim dhe habiten kur përgjigjem “absolutisht!” Edhe aktiviteti fizik minimal shoqërohet me përmirësime të shëndetit.

Bëjeni siç duhet, dhe mund të zbuloni se presioni i gjakut ulet, kolesteroli juaj përmirësohet dhe mund të përjetoni përmirësime të kujtesës. Përveç kësaj, ju mund të zvogëloni rrezikun për diabetin, sëmundjet e zemrës, kancerin dhe më shumë.

Ecja mund të jetë thelbësore për humbjen e peshës, uljen e presionit të gjakut dhe kolesterolit dhe rritjen e kujtesës, si dhe uljen e rrezikut për diabetin, kancerin dhe sëmundjet e zemrës.

Ecja ne natyre

Abonohu per te lexuar me tej!

Cfarë përmban abonimi mujor?

Artikuj shkencorë

-Receta gatimi

-Studimet më të fundit

Rating: 1 out of 5.

A është aspirina e dobishme për parandalimin e sulmeve në zemër?

Nga Altin Joka

Deklaratat për shtyp kanë filluar të thonë ndryshe.
Task Forca Parandaluese e SHBA-së ka filluar të rekomandojë që aspirina MOS
të merret për sëmundjet e zemrës. Më tej vazhdon të përmendet se
Rreziqet e gjakderdhjes për të rriturit në të 60-at e lart që nuk kanë pësuar
sulm në zemër ose goditje në tru tejkalojnë çdo përfitim të mundshëm nga
aspirina.
Por pyetja është: a ishte aspirina për të shmangur sulmet në zemër apo
goditjet në tru?
Epo, padyshim që jo.
Ai ishte menduar si një hollues gjaku – sepse njerëzit që kanë pllaka
aterosklerotike të ndërtuara në arteriet e tyre priren të jenë të përflakur
kronikisht.
Dhe inflamacioni nxit koagulimin.
Prandaj, një këputje e pllakës do të çonte në një shkallë të përshpejtuar të
formimit të mpiksjes, dhe kjo mpiksje më pas mund të shkaktojë një goditje,
sulm në zemër ose trombozë të venave të thella, në varësi të vendit ku
mpikset dhe bllokon rrjedhën e gjakut.
Prandaj, ne kemi ilaçe kundër mpiksjes si aspirina ose warfarina për të
parandaluar shfaqjen e mpiksjes shumë të shpejtë, por kjo është gjëja
kryesore që ata bëjnë në skemën e madhe të gjërave për çështjet e
sëmundjeve të zemrës.
Rregullimi i përgjigjes inflamatore nuk është në fushën e tyre biokimike të
punës – ai vjen nga qelizat në sistemin imunitar.
Dhe kjo përgjigje inflamatore gjithashtu mund të nxisë qelizat e gjalla të
makrofagëve të bllokuara brenda pllakës aterosklerotike për të prodhuar më
shumë enzima matricë metalloproteinazë (MMP) për të ngrënë kapakun e
kolagjenit që i bllokon të gjitha brenda pllakës … derisa pllaka përfundimisht
të këputet.
Aspirina, me gjithë vlerën e saj, vetëm zvogëlon probabilitetin e formimit të
mpiksjes.
Dhe kur qelizat që prodhojnë këto MMP janë qeliza makrofage, të cilat janë
gjithashtu përgjegjëse për të qenë mbrojtësit që sistemi imunitar thërret kur
viruset ose bakteret kanë thyer barrierat fillestare të lëkurës ose mukozës…
Sa mirë mendoni se sistemi imunitar i një pacienti me sëmundje të zemrës do
të jetë në gjendje t’i përgjigjet një infeksioni COVID-19?
Ka shumë më shumë gjasa që ata të futen në një stuhi citokine sepse disa nga
mbrojtësit e tyre të makrofagëve janë të bllokuar brenda atyre pllakave dhe
nuk janë në gjendje të kryejnë detyrat e tyre normale mbrojtëse, apo jo?


Një histori …
Aspirina nuk ishte menduar kurrë të përdorej për të shmangur plotësisht
sulmet në zemër. Është një strategji e pjesshme që VETEM fokusohet në
zvogëlimin e probabilitetit të mpiksjes, pa ndikuar në aktivitetet biokimike të
qelizave që përfshihen në aspekte të tjera të anatomisë pas një sulmi në
zemër.
Ajo kërkon një qasje më të shumëanshme dhe strategjike për të mbështetur
një zemër të shëndetshme, veçanërisht kur sëmundja e zemrës është e lidhur
me inflamacionin dhe një sistem imunitar të çrregulluar.
Fillimi i tij (dhe mbajtja e vazhdueshme) e ushqimit të mirë në dietën tonë
mund të jetë shumë e dobishme!
Ndaj kujdes në përdorimin e aspirinës..

%d bloggers like this: